تعامل شورا با سنگ آهن به امید سهم بیشتر برای توسعه

به گزارش هفته نامه افق کویر، ” حسن محمدی ” رییس شورای اسلامی شهر بافق در گفتگویی ویژه به پرسش های مطرح شده این هفته نامه پاسخ داد.
افق کویر: آیا شهروندان بافقی از طرح نهایی توسعه جامع شهری پیش از ارسال به تهران جهت اجرا،آگاهی خواهند یافت؟
طرح جامع شهر بافق توسط یکی از بهترین مشاورین به نام ” دکتر مشهدی زاده ” در حال اجرا می باشد و می توان گفت که به یکی از بهترین روشهای روز دنیا، یعنی روش میدانی توسط کارشناسان و افراد خبره، بررسی بیشتر مشکلات و کمبودهای فضاهای موجود با مراجعه به مردم و محلات تهیه می گردد که در این راستا علی رغم برگزاری جلسات مختلف با اعضای شورا و عزیزان شهرداری، ۲ نوبت هم تابحال فراخوان عمومی داده شده و از شرکت کنندگان و مردم خواسته شده تا نظرات خود را با کارشناسان در میان بگذارند و تمام فضاهای کمبود در محله خود را اعلام نمایند. امیدوارم بعد از تصویب این طرح مشکلاتی را که طرحهای قبلی داشتند را نداشته باشیم.
افق کویر:در نشستی دکتر مشهدی زاده اعلام کرده است که برخی از ادارات همکاری ندارند، بفرمایید همکاری مردم و ادارات در این زمینه چگونه بوده است؟
همکاری مردم علی رغم اینکه برای اولین بار به این صورت عمل گردیده و طرح به صورت میدانی تهیه می شود خوب بوده است و ادارات هم پس از گلایه دکتر مشهدی زاده در جلسه فرمانداری و با دستور مهندس زاده رحمانی فرماندار بافق برای همکاری بیشتر با این مشاور، رضایت بخش می‌باشد.
افق کویر:درخصوص قول شورا اسلامی شهر جهت احداث چمن مصنوعی ورزشگاه تختی چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در زمینه احداث زمین چمن مصنوعی با توجه به اینکه یکی از مشکلاتی که نه تنها گریبانگیر شهرهای کویری ایران بلکه همه کشور می باشد کمبود آب و صرفه جویی درمصرف آن است، ضمن بازدیدی که در سال گذشته انجام شد، درخواست اداره ورزش و جوانان بافق، احداث زمین چمن مصنوعی بوده است که بحمدا… پیگیریهای خوبی توسط ” سید محمد باقی زاده ” ریاست وقت شورا انجام و رایزنی با شرکت های سنگ آهن بافق و شرکت جهادنصر صورت گرفت و با همکاری شهرداری زیرسازی و جدول گذاری آن در حال انجام است و در آینده نزدیک حصارکشی آن هم صورت خواهد گرفت تا با همکاری مدیرکل ورزش و جوانان در دهه فجر افتتاح گردد.
افق کویر: راه اندازی قطار بین شهری در چه مرحله ای قرار دارد؟
با عنایت به ضرورت توسعه ناوگان عمومی و صرفه جویی در مصرف سوخت و به منظور رفاه حال مردم خوب استان یکی از برنامه های شورای استان این بود که طرح قطار بین شهری مطرح و پیگیری شود که طرح آن در حال توسعه است و در ابتدا شامل شهرهای اردکان،میبد،اشکذر،یزد و مهریز بودکه با توجه به زیرساخت های موجود شهرستان بافق اعم از دو خطه بودن ریل و قرار گرفتن ایستگاه در شهر و با رایزنی، شهرستان بافق هم در آن طرح قرار گرفت و چندین جلسه مسئولین مربوطه با استانداری، وزارت کشور و راه آهن داشته اندکه امیدوارم بزودی طرح آن تهیه گردد.
افق کویر: با توجه به اینکه ” قاضی میرجعفر ” در محدوده بخشداری می‌باشد و از اماکن گردشگری محسوب می گردد.چه همکاری در خصوص ساماندهی مسیر این بقعه می تواند از جانب شهرداری صورت بگیرد؟
با توجه به اینکه قاضی میرجعفر در محدوده خدمات شهری نمی باشد، متاسفانه نمی توانیم از بودجه شهرداری در این زمینه استفاده کنیم، اما با توجه به اصلاح مسیر ” بهشت الحسین ” بخشی از راه این بقعه متبرک، بهبود پیدا می کند و با بخشداری هم در این زمینه رایزنی خواهیم کرد.
افق کویر: برخی از شهروندان معتقدند هزینه های زیادی در تفرجگاه آبشار صورت می گیرد نظرتان در این باره چیست؟
شهرداری موظف است براساس پیش بینی بودجه خود که در موعد مقرر بر اساس میزان اعتباری که برای هر طرح درصحن شورای اسلامی تصویب می گردد عمل نماید و با توجه به اینکه این تفرجگاه نیز یکی از جاذبه های گردشگری شهر بدلیل استفاده از مصالح طبیعی و کم هزینه می باشد شورا سالیانه مبلغی را در نظر می گیرد که متاسفانه در چندین سال اخیر هم بدلیل کم شدن درآمد شهری بخاطر تجمیع عوارض بودجه آن هم کاهش یافته و فکر نمی کنم بودجه زیادی اختصاص پیدا کرده باشد.
افق کویر: شهروندان جهت تدفین اموات خود برای حفر قبر با مشکل روبرو هستند، در این خصوص چه اقداماتی صورت خواهد گرفت؟
یکی از وظایف شهرداری ها نیز در زمین تدفین اموات می باشدکه در این رابطه که با شهرداری مذاکره نمودم اعلام کردند، به این منظور۳ گروه کاری در نظر گرفته شده است که فکر نمی کنم مشکلی باشد و اگر موردی بوده است لطفا اطلاع دهند تا بررسی بیشتری بعمل آید.
افق کویر: به نظر می رسد فعالیت شورای قبلی بیش از شورای فعلی بوده است، دیدگاه شما دراین باره چیست ؟
ضمن تقدیر و تشکر از زحمات شوراهای ادوار گذشته، همانگونه که مستحضرید یکی از مهمترین عامل فعالیت شوراها میزان درآمدی است که به شهرداری ها اختصاص پیدا می کند که متاسفانه در ۲ سال گذشته این درآمدها به دلایل مختلف از جمله قانون تجمیع عوارض که میزان اختصاص ارزش افزوده را برا ساس سرانه جمعیت قرار داده و شهرستان بافق هم درآمد ارزش افزوده آن بیش از جمعیت آن بود، سپس با اجرای این قانون بخشی از درآمدهای آن به دلیل کمی جمعیت به دیگر شهرهای استان تعلق گرفته و درآمد شهرداری را کاهش داده است و دلیل دیگر هم با عنایت به اینکه شرکت سنگ اهن مرکزی به دلیل توسعه صنایع جوار معدنی از جمله احداث کارخانه گندله سازی نتوانسته ۲% توسعه و آبادانی شهر را پرداخت نماید و شورای شهر هم به خاطر همکاری بیشتر و به امید اینکه با راه اندازی این طرحها سهم بیشتری از محل فروش بابت ۲% را نصیب خود کند تعامل نموده است و شرکت سنگ آهن هم حتی بدهی سال ۹۶ خود از این بابت را تماما پرداخت ننموده است که امیدواریم با دراه اندازی گندله مسئولین آن شرکت نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند تا شهرداری بتواند با سرمایه گذاری در امور مختلف درآمد پایداری را برای خود ایجاد نماید که به منظور سرمایه گذاری رایزنی های خوبی هم با کمک نماینده و فرماندار انجام داده که امیدواریم در آینده نزدیک محقق گردد.
افق کویر: احداث میدان میوه و تره بار چه زمانی صورت می گیرد و در خصوص بازارچه فعلی که قیمت میوه هایش با دیگر میوه فروشی ها تفاوتی ندارد توضیح دهید؟
به منظور رفاه حال مردم شریف شهرستان مقرر گردید که نسبت به احداث مکانهایی جهت عرضه مستقیم میوه اقدام شود که در این راستا یک مجموعه ای افتتاح گردید که متاسفانه بنابر اظهار بخش خصوصی بدلیل کمبود فضا و محوطه موفق به تخلیه بار به صورت کلی نیست که بدین منظور در حال احداث یک محوطه و بازارچه ی بزرگتر در جنب بلوار میرغنی زاده بعد از آپارتمانهای مسکن مهر هستیم که انشاا… بتوانیم با مشارکت بخش خصوصی، میوه و تره بار شهرستان بصورت عمده خریداری و توزیع گردد.
افق کویر: صحبت پایانی:
در پایان از همکاری فرماندار، شهردار و مردم شریف بافق کمال تشکر را دارم و از حسن توجه افق کویر به سوالات مردمی سپاسگزارم.

الهام نصیرزاده

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر