برداشت محصول گیاهان مرتعی در استان یزد ممنوع شد

 

یزد – ایرنا – مسوول واحد بهره برداری از محصولات فرعی، جنگلی و مرتعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد گفت: هرگونه برداشت و بهره برداری از محصول فرعی از عرصه های طبیعی استان در سال ۱۳۹۷ممنوع است و با متخلفان برخورد می شود.

محمد زرگران روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا این گیاهان را آویشن، زیره سیاه، کلپوره، بومادران ، آنغوزه ، باریجه، اشترک و کتیرا ذکر کرد.
وی اظهار کرد: علت ممنوع شدن برداشت محصول فرعی مرتعی گیاهان دارویی از عرصه های طبیعی استان، خشکسالی ناشی از کاهش بارندگی است که بارش های آبی ۹۷-۹۶ هم تاثیری چندانی هم بر محصول فرعی مرتعی نداشت.
وی در ادامه از شهرستان های مهریز ، بافق و بهاباد به عنوان مناطق عمده رویش گیاه آنغوزه استان یاد کرد و افزود: البته در ۱۰شهرستان استان به جزء میبد این گیاه می روید.
وی با تاکید بر اینکه در مورد برداشت آنغوزه قرارداد جدیدی با بهره بردان منعقد نشد، تصریح کرد: در استان آنغوزه شیرین و تلخ می روید.
زرگران با بیان اینکه پارسال افزون بر ۶تن آنغوزه در استان برداشت شد اظهار کرد: محصول این گیاه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و هندوستان صادر می شود.
زرگران، ارزش ریالی هرکیلوگرم شیره آنغوزه شیرین را چهار تا ۶ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: ارزش ریالی هرکیلوگرم آنغوزه تلخ هم یک تا ۱٫۵ میلیون ریال است.
آنغوزه که با عنوان «انجدان» نیز یاد می شود، گیاهی است به ارتفاع ۲ تا ۲٫۵ متر دارای ریشه ضخیم و محتوی شیره شیری رنگ با بوی قوی. ساقه آن ضخیم و استوانه ای و گلهای آن زرد رنگ است.
برای به دست آوردن آنغوزه که صمغ این گیاه است گیاه را از حد فاصل ریشه و ساقه قطع می کنند شیره ای که از محل قطع خارج می شود آنغوزه نام دارد که مصرف پزشکی و درمانی دارد.
گیاه آنغوزه در بهبود بیماری های دستگاه تنفسی با منشاء عصبی ، اسپاسم حنجره، آسم و دفع یبوست در افراد مسن بسیار موثر است.
گیاه یاد شده علاوه بر دفع کرم کدو و کبدی اثر قاطعی دارد و در رفع بیماری های انگلی در انسان و دام و تهیه برخی فرآورده های غذایی نیز کاربرد دارد و دارای مصارف دارویی و صنعتی و ضد تشنج و ضد کرم است.
انواع شیره حاصله از گیاه آنغوزه به دو نوع اشکی (دانه ای) و توده ای است.
۹۸ درصد مساحت استان به وسعت ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار را عرصه های منابع طبیعی به خود اختصاص داده است.
چهار میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار( ۶۰ درصد) مساحت استان مرتع است که هر چند به لحاظ پوشش گیاهی عمدتا در رده متوسط و ضعیف قرار دارند لیکن دارای نقش مهمی در حفظ خاک و ارزش های اکولوژیکی است.
مهمترین گونه های مراتع استان درمنه دشتی، قیچ، گون و علف است که بعضا خواص دارویی و صنعتی مهمی دارد.

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر