شکار بی رویه دومین عامل تخریب زیستگاه

به گزارش هفته نامه افق کویردر تماسی تلفنی «سید جلال موسوی» رییس اداره محیط زیست شهرستان بافق به سوالات افق کویر پاسخ داد.
افق کویر::چرا با آن که با شکارچیان برخوردهای سنگین صورت می گیرد با کاهش جمعیت حیوانات نظیرآهو،میش،کل و…. مواجه شده ایم؟
مدتها بودکه باشکارچیان برخوردخاصی صورت نمی گرفت و ازهفته گذشته با همکاری دادگستری وآگاهی با آنها برخورد جدی صورت گرفته است ودرشهرستان هیاهویی برپا گردید که متهمان روانه زندان می شوند و این واهمه میان شکارچیان باعث شده درطی همین یک هفته گزارشات شکاربسیارکاهش پیدا کند.
افق کویر: درخصوص سرشماری حیوانات توضیحاتی ارائه بفرمایید؟
سالیانه ۲بارسرشماری صورت می گیرد و گزارشات مشخص کننده آن است که بیشترتخلفات درمناطق آزاد صورت می گیرد و در سرشماری آخر، تعداد۲۳۰۰ راس حیوان شمارش گردیده و با آماربسیاربالایی نسبت به سرشماری قبل مواجه بوده ایم وتنها مناطق تحت مدیریت اداره محیط زیست شهرستان بافق را سرشماری نموده ایم و درمناطق آزاد سرشماری توسط ما صورت نمی گیرد واین سرشماری ها بایدسالی ۲ بارانجام شود.
افق کویر:آیا وجود یوزآسیایی درمناطق شکارممنوع،باعث کاهش جمعیت حیوانات شکارخواهد شد؟
نه اصلا اینگونه نیست،تعداد آنها به حدی پایین می باشد که فقط کنترل بیماری دارند وحیوان مریض و کهنسال را می گیرند،حتی پلنگ هم زیاد تاثیربرکاهش جمعیت حیوانات نداردواولین عاملی که باعث ازبین رفتن حیات وحش می شود تخریب زیستگاه بعد شکاربی رویه می باشد وآ نها هم چرخه ای اززیستگاه هستد و ما خواهان آن هستیم که تمامی حیوانات اعم ازیوز،بز،میش و… درکنارهم بمانند.

الهام نصیرزاده

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ثبت تولد معنوی دانش آموزان قدس در شناسنامه تکلیف+ تصاویر

  به گزارش پایگاه خبری افق کویر، دانش