در گوشه و کنار شهر سوله ای احداث و آن را سالن ورزشی می نامند!

به گزارش هفته نامه افق کویر، والیبال یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب و گسترده‌ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است. این رشته ورزشی در شهرستان بافق علاقمندان خاص خود را به ویژه در میان بانوان داراست.
در این باره با سمیه درودی یکی از ورزشکاران فعال در عرصه والیبال پیرامون مشکلات و فعالیتهای این رشته ورزشی به گفتگو نشسته ایم.
وی در ابتدا از ورودش به رشته ورزشی والیبال گفت: اشتیاقی که به والیبال داشتم باعث شد، بیست سال پیش، به این رشته روی بیاورم.
وی افزود: از ۱۳ سالگی وارد این رشته ورزشی شدم و اینک ۱۰ سال است که داور والیبال هستم.
درودی ادامه داد: در پایه دوم راهنمایی که تحصیل می کردم برای مسابقات کشوری عازم شدم، سپس بعد از گذشت ۲سال در مسابقات نوجوانان کشوری شرکت نمودم و سال بعد برای مسابقات کشوری هلال احمر، المپیاد ورزشی دانشگاه آزاد حضور داشتم و همچنین در اولین المپیاد کشوری بانوان که در سال ۸۷ در قزوین برگزار گردید نیز شرکت نمودم و امسال هم برای جشنواره داوری مینی والیبال حضور یافتم.
سمیه درودی تصریح کرد: مدتی بنا بر شرایط کاری که وجود داشت والیبال را کنار گذاشتم و ۴ سال است که مجدداً آن را آغاز کرده ام که هم داور و هم مربی می باشم.
وی ادامه داد: دارای مدرک داوری درجه ۲و هم اکنون در حال اخذ مدرک مربیگری درجه ۲ هستم.
وی در خصوص علت حضورش در جشنواره مینی والیبال گفت: جهت شرکت در کلاس داوری درجه ۲ که رفته بودم، آقای «حق بین» که یک داور بین المللی است آنجا حضور داشت که اعلام کرد هیئت داوری در استان یزد تشکیل می شود و داوران انتخاب می گردند؛ سپس در تماسی تلفنی از یزد از من سؤال شد که می توانم در این جشنواره حضور پیدا کنم که با توجه به تمایلی که داشتم، پذیرفتم.
درودی در ادامه پیرامون علاقه بانوان بافقی به والیبال و مشکلاتشان در این رشته ورزشی گفت: ورزش والیبال در بین بانوان شهرستان بافق؛ پیشرفت بسیار خوبی داشته است و بسیار به این رشته ورزشی علاقمند هستند؛ ولی متأسفانه در کنار این همه پیشرفت و علاقه ای که بانوان بافقی دارند کمبود های زیادی درخصوص سالن، توپ و تور وجود دارد. در گوشه و کنار شهر یک سوله احداث کردند و آن را سالن ورزشی نامیده اند؛ بطور مثال سالن “شهدای گمنام” کف پوش آن خراب است سالن: ایثار “شهدای سفلی” سالن آن خراب است آب، برق و کولر ندارد، تابستان ها بهترین سانس ها را به آقایان اختصاص می دهند؛ اگرخانمی در سالنی که کف پوش آن نامناسب است دچار آسیب شود از زندگی و بچه می افتد و همه اینها نیازمند یکسری همکاری است.
وی تصریح کرد: بافق تعداد زیادی شرکت دارد که می توانند در این زمینه همکاری لازم را با مسئولین مربوطه داشته باشند؛ متأسفانه نام بانوان که می آید همه عقب می کشند!
وی افزود: برای مسابقات جام رمضان حدود ۱۹ تیم داشتیم که با اشتیاق در این مسابقات شرکت کردند؛ ولی متأسفانه حمایت نمی شوند. در حوزه ورزش از آقایان بیشتر از بانوان حمایت می شود. شهرستان بافق تعداد زیادی تیم والیبال دارد؛ اگر بهترین ها را بخواهیم انتخاب کنیم می توان یک تیم تشکیل داده و این بهترین ها به اسپانسر نیاز دارند.
درودی بیان داشت: هر تیمی که بخواهد برای تمرین به سالن برود یک توپ بیشتر ندارد، تیم باید با هزینه شخصی از مربی برای تعلیم دعوت نماید، حتی توپ را باید خودشان تهیه نمایند و اجاره سالن را هم باید خودشان بپردازند. تمامی این موارد هزینه بر است؛ شاید در توان دانش آموزی که با اشتیاق به سمت رشته والیبال می آید، نباشد!
وی تصریح کرد: ماهیانه پانزده الی بیست هزار تومان از هر بازیکن بابت ۲جلسه در هفته پول دریافت می گردد. جام بسیج که برگزار می شود هزینه لباس، سالن، مربی و توپ و… دارد که این مبلغ زیاد است؛ اگر تیم بخواهد برای مسابقات لیگ شهرستان، به استان برود همان هزینه را خواهد داشت و تا به الان هیچکدام از تیم هایی که در شهرستان هستند برای مسابقات به یزد نرفته اند؛ تقریباً سالیانه ۷ میلیون تومان هزینه در بر دارد که شهرستان اردکان و خاتم هزینه می کنند و در سطح عالی قرار دارند، حتی به لیگ های کشوری رفته اند!
سمیه درودی خاطرنشان کرد: ما می توانیم تیم نوجوانان دسته یک و لیگ تشکیل دهیم؛ ولی متأسفانه برای گرفتن لباس برای ۱۲ نفرکه مبلغ ۷۰۰ هزار تومان هزینه دارد، باید حامی پیدا کنیم، حتی هزینه کفش را که قیمت آن ۹۰ هزار تومان است هیچ شخصی پرداخت نمی کند و فکر نمی کنم اداره ورزش و جوانان هم چنین بودجه ای داشته باشد.
وی اضافه کرد: بنده بصورت شخصی برای تیم دولت آباد که تیم خودم است۲ بار اسپانسر پیدا کردم که فروشگاه ها و دکوراسیون ها بودند؛ ولی تا به الان که تیم فلات دنبال حمایتگر می گردد ما نامه به فولاد ابویی هم ارسال کرده ایم و درخواست نمودیم؛ اما حامی نشدند؛ حتی از باشگاه آهن هم کمک خواستیم، ولی آنجا هم همراهی نکرد!
این فعال ورزشی در بافق عنوان داشت: اداره ورزش و جوانان هم بودجه ای ندارد و مسابقه که برگزار می کند؛ فقط یک توپ برای مسابقات می دهد؛ علاوه بر آن از هر تیم ۱۰۰ الی ۱۲۰ هزار تومان نیز ورودی دریلفت می کند. هرتیم با اشتیاق به مسابقات می آید و باید جایزه آن بگونه ای باشد که دفعه بعد با اشتیاق بیشتر در این مسابقات حضور پیدا کنند. جایزه تقریباً ۳۰۰ هزارتومان است که باید بین ۱۲ نفر تقسیم شود و هیچ انگیزه ای برای بازیکن نمی ماند که بخواهد باز شرکت کند.
وی در پایان با بیان اینکه اگر یک تیم بخواهد پیشرفت کند نیاز به خیلی چیزها دارد گفت: تیم مینی والیبال در حال شروع به کار است در ابتدا به سالن بدنسازی برای آماده شدن و نفس گیری و… نیاز دارد؛ اگر حمایت شود؛ قطعاً تیم خوبی برای آینده بافق خواهد بود؛ اگرچه شهرک آهنشهر سالن بدنسازی دارد؛ اما سانس نمی دهد.
این بود واگویه های یک فعال ورزشی در بافق که نقاط ضعف و قوت رشته ورزشی والیبال را عنوان کرد. امید آن که مسئولین ورزش و جوانان تدبیری اندیشیده و نگذارند تا چراغ والیبال کم فروغ گردد.

اکرم عباسی

2 نظر

  1. با سلام تشکر می کنم از این مربی والیبال که به خوبی مسایل و مشکلات این رشته ورزشی را در بافق گفتند. سالن های بلوار کشاورز و سمت مظفریه دقیقا همین حالت است به مسایل رفاهی ورزشکاران و ورزش دوستان کمتر توجه شده، مسئولین و دست اندرکاران و اهالی والیبال به فکر باشید.

    1. خواهش میکنم

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر