نمایشگاه های کتاب آفت مطالعه و کتابخوانی

به گزارش هفته نامه افق کویر، در آستانه سال تحصیلی جدید و بازار داغ خرید لوازم التحریر خبرنگار هفته نامه افق کویرگفتگویی با یکی از فروشنده های لوازم التحریر در شهرستان انجام شده است.
افق کویر: خودتان را معرفی کنید:
محمد رضا توکلی هستم حدود یک سال است در کتابفروشی دارالقرآن مشغول به کار هستم.
افق کویر: وضعیت قیمتها نسبت به سال گذاشته چه تفاوتی دارد؟
نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد و طی دو ماه اخیر ۳۰ درصد قیمتها افزایش یافته است.
افق کویر: بیشتر لوازم التحریر مغازه ایرانی است یا خارجی؟
۹۹ درصد اجناس مغازه ایرانی هست؛ مگر اقلامی که مشابه ایرانی نداشته باشد.
افق کویر: اجناس ایرانی خریدار بیشتری دارد یا اجناس خارجی؟
چند تا موضوع در بحث ایرانی و خارجی بودن لوازم التحریرهست، امسال و سالهای گذشته به خاطر شعار سال که اقتصاد مقاومتی و خرید کالای ایرانی بوده و تبلیغات گسترده ای از تلویزیون مخصوصاً شبکه پویا پخش گردیده فرهنگ سازی خوبی شده بچه ها هنگام مراجعه برای خرید لوازم التحریر پیگیر هستند تا کالای ایرانی انتخاب کنند؛ وقتی موضوعی در کودکان فرهنگ سازی شود بیشتر نتیجه می دهد.
افق کویر: کتابفروشی هایی که اجناس خارجی می آورند فروششان بیشتر است و مشتری دارند یا شما که اجناس ایرانی می‌آوردید؟
فعلاً فروش لوازم التحریرخارجی بیشتر است. تا حدودی امسال به خاطر شرایط اقتصادی و تفاوت قیمتها شاید فروشندگان هم نتوانند اجناس خارجی بیاورند؛ مثلا ما نتوانستیم ماژیک خارجی امسال بیاوریم؛ چراکه قیمتها ۱۰۰ الی ۲۰۰ درصد اضافه شده و می دانند خانواده ها قدرت خرید ندارند؛البته کیفیت اجناس ایرانی صد درصد است .
افق کویر: شما کتاب هم می فروشید؟
هدف اصلی ما فروش کتاب بوده و به خاطر اینکه زیاد مخاطب و گردش مالی نداشتیم اجباراً لوازم التحریر و بازیهای فکری هم می فروشیم.
افق کویر: کتاب در چه سنینی دارید؟
برای همه سنین کتاب داریم. کتاب در این اوضاع اقتصادی گران شده؛ از ۵ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان.
افق کویر: مخاطب در طول سال دارید؟
هر کاری برای آن تبلیغ شود مخاطب هم دارد هرکتابی را خوب معرفی کنیم مخاطب هم خواهد داشت. بنده کتابها را می خوانم و برای مشتری موضوع کتاب را توضیح می دهم. یکی از دلایلی که کتابهای فروشگاه ما کم است سعی کردم کتابهای مضر نیاورم و کتابهایی که پر فروش بوده و مخاطب زیاد داشته است بیاورم. گلایه ای که دارم این است که پدر و مادرها هنوز متوجه نیستند هزینه ای که برای کتابها و محصول فرهنگی می کنند برایشان سودآوری بیشتری دارد. خانواده ها بدون چانه زدن هزینه رستوران را هرچقدر بشود کارت می کشند، ولی برای خرید کتاب سر ۱۰ هزار تومان چانه می زنند.
افق کویر: به نظر شما دلیل آفت کار کتابفروشی ها چیست؟
آفت کار کتابخوانی و مطالعه یک سری نمایشگاهها هست که در بافق برگزار می شود؛ مثلا تحت عنوان ۵۰ درصد و مردم متوجه نیستند که این کتابها چاپ قدیم یا غیر قانونی هست یا قیمتهایی که روی کتاب درج شده تقلبی هست؛ مثلا روی یک کتاب در نمایشگاه زده ۲۰۰ هزار تومان با ۵۰ درصد تخفیف ۱۰۰ هزار تومان باز هم فروشنده سود بیشتری دارد و باعث می شود مشتری ها و کتابخوانها به سمت نمایشگاه بروند. شخصاً کتابی از نمایشگاه گرفتم سرشار از غلط املایی بود. هدف نمایشگاه باید اینطور باشد که مردم به کتاب خوب دسترسی داشته باشند نه اینکه اکثر نمایشگاهها کتابهای آشپزی و روانشناسی که معلوم نیست در آن چه نوشته شده است عرضه می کنند.
افق کویر: بیشتر مخاطبانی که از شما کتاب خرید می کنند در چه محدوده سنی هستند و بیشتر چه کتابهایی مطالعه می کنند؟
بیشتر خریداران کتاب خانمها بین سنین ۲۰ الی ۴۰ ساله هستند و کتابهای رمان، روانشناسی، ازدواج و موفقیت مطالعه می کنند.
افق کویر:چه درخواستی از مسئولین دارید؟
ارگانهایی هستند که برای جایزه دادن به دانش آموزان از ناشر کتاب خرید می کنند، ولی بهتر هست یا تقاضا دارم که این کتابها را از کتابفروشی های شهرستان تهیه کنند تا سودی نیز عاید فروشنده بافقی شود. سالها هست که چند تولید کننده ایرانی نوشت افزار و لوازم التحریر ایرانی اسلامی با شخصیت های ایرانی که از نظر فرهنگی نیز سنخیت دارد کار می کنند قصد داریم امسال این دفتر ها و لوازم التحریر را با طرحهای شهدا بیاوریم و نیاز به همراهی مسئولین داریم.
افق کویر: چه درخواستی از مردم دارید؟
در کتاب فروشی ما کتاب های تست زنی و عمومی موجود هست و می توانند این کتابها را از کتاب فروشی های بافق تهیه کنند.

معصومه غلامرضا پور- اکرم عباسی

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر