واگذاری بزرگترین معدن بدون تشریفات

بدون مزایده، بدون هیچ توضیحی با موافقت محیط زیست(!) بدون اطلاع‌رسانی و تنها با تکیه بر توافقات در زمان وزارت نعمت‌زاده، ناگهان اعلام می‌شود، دی-۱۹ با ذخیره‌ای حدود ۳۰۰ میلیون تن واگذار شده است! تب و لرز می‌کنیم که چرا دی-۱۹؟ معدنی عظیم که می‌توان با فروش بخشی از آن هزینه انتقال آب به یزد را تامین کرد. حالا که قرار بر واگذاری است؛ نخست جمعیت یک میلیون و ۱۰۰هزارنفری یزد را به دیگر استان‌ها‌ کوچ دهید و سپس تمام استان یزد را به ثمن بخس ببخشایید.
مقاومت ۱۰ ساله ی محیط زیست ناگهان فرو می‌ریزد، دیگر یوزها در خطر نیستند! اکوسیستم منطقه دیگر مهم نیست که بر هم بریزد یا نه! برای مردمان یزدِ بی آب، دی-۱۹ با طلا برابری می‌کرد و می‌کند و اما با رفت و آمدهایی که می‌دانیم و به موقع به آن خواهیم پرداخت، ناگهان خبر می‌رسد که بی‌هیچ مزایده‌ای (با ترک تشریفات قانونی) این معدن واگذار شده است.
مسئولان سابق طرح انتقال آب را به سرانجام نرسانند، مسئولان فعلی باقی مانده ی امیدها را! مگر نمی‌دانند برای هر متر مربع باطله برداری، چندین متر مربع محیط زیست به یغما می‌رود!؟ مگر نمی‌توانستند مزایده برگزار کنند که حداقل مردم در جریان چند و چون ماجرا قرار گیرند؟! سهامداران دومین معدن بزرگ استان یزد چه کسانی هستند؟! چگونه سهام در موقع اوج به فروش می‌رسد و در زمان نزول چه کسانی خریدار می‌شوند؟
واگذاری دی-۱۹ به جز برای مدیران غیربومی و پروازی بخش معدن و نورچشمی‌ها، دیگر برای که نفع و فایده‌ای دارد؟! به جز برای آنانی که نه مامن و موطن شان یزد است نه سکنای فعلی آنان، این واگذاری معادل بردن بلیت بخت‌آزمایی نیست؟ امیدواریم مسئولان استان پاسخی برای این موضوع داشته باشند. در روزهای آتی دیگر ابعاد این واگذاری را پیش چشم مخاطبان و ساکنان یزد و یزداندیشان زحمتکش قرار خواهیم داد.
انتظار است دستگاه قضایی که در این موضوعات خصوصا در اتفاقات اخیر خوب درخشیده در این موضوع نیز ورود کند چناچه خلاف مقررات کاری انجام شده به مردم گزارش نمایند و حق مردم را بستاند.
بهره‌برداران دو معدن بزرگ سنگ‌آهن در استان یزد چگونه مالیات پرداخت می‌کنند و در کجا هزینه می‌شود. این حق مردم است که بدانند؟ آفتاب یزد

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

آغاز جمع‌آوری موتورسیکلت‌های خطرساز در بافق

یزد- ایرنا- فرمانده منطقه انتظامی بافق گفت: به