دلها را نتوانسته ایم به هم نزدیک کنیم

عاشورای حسینی هر سال با حال و هوای خاصی برگزار می شود و سخنرانان بر روی منابر به تبیین ارزش های قیام عاشورا می پردازند. ارزش هایی که اگر برای مردم ملموس گردد و بتوان آن را در جامعه اجرایی کرد، دیگر خبر از ضد ارزش ها نخواهد بود.
روحیه برادری و برابری که در میان مردم و در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی روی می دهد، قابل توجه است. این روحیه کمتر و در ادوار بعد در جامعه به شکلی این گونه وسیع، نمودار نخواهد شد! تمامی شهروندان در اقصی نقاط عالم سعی می کنند تاسوعا و عاشورای حسینی را در زادگاه خود به سر برند، این خود کمک خواهد کرد تا دیدارها تازه شود و هر کدام از روزگار و زندگی خود بگویند و اگر برادر دینی آنها با مشکلی روبرو بود هر کدام به سهم خود سعی می کنند تا مشکل و معضلش را برطرف کنند. این یکی دیگر از درس های عاشورا است که دلها را به هم نزدیک می کند؛ همانگونه که وجود حضرت اباعبدا… الحسین (ع) موجب نزدیک شدن قلب ها به یکدیگر شد.
در عاشورا ضد ارزشهایی هم دیده می شود که نیاز است برای حل و فصل ان اندیشید؛ این که برخی از شهروندان بی تاب هستند و کمتر تحمل همدیگر را دارند. این که در صف نذری ها گاه با یکدیگر دعوا و پرخاشگری می کنند. این که حتی در مجالس روضه خوانی بر سر راه رفتن بگو و مگو دارند خود حکایت از آن دارد که ما هنوز نتوانستیم فلسفه قیام عاشورا را برای مردم بگوییم. حسینیه ها را شلوغ کرده ایم؛ اما دلها را نتوانسته ایم به هم نزدیک کنیم. روحیه تعاون و یکدلی در برخی جاها رنگ می بازد! حال چه باید کرد؟ به نظر می رسد این وظیفه نخبگان و اندیشمندان جامعه است که هر کدام به سهم خود تلاش کنند تا روحیه ایثار و از خود گذشتگی را با توجه به نهضت عاشورا در ارکان جامعه اجرایی کنند و آن امکان پذیر نخواهد بود مگر آن که قول به فعل تبدیل شود؛ یعنی عملا مردم ببینند که فلان رئیس اداره از امکانات اداره به نفع خود استفاده نمی کند! این که مردم به عینه مشاهده کنند فرقی بین بالادست و پایین دست نیست! این که احساس شود همه در یک راستا تلاش دارند و هیچکدام قرار نیست سهم بیشتری از بیت المال نصیب آنها گردد!
در جامعه چه بسیار افرادی که برای غذای شبانه خود محتاج هستند و یا برای خرید جهاز دخترشان در این معضلات اقتصادی که هر روز دلار با قیمتی جدید جلوه گری می کند، می سوزند و خم به ابرو نمی آورند. این نشان از روحیه مقاومت مردم دارد که با الهام از مکتب عاشواری حسینی؛ تاکنون در مقابل دسیسه های دشمن و استکبار مقاومت کرده اند.

محمد جسین تشکری

صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

روستای بویی آباد ،روستایی با قابلیت گردشگری اما غریب در کویر

به گزارش هفته نامه افق کویر، روستای «بویی