از کشاورز نپرسید چه مشکلاتی دارد بپرسید چه مشکلی ندارد؟

گروه خبری| به گزارش هفته نامه افق کویر، ۲۷ خرداد، روز جهاد کشاورزی نامگذاری شده است به همین منظور خبرنگار ما گفتگویی با یکی از کشاورزان موفق در زراعت پسته و نخیلات انجام داد:
«محمدرضا شاهی» بازنشسته شرکت سنگ آهن مرکزی با بیش از ۴۵ سال سابقه کشاورزی در حالی که برگه ای در دست دارد و در آن تمام مشکلات کشاورزان را از زبان همکاران خود نوشته است؛ به عنوان نماینده این قشر زحمتکش به بیان مشکلات کشاورزان پرداخت و گفت: نباید از یک کشاورز سؤال کرد چه مشکلاتی دارد باید پرسید چه مشکلی ندارد؟!

سال گذشته میلیاردهاتومان پسته از بافق خارج شده است؛ اما امسال این مبلغ به چندین میلیون هم نمی رسد

وی افزود: سال گذشته میلیاردهاتومان پسته از بافق خارج شد و حتی توسط برخی تجار صادر گردید؛ اما امسال این مبلغ به چندین میلیون هم نمی رسد.کارشناس ماهری که کشاورزان را راهنمایی کند در بافق نداریم. جهاد کشاورزی هنگام شرایط نامناسب جوی هیچگونه راهنمایی به کشاورزان ارائه نمی دهد تا به صورت اصولی با این شرایط روبرو شوند.
کارشناس ماهری نداریم

وی تصریح کرد: کشاورز؛ اگر بخواهد محصول پربازده ای داشته باشد باید کارشناس از شهری غیر از بافق به صورت آزاد بر سر مزرعه اش بیاورد. شخصاً سال گذشته از کارشناس ماهرکشاورزی کمک گرفته و محصول سه میلیون تومانی یک مزرعه سال بعد به هفتاد میلیون تومان افزایش یافت.
پراکندگی اراضی

شاهی ادامه داد: مشکل اصلی ما کشاورزان پراکندگی است و اینکه نمی توانیم همگی بایکدیگر دنبال حق و حقوق خود برویم؛ چراکه کشاورز باید دائم برسر مزرعه و محصولش باشد نمی تواند کارش را برای یک روز هم که شده رها کند.
گرانی ابزارآلات کشاورزی

وی در خصوص مشکلات کشاورزان افزود: کارگر روزانه ۶۰ الی ۷۰ هزارتومان دستمزد به همراه صبحانه، ناهار و شام از صاحب کار دریافت می کند، ابزار آلات کشاورزی گران است، اکنون قیمت لاستیک به اندازه قیمت یک تراکتور در قدیم می باشد. قیمت کود و سم افزایش یافته است؛ اما ما به کارمان ادامه داده و دست از فعالیت نکشیدیم، بیمه کشاورزان نیز مشکل دارد، ولی درمجموع خوب است.
این کشاورز نمونه درخصوص مغازه های کود فروشی که در سطح شهر قرار دارد گفت: مغازهای کود و سمی که در سطح شهر دایر گردیده برای کشاورزان معضل شده است و کارشناسی شده نمی باشد. مدتی پیش یکی از کشاورزان برای درختان پسته اش سم خریداری کرده بود پس از سمپاشی برگ تمام درختان ریخت!

کنتورهای حجمی هیچ فایده‌ای برای کشاورزان ندارد
وی در ادامه گفت: بهای برق بالا رفته است. اداره آب کنتور حجمی برای چاهای آب گذاشته است، هفت میلیون تومان از ما هزینه دریافت کرده و هیچ فایده ای هم برای ما ندارد؛ جدیداً گفتند این کنتورها مناسب نیست و باید تعویض گردد. حتماً باید یکبار دیگر هم هزینه پرداخت کنیم.
وی با طرح این پرسش که آیا جهاد کشاورزی قادر نیست جاده برخی چاه های کشاورزی را یک تیغ بیاندازد تا ما کشاورزان بتوانیم به راحتی تردد کنیم، افزود:هر ساله باید برای ادوات کشاورزی و وسایل نقلیه مان استهلاک زیادی پرداخت کنیم. وی به این مسئله هم اشاره کرد: قصد احداث یک سردخانه را داشتم که یک میلیارد و پانصدمیلیون تومان باید هزینه می کردم؛ وقتی به بانک مراجعه کردم وثیقه چندین برابری از من خواستند! خوب! این قوانین درست است! اما چرا یک وثیقه مرا که ارزش ۳ میلیاردی دارد ۱میلیارد قیمت می کنند با این کارشان من دیگر بیخیال شدم.

بافق مرکز تحقیقات آب و خاک کشاورزی ندارد

شاهی تصریح کرد: مرکز تحقیقات آب و خاک گیاهی نداریم هر زمان پدیده ای به وجود می آید؛ مثل سرما، گرما و.. ما باید به یزد مراجعه کنیم، در بافق چندین هزار هکتار زمین کشاورزی داریم؛ اما کو این مرکز تحقیقات!
وی ادامه داد: سالیان قبل به عنوان کشاورز نمونه بنده را به سوریه بردند به حلب که رفتیم دولت برای کشاورزانش لوله گذاری و تمام خدمات را انجام و در اختیار کشاورز قرار داده بود و این کشاورز موظف بود سرسال مقداری از درآمدش را به دولت بدهد. سوریه ای که دستش به سوی کشور ما دراز است، ولی ما باید کارشناس نداشته باشیم؛ درحالی که دولتی داریم که بسیار قدرتمند است.

خاموشی چاهها معضل بزرگی است

وی افزود: خاموشی چاهها معضل بزرگی است. اداره برق و آب تعاملی با کشاورزان داشته باشند و بی موقع آن را خاموش نکنند تا ضرر و زیان به کشاورز وارد نشود.

وی در ادامه به پرسشهای مطرح شده از سوی خبرنگار هفته افق کویر پاسخ داد:

افق کویر: آیا بذرهایی که کشاورزان کشت می کنند متناسب با شرایط آب و هوایی شهرستان است؟

در اصل ما کشاورزان مورد آزمون و خطا جهادکشاورزی قرار می گیریم. چند سال پیش حدود ۳۰ هکتار کشت تحت فشار انجام دادم که جز ضرر چیزی برای من کشاورز نداشت جز این که ۵ دانگ چاه خود را به خاطر بدهی هایی که برای اجرای این طرح بالا آوردم از دست دادم که امروز هر دانگ این چاه بیش از یک میلیارد تومان ارزش دارد.

افق کویر: بعضی افراد زمین کشاورزی دارند؛ اما در کارشان موفق نیستند به نظرتان علت آن چیست؟
شخصاً روزی ۳ دفعه به مزرعه سر می زنم تخصصی ندارم؛ اما سابقه دارم. فرد است که دوماهی یکبار هم به زمینش سر نمی زند معلوم است که برداشت من بهتر است، حتی کشاورز نوقی است که تخصص کافی دارد؛ اما تنها زمان کوددهی و برداشت به زمینش سر می زند، ولی محصولی ندارد.

افق کویر: برخی از کشاورزان می گویند نوقی ها بافق را قبضه کرده انداین گفته چقدر صحت دارد؟
نوقی ها اوایلی که به بافق آمدند چاه ها را خریداری کردند و در آن کشت و کار انجام دادند؛ اما شخص هم است ۷۰ هکتار زمین می گیرد و منابع طبیعی جلو کار وی را نمی گیرد، ولی من اگر بخواهم ۱۰ لیتر آب افزایش دهم چاهم را پلمپ خواهند کرد یا اگر ۲ لیتر آب از مکانی که حفر کرده ایم بخواهیم برداریم اداره آب جلوی آن را می گیرد. ما حسادتی نداریم، چون با برداشت بی رویه آب، شهرستان بافق دچار سرنوشت استان کرمان و رفسنجان می شود و ما باید به آیندگان پاسخگو باشیم.

افق کویر: وضعیت آب کشاورزی شهرستان از نظر کیفیت و کمیت چگونه است؟
ما حدود ۳۰ سال پیش چاه آب حفر کردیم در طول این مدت افت چاه فقط ۳ متر است و ۷۰ متر عمق چاه آب می باشد ۱۰ شاخه لوله داخل آن گذاشته ایم. شهرستان بافق چنین سرمایه ای دارد حیف است از آن استفاده بهینه نشود؛ البته لوله های کم فشاری که در اختیار کشاورزان قرار می دهند بسیار در مصرف آب صرفه جویی می شود.
افق کویر: به برخی از کشاورزان مجوز ساخت و ساز خانه کارگری نمی دهند این عدم صدور مجوز برای کشاورزان چه مشکلاتی را به وجود آورده است؟
در حال حاضر اگر فردی خانه کارگری در زمینش احداث کند آن را تخریب می کنند، چون برخی سواستفاده می کنند و جهت پاتوق از آن استفاده می نمایند. اولین کسی که مجوز ساخت خانه کارگری را گرفت بنده بودم؛ در گذشته برای اینکه مساحت زمینهایم زیاد بود و برای نگهداری ادوات کشاورزی نیاز به یک سرپناه داشت دوندگی های زیادی کردم و چندین دفعه به مرکز استان مراجعه نمودم تا اینکه پس از رفت و آمدهای زیاد موفق به کسب مجوز گردیدم.
افق کویر: وضعیت کارگر برای کار کشاورزی در شهرستان چگونه است؟
فوق العاده خراب است. افغانی ها را از سر چاه ها جمع می کنند اگر این افراد کارت داشته باشند دیگر برای ما کار نمی کنند. برداشت محصول را به یک کارگر که نمی توان سپرد و باید کارگر زیاد بیاوریم که آن هم باید از ایرانشهری ها استفاده کنیم که کاری نیستند و کار مفیدشان یک ساعت بیشتر نیست؛ جوانان خودمان نیز از کار کشاورزی بیزارند، چون مدت زیادی حدود ۱۵ سال طول می کشد تا ثمره کار خود را ببینند و جوانان ما نیز کم حوصله هستند و می خواهند کاری را انجام دهند که در مدت زمان کمتری به نتجه برسد.
افق کویر: کشت اغلب کشاورزان بافق چه محصولی هست؟
جو و گندم هرچند که این محصولات پرآبخواه است، ولی خصلت کشاورز بافقی است و دوست دارد هرسال گندم و جو کشت کند. بنده امسال که کشت نداشتم انگار گمشده ای دارم.
افق کویر: به نظر شما وضعیت باردهی محصول خرما و پسته در سالجاری قابل قبول هست یا خیر؟
امسال باردهی محصول خرما و پسته بی نهایت بد است. ۴ دفعه درختان خرما را گرده افشانی کرده ایم، ولی با باران و تگرگی که آمد درختان خرما شسته شد و فایده ای نداشت، خرماها «سه سر» و «پیسکـ» شده،
پسته هم که سرما و گرما آن را از بین برده است و کلی خسارت دیده ایم.
افق کویر: برای استاندارد سازی جاده باقرآباد که محل تردد کشاورزان است تا به حال چه اقدامات و پیگیری هایی از سوی کشاورزان انجام شده است؟
هر زمان به مسئولین مربوطه مراجعه می کنیم می گویند در حال عقب نشینی هست! در این جاده تردد زیاد است و به همان نسبت جاده از استاندارد کافی برخوردار نیست.
افق کویر: امسال که گذشت برای اینکه کشاورزان در سال آینده نسبت به امسال محصولاتشان باردهی بیشتری داشته باشد چه توصیه ای دارید؟
توصیه من به کشاورزان این است که برای سال آینده هرس خرما و اگر پیوندی دارند انجام دهند تا اذیت نشوند. ما کشاورزان همیشه در سه مرحله کاشت، داشت و برداشت درگیر هستیم.

افق کویر: صحبت پایانی:
از مسئولین درخواست دارم گوشه ای از درد ما کشاورزان را مورد بررسی و توجه قرار دهند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر