مشکلات حسینیه خواجه ها حل شدنی است همراه با تصاویر

به گزارش هفته نامه افق کویر؛ خبرنگار هفته نامه افق کویر در پی نابسامانی « حسینیه خواجه ها» به سراغ «محمد علایی» متولی این حسینیه رفته و با وی به گفتگو پرداخته است:
وی درباره قدمت این حسینیه گفت: قدمت این حسینیه به دوره قاجاریه برمی گردد. کودک که بودم از گذشتگان شنیدم که نزدیک به ۱۵۰ سال پیش سیلابی در بافق راه افتاد که باعث شد این حسینیه خراب شود. در زمان گذشته که پدر من هم زنده بود «حاجی خلیل کارگران» هم روضه خوان آن دوره بود. حاجی خلیل به پدر من در مورد حسینیه می گوید بیا حسینیه را درست کنیم. چون آن زمان حسینیه به حال خود رها شده بود و در این مکان شتر می بستند.


علایی ادامه داد: در زمان کودکی که زورمان نمی رسید؛ خشت خام را بار الاغ نموده و به حسینیه می آوردیم و این ستون ها یی که در حسینیه موجود است توسط “استاد جواد تقی قلی” که به نام “ناصرقلی” معروف هستند، چیده شده است .چون بودجه نبود و پولی نداشتیم که برای حسینیه درب بگذاریم از دو طرف راه داشت و مردم از بین حسینیه برای رفت و آمد استفاده می کردند .بعدها زمین ها توسط ناصر قلی شماره گذاری گردید . پدرم نیز فوت کرد و بعد از پدرم من متصدی حسینیه از قدیم تا اکنون هستم و از همان کودکی افراد زیادی کمک نمودند تا این حسینیه رو به راه شود.
متولی حسینیه خواجه ها افزود: سال ۱۳۵۰ بود که “جلیل امین” پیگیرهایی انجام داد و در همان سال ۴۹ الی ۵۰ پوش برای سقف حسینیه خریدند و روضه برگزار شد.
در همان زمان ها «ترک ها» که در معدن شاغل بودند هیئت عزاداری داشتند .این مکان را برای تجمع و شروع عزاداری خود انتخاب کردند و از اینجا به سمت امام زاده حرکت می کردند و در تعمیر حسینیه کمک کردند. .پس از گذشت دو الی سه سال ترک ها از بافق رفتند و پس از آن دیگر خودمان پیگیر حسینیه بودیم.
وی بیان داشت: سال ۵۴-۵۳ بود که سند حسینیه را گرفتم. آجر سفال آورده ستونها را آجر سفال نمودیم. هر صفه ای را یک نفر هزینه آن را متقبل شده و درست نمودیم. پس از گذشت چند سال قرار بر این شد برای حسینیه هیئت امنا تشکیل شود. که بالاخره با پیگیری هایی که ذبیح اله

خواجه ای فرماندار اسبق بافق انجام داد برای

حسینیه درب گذاشتند و زمین پشت حسینیه که از بمان کوشکی بود خریداری و در پشت دیوار حسینیه راه درست نمودند تا مردم از آن کوچه برای عبور و مرور استفاده کنند. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ سال که حسینیه درب داشت هیچ شخصی معترض نبود. در حال حاضر یکی از مالکین زمین جنب حسینیه با پیگیری هایی که انجام داده، درب حسینیه را برداشته و می گوید راه از داخل حسینیه است. برداشتن درب حسینیه باعث شده فرشهای آن رابه سرقت ببرند، داخل آشپزخانه را آتش زده و همه چیز را از بین بردند.
محمدعلایی در خصوص علت نامگذاری حسینیه به نام خواجه ها گفت: مردی به نام حاجی محمد حاجی علی رضا که پدر وی حاجی حسین باقر بوده است، حسینیه خواجه ها، مسجد حاجی حسین، آب انبار و حمامی که جنب مسجد حاجی حسن می باشد را وقف نموده است . بعدها که خواجه ها به این محله آمدند، این حسینیه به نام آنها نام گرفت.
. وی در خصوص مراسم روضه خوانی حسینیه بیان کرد: برنامه روضه خوانی هر سال در حسینیه بعد از اتمام ۱۰ محرم شروع می کنیم. مدت زمان روضه خوانی ۵۵ روز می باشد یعنی تا روز عید حضرت زهرا(ص). بانیان خود مردم هستند و تا سال گذشته در این مکان روضه برگزار می شد.
فاطمه رنجبر همسر محمدعلایی ادامه داد : ۵۰ سال که در این منطقه ساکن هستم . برای این حسینیه خدمت نمودم. در حال حاضر وقتی وضعیت خرابی حسینیه را می بینم خیلی غصه می خورم. این حسینیه دارای ۴ درب بود که ۲ درب آن را برداشته تا محل رفت و آمد مردم شود که باعث خرابی حسینیه شده است. این حسینیه که از دو قسمت زنانه و مردانه ساخته شده است. قسمت زنانه آن چهارسال است که ساخته شده و وقف است و با سرامیکهای آبی و سقف جدید ساخته شده که آنجا نیز در پی برداشتن درب حسینیه همانند قسمت مردانه در حال تخریب است.

محمد علایی در پایان افزود: به شهرداری و اداره اوقاف مراجعه نمودیم و پیگیر هستیم حتی شماره پلاک موجود است و از آنها می خواهیم وضعیت حسینیه را مورد بررسی قرار دهند و خواستاریم که مشکل ما را پیگیری نمایند.

غلامرضاپور-نصیرزاده|

 

2 نظر

  1. سلام خیلی جای تاسف داره که چرا برنامه ایی مدون و بودجه ایی مشخص و متولی معین برای این بخش ها نیست. اوقاف پاس به میراث میده و میراث هم به اوقاف! اقلا دو نفر بنشینند و سنگ ها شون را از هم وا بکنند.
    محمد از بافق

  2. فقط متاسفم واسه اثار تاریخی بافق چه ثبتی و غیر ثبتی که این جوری بلاتکلیف رها شده و وقتی فرو میریزه یا تخریب میشه بعلت سهل انگاری مسولین و بی توجهی متولیان تمام اداره های ذیربط شانه خالی میکنن ولی وقای درامدی داره (؟)میان بالاسر اون ملک.
    کاش یه ذره مسولین بافقی بویژه میراث محله گرایی را بزاره کنار تا چوبش برسر فرهنگ و اداب و رسوم سنتی بافق نخوره.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

روستای بویی آباد ،روستایی با قابلیت گردشگری اما غریب در کویر

به گزارش هفته نامه افق کویر، روستای «بویی