توسعه صنعتی بافق به چه قیمت؟

دیربازی است که دیدگاه صنعتی شدن بافق در میان است؛ اما این صنعتی شدن به چه قیمتی؟در سالیان اخیر جامعه بافق دستخوش تغییرات زیادی شده است! اگر یک زمانی درب خانه شهروندی، شب هنگام تا صبح، ناخواسته، باز بود آن فرد مطمئن که اتفاق ناگواری رخ نمی دهد و سارق یا سارقانی به منزلش دستبردی نخواهند زد! اگر خودروش در بیرون از منزل قرار می داد، اطمینان داشت که وسایل خودرو از قبیل رادیو و پخش و محتوای آن، به سرقت نخواهد رفت! حوادث اخیر در بافق نشان داد این بافق، بافق بیست سال پیش نیست و به نوعی امنیت اجتماعی مردم دچار تغییرشده! یا باید با این دگرگونی ساخت و آن را به منزله عبور از این وضعیت دانست یا چاره ایی برای رفع این مسایل یافت.
معلمی فرهیخته که سالیان سال، به امر تعلیم و تربیت دانش اموزان این مرز ‌بوم مشغول است، این موضوع را اینگونه تبین کرد: در شهر همجوار(اردکان) که رفته بودم وقتی از معلمین همکار، سوال می کردم که شهر شما که اکنون مملو از صنایع است آیا موافق این وضعیت هستید؟ برخی از آنها در پاسخ می گفتند: شهر ما اگرچه در مسیر توسعه صنعتی حرکت کرده است؛ ولی ورود نیروی کار غیربومی باعث شده موازنه اجتماعی به هم بخورد؛ یعنی اردکان که سالیان پیش خبری از ناهنجاری اجتماعی نداشت، امروزه بزرگ‌ترین مساله اش نیروی کار غیر بومی و آلایندگی صنایع که بر روی شهر و زندگی در اینجا تاثیر مستقیم گذاشته اند! در موضوع نیروی غیربومی که برای کار به این شهر آمده اند! هر کدام از آنها دارای فرهنگی متفاوت هستند و این فرهنگ کم کم بر روی شهر اثر گذاشته است ‌و کار به جایی رسیده که از توسعه صنعتی شدن بیزار شده ایم! وی معتقد بود کاش صنعتی شدن اردکان به میزان نیروی کار خود شهرستان در نظر گرفته می شد تا مانع از هجوم افراد غیربومی می شد؛ به عبارتی دیگر از «طلا شدن پشیمان شده ایم.»
در خصوص مساله آلایندگی صنایع هم مشکلاتی برای زندگی کردن در این شهر برای مردم به پیش اورده که در دراز مدت اثرات جبران ناپذیری ایجاد خواهد کرد.
حال، با این پیش فرض ها بافق هم در این مسیر پیش می رود! سر زدن برخی از طرح های جوار معدنی با توجه به نیاز بافق، موجب شده کارگران غیربومی به شهر ما ورود پیدا کنند ‌ و آمدن آنها مساوی با آوردن برخی از معضلات اجتماعی که گاه برای حل آن، راه چاره ایی نیست! همین هفته پیش بود که در یکی از محلات بر سر توزیع غذا بین چند کارگر غیر بومی زد و ‌خوردی صورت می گیرد و یا چند روز پیش، باز در یکی دیگر از محلات وسایل داخل چندین خودرو به سرقت رفت و یا در روستای مبارکه بین چند نفر غیربومی ضرب و جرح بر سر توزیع مواد مخدر صورت می گیرد! اینها و بسیاری دیگر از این موارد در راستای صنعتی شدن بافق روی داده است؛ پس این پرسش مطرح می شود صنعتی شدن بافق به چه قیمت! ایا می توان حد نصابی برای آن تعیین کرد و‌ گفت صنعتی شدن بافق تا آن اندازه خوب است که بتوانیم بیکاری شهرستان را حل کرد و بعد متوقف نمود!
به هر حال، این پرسش هایی است که ذهن فرهیختگان جامعه بافق را به خود مشغول کرده ‌و چه بهتر که دولتمردان تدبیر و امید خط و مرز آن را مشخص کنند تا زندگی آرام شهروندان بافقی دچار آسیب مهاجران و آلایندگی نشود.

محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی
صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

روستای بویی آباد ،روستایی با قابلیت گردشگری اما غریب در کویر

به گزارش هفته نامه افق کویر، روستای «بویی