«حی علی خیر العمل» بشتاب به سوی بهترین کار

نماز در دین مبین اسلام به عنوان بهترین عمل انسان معرفی شده است پس آنچه که بهترین است لزوما دارای رمز و راز و اصول و شرایطی  است و چه زیباست که این بهترین عمل،   الگویی برای تمام کارهای دیگر ما باشد الگویی بی عیب و نقص که می تواند در همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی  به یاریمان بشتابد ، روانمان را آرامش بخشیده و دلمان را صفا دهد، روابط فردی و اجتماعی ما را رنگ و غنای معنوی بخشد، اقتصاد را رونق دهد ، اشتغال و بیکاری را محو و توزیع درآمد را عادلانه کند و در یک کلام دنیایی توام با آسایش و آرامش به ما عطا کرده ، رضوان و رضایت خداوند را در جهان پس از مرگ برایمان تضمین سازد. نماز به تعبیر پیامبر مکرم اسلام چون نهری است گشاده در برابر خانه انسان که در شبانه روز پنج بار خود را درآن شستشو می دهد آیا ممکن است که پس  از پنج بار شستشو در نهری صاف و زلال اثری از آلودگی  در جان و روان ما باقی بماند؟

همانگونه که برای زنده ماندن و زندگی سالم به قلبی سالم نیازمندیم برای حیات معنوی نیز به نماز با حضور قلب نیاز داریم  و به این علت است که ما نماز را در پنج نوبت می خوانیم  و شروع و پایان تمام کارهایمان با نماز زینت می گیرد. صبحگاهان با نماز کارمان را شروع می کنیم و ظهر پس از انجام کار به نماز می ایستیم و با یاد خداوند کارصبح را به سرانجام می رسانیم و عصر با نماز عصر شروع می شود و با نماز مغرب کار عصر و اوقات عصر  را تمام می کنیم و استراحت شبانگاه خویش را با یاد خداوند و پس از به جا آوردن فریضه نماز عشاء آغاز می کنیم. پس نتیجه می گیریم که نماز عامل زنده نگهداشتن قلب انسان است قلبی که ممکن است در امور روز مره به آلودگی ها دچار شود با نماز پالایش پیدا می کند .

نماز هم اثری عمیق در پالایش روح انسان را دارد و هم در اثر این پالایش باعث می شود تا رفتار انسان در زندگی دنیایی بی عیب و نقص باشد نماز  بر کلیه رفتارهای ما حتی بر رفتارهای اقتصادی ما نیز تاثیر گذار است.

نماز گزار و کار

با خواندن نماز و تقویت انگیزه الهی نه خستگی در کار احساس می شود و نه نومیدی و دلسردی در محیط کار ، نماز زنگ بیداری و هشدار در ساعات شبانه روز است که به انسان نظم و برنامه می بخشد و گذر زمان را به او یاد آور می گردد،  وجود انگیزه های معنوی در کنار انگیزه مادی بهره وری را افزایش می دهد ، نماز در محیط کار موجب همدلی بین افراد می گردد ، میزان تعهد شغلی کارکنان در محیط  کار بستگی به دوری جستن آنان از گناه دارد و چون نماز موجب پاکی درون و دوری از گناه و بیداری وجدان انسانها می گردد . میزان تعهد شغلی و مسئولیت پذیری افراد را بالا می برد.

نماز چنان در کار انسان اثر دارد که باعث میشود همه به  انسان نماز گزار اعتماد کنند چرا که نماز گزار واقعی هرگر در کار کوتاهی نمی کند تمام همت خود را برای به سرانجام رساندن کار خویش به کار می گیرد و برای معاش خانواده به دنبال کسب روزی حلال می رود، سعی می کند آنچه را به عنوان وظیفه کاری برعهده اش نهاده اند را با بهترین کیفیت و تمام و کمال به اتمام برساند . چرا که او از کار تنها به بهره مادی و ساختن دنیای خود نگاه نمی کند انسان نمازگزار کار را یک عبادت می داند عبادتی که او را به معبودش نزدیکتر می سازد پس تلاش می کند که رضایت معبود را تمام و کمال دریافت کند و چنین انگیزه قوی باعث می شود که او نه از سر وظیفه که از روی عشق و علاقه کار کند و آیا برای بهره وری  و پیشرفت کار موثرتر از عشق و علاقه  انگیزه ای می شناسید ؟

نماز گزار از آن حیث که خدا را در همه حال ناظر بر اعمال و نیات خویش می داند هرگز و در هیچ شرایطی از کار نمی دزدد،  تمام وقتش را  به انجام وظیفه می گذراند چه کسی ناظر بر کارش باشد و چه نباشد،  کارش را با بصیرت و آگاهی انجام می دهد، دروغ نمی گوید و از غیبت و تهمت و سخن چینی در محیط کار مبراست اخلاق حسنه را  در انجام کار و در مواجهه با همکاران و کارفرما رعایت می کند و به سبب آن موجب پیشرفت کار می گردد،  نماز گزار چون اهل تفکر است کارش را با تامل ، تمرکز و تفکر بر روی بهترین شیوه انجام کار برای بهره وری بهتر انجام می دهد، از اسراف کردن در انرژی و یا مواد اولیه به دلیل ایمان و اعتقاد خود        می پرهیزد و چون دنبال کسب روزی حلال است با وجدان کار کرده و در محل کار از روحیه ای آرام برخوردار است که می تواند خیر رسان بوده و این آرامش را به دیگران نیز انتقال دهد.

پس در شرایط کنونی که همه ما برای پیشرفت روند کارهای اقتصادی و اجتماعی به آرامش نیازمندیم از این سرمایه بزرگ بهره جوئیم و  به جهت این همه خیر معنوی و مادی که از به جای آوردن نماز نصیب می گردد چه خوب است که به ادای فریضه نماز در محل کار رونق بیشتری بخشیده و نشاط حاصل از این کار را در روان کارگران  و کارمندان ساری و جاری ساخته  و فضای کار را به عطر خوشبوی معنویت معطر کنیم. و چه خوب است اگر بهترین و زیباترین مکان هر مجموعه به نماز خانه اختصاص یابد .

اگر انگیزه ترویج فرهنگ نورانی نماز در بین مدیران هر مجموعه ای وجود داشته باشد و مدیران این امر مهم را جزو وظیفه ذاتی و از جمله وظایف مدیریتی خود محسوب نمایند دیگر کمبود اعتبار و منابع مالی مانعی برای توسعه و رونق برگزاری نماز جماعت در محیط کار نخواهد بود . وقتی که مدیران در کنار پرسنل مجموعه خود به نماز می ایستند در بین آنها علاقه و الفتی ایجاد میشود که قطعا در پیشرفت کارشان موثر خواهد بود .

لازم به ذکر است در همین راستا و به منظور ترویج هرچه بیشتر فرهنگ نماز در بین جامعه کار و تلاش کشور هرساله از کارفرمایان و کارگران برتر  و نیز امام جماعت برتر فعال در حوزه نماز  تقدیر به عمل می آید.

     صدیقه دهقان – کارشناس اموراجتماعی

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

آغاز عملیات دوبانده شدن جاده بافق – بهاباد

  عصر امروز مورخ  ۲۸ اسفندماه مصادف با