دنیا خراب نشده، خودمان دنیا را خراب نمودیم

به گزارش هفته نامه افق کویر، هنگامی که برای زیارت به امامزاده عبدا… می روی در قسمت زنانه، «ملا های» زن جلو ضریح نشسته اند، هر کدام از زنها که حاجت یا نذر و نیازی داشته باشند به سراغ آنها رفته تا برایشان چند کلمه مداحی کنند. خبرنگاران هفته نامه افق کویر به مناسبت ایام محرم با یکی از این ملاهای زن بافقی گفتگویی انجام داده است.
وی خود را این گونه معرفی و درباره زندگی اش گفت: «فاطمه عاجز علی» فرزند درویش محمد عاجز علی هستم. ۲۶ سال در مشهد زندگی کردم و بعد به بافق آمدم. الان نزدیک به ۱۸ سال می باشد که ساکن بافق هستم. ۳۵ سال است که مداحی می کنم؛ اما روضه خوان نیستم. مداحی را از روی کتاب برای زن ها می خوانم. ۲ سال اکابر درس خواندم. علاقه ام به مداحی به این خاطر بود که من مداحی کردن برای اهل بیت(ع) را دوست داشتم؛ حتی آن سالها که در مشهد بودم در آنجا نیز مجلس زنانه می رفتم. همین امر باعث شد وقتی به بافق بیایم زنها مرا دعوت به مداحی کردن نمایند. پدرم نیز درویش محمد با این که سواد نداشت؛ اما پا منبری می کرد. عمدتاً در مجالس زنانه قرآن خواندن مجلس به من می رسید، مجلسی هم که برای مداحی دعوتم کنند تا چند آیه از قرآن را نخوانم آن مجلس را شروع نمی کنم.وی ادامه داد: بیشتر وقتها من در امامزاده عبدا… هستم و ساعت و وقت مشخصی ندارد. درآمدی ندارم. تنها درآمد من همین مداحی کردنم می باشد؛ اما زمانه حالا همه جا آقایان روضه می خوانند و کسی زن را برای روضه خوانی دعوت نمی کند.
وی درباره کرامت اهل بیت(ع) چنین گفت و افزود: نذر کردم به نیت خانم فاطمه زهرا(س) ۷ دور کامل ختم قرآن مجید را به جا بیاورم به این نیت که حج تمتع بروم.روز اول خرداد سال ۹۶ به من زنگ زدند که اسم شما برای مکه واجب در آمده است.
وی درباره درآمدش گفت: چندین سال است که مداحی می کنم . هر شخصی هر چقدر پول به من بدهد قبول می کنم. هیچ وقت برای مداحی و ختم قرآن که می گذارم نرخ تعیین نمی کنم. حتی نمی گویم پول آن کم است. چون من خیلی چیزها از خدا و اهل بیت(ع) دیدم. پولی که از راه مداحی برای امام حسین(ع) به دست می آورم نه خرج می شود و نه تمام می شود؛ پولش برکت دارد؛ البته باید قلبت هم حسینی باشد . آوردن نام امام حسین(ع) عظمت می خواهد. خوشا به حال شخصی که قلبش حسینی باشد. خود آقا امام حسین(ع) همه کار برایش می کند.
وی در مورد تربیت فرزندان خود گفت: الحمدا… فرزندانم نماز خوان هستند
وی در مورد مداحی هایی که بیشتر مردم نذر می‌نمایند، گفت: بیشتر مردم روضه های حضرت امام موسی بن جعفر(ع)، حضرت ابوالفضل (ع)، امام حسین(ع)- حضرت رقیه(س) را می‌خوانند در ماه محرم بیشتر روضه علی اصغر(ع) می‌خوانند.
وی در مورد کمرنگ شدن دین جوانان گفت: مادرها، دختر بچه های کوچکشان را با لباس نامناسب به خیابان می آورند؛ هنگامی که این بچه بزرگ می شود دیگر دوست ندارد حجاب داشته باشد. این در حالی است که خودمان این طور بچه بزرگ کردیم. یک گوشه دین گریزی از خانه شروع می شود. خود مادر نیز سعی کند حتی در خانه لباس مناسب بپوشد. وقتی پدر و مادرهایی در خانه خیلی نامناسب لباس بپوشند حیا از بچه برداشته می شود. حیا هم که برداشته شد دین کمرنگ می شود. این که می گویند دنیا خراب شده است. دنیا خراب نشده، خودمان با دست خودمان دنیا را خراب نمودیم.
وی ادامه داد: مردها نیز اگر نامزد یا همسرشان همراه آنها هست از وی بخواهند در خانه آرایش نمایند نه برای عرضه بر مردم. مثلی است که می‌گوید: درخت میوه ای که در باغ است میوه مطلق به باغ است. اما درخت میوه ای که شاخه های آن داخل کوچه است مال رهگذر کوچه است. چرا این جوان نمی فهمد که زن آرایش کرده مال مردم است.
وی در ادامه گفت: از مسئولین نیز می خواهم جلو کمرنگ شدن دین و ایمان را بگیرند . با زن های بدحجاب که با آرایش زننده به خیابان می‌آیند برخورد نمایند. اگر مسئولین با چند زن بدحجاب برخورد می کردند دیگران جرأت نمی کردند این گونه به خیابان بیایند. مسئولین امر معروف و نهی از منکر می کنند؛ اما اجرا نمی کنند.
وی در مورد آشنایی بیشتر بچه ها با امام حسین(ع) و اهل بیت چنین گفت: باید بچه ها به مجالس امام حسین ببرند. برای چه می گویند موقعی که روضه می روی بچه را در خانه نگذار ، حتی اگر نوزاد است حتی با وضو در مجلس امام حسین(ع) به نوزاد شیر بده. برای این که با امام حسین(ع) آشنا شود.
وی در مورد تشویق جوانان به نماز و روزه گفت: بعضی از پدر و مادر می خواهند بچه ها را مجبور به نماز خواندن و روزه گرفتن نمایند. بچه ها نیز وقتی مجبورشان می کنند ممکن است یک دفعه قبول کنند و صد دفعه قبول نکنند. والدین نباید صبح ها بچه ها را با سرو صدا و دعوا بیدار کنند. حتی والدین حق ندارند با آبروی فرزند خود بازی کنند و به اطرافیان بگویند فرزندشان نماز نمی خواند، چرا که به گوش فرزندشان می رسد و بیشتر لجبازی می کند. حتی وقتی این بچه کار خلافی حتی کوچک انجام دهد. اطرافیان می گویند این همان بچه ای بود که مادرش می گفت نماز نمی خوانده. از والدین می خواهم اسرار فرزندان خود را فاش نکنند و فقط جوانان را تشویق نمایند.
فاطمه عاجز علی درباره یکی از خاطرتش می گوید: خاطره بدی که دارم این است که روز ۴ تیر ماه ۱۳۹۷ پسرم از خانه بیرون رفت و برنگشت! در مشهد سوار موتور بوده که تصادف می کند، با آن که کارت ملی هوشمند در جیبش بوده، ۸ روز فرزندم را در سردخانه مشهد به علت اینکه هویت مشخصی ندارد نگه داری می کنند و از روی پلاک موتورش به هویت وی پی می برند. وقتی فرزندم را خاک می کردند. تقاضای لباس و مدارک همراهش را نمودم. دیدم کارت شناسایی همراهش است. به پرستار بیمارستان اطلاع دادم شما چرا مدارک داخل جیبش را درست نگاه نکردید که فرزدند مرا تا ۸ روز در سردخانه نگه داری ننمایید. این بدترین خاطره من بود. اگر بیمارستان به ما زودتر خبر داده بود من می‌توانستم اعضای بدن فرزند خود را اهدا کنم چرا که فرزندم را زنده به بیمارستان رسانده بودند.
وی در پایان سخنش گفت: از مسئولین و مردم می خواهم که مسئولین بیشتر به فکر مردم باشند. که اگر مردم را داشته باشند ایران سربلند است. مردم نیز خون شهدا را پایمال ننمایند.

غلامرضاپور-نصیرزاده

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

روستای بویی آباد ،روستایی با قابلیت گردشگری اما غریب در کویر

به گزارش هفته نامه افق کویر، روستای «بویی