نقدهای ورزشی را بپذیریم

اگر بپذیریم که آب در ۱۰۰ درجه به جوش می آید و آهن در ۱۵۳۵ درجه ذوب می گردد باید بپذیریم که آستانه تحمل دست اندرکاران و مسئولان ورزشی بافق بسیار پایین تر از حد معمول خود قرار گرفته است و این یک زنگ خطری برای ورزش شهرستان بافق به شمار می رود.
شکی نیست که رشته های مختلف ورزشی تلاش دارند تا مردم را به سمت خود جذب کنند. حال این میزان علاقمندی بسته به آن دارد که چه مقدار این ورزش جای خود را در میان مردم باز کرده است. رشته های مانند فوتبال و والیبال بیشترین میزان جذب افراد را به خود دارند؛ در نتیجه بیشتر از سایر رشته‌ها در معرض نقد مردم قرار می گیرند!
برای پی بردن به حقیقت چیزی، لازمه آن، این است که سوالی از آن موضوع در ضمیر انسان نقش ببندد و ذهن به دنبال حل این مسئله کنجکاوی کند؛ قطعا نقاط منفی و مثبت چیزی بروز می یابد؛ سپس نیروی اندیشه آنها را بر صفحه کاغذ ترسیم می کند و به اطلاع فرد یا افراد می رساند؛ گروههای جامعه آن موضوع را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند داد. هدف آن است تا نقاط ضعف از قوت شناخته بشود و آن گاه از طرق مقتضی تلاش کرد تا نقاط ضعف را از بین برد و در جهت ترویج نقاط مثبت بر آمد.
امروزه ورزش بافق به سمت و سویی می رود که کمتر مسئولان آن آشنا به این مسئله می باشند. دایره ای فرضی به دور خود کشیده اند و همه چیز را گل و بلبل و خوب و خوشایند می بینند؛ این است که اگر فردی انتقادی کند یا بخواهد به این حصن حصین وارد بشود مورد شماتت قرار گرفته و در مقابل او جبهه گیری خواهد شد.
مطابق با قوانین مطبوعات مصوبه مجلس شورای اسلامی، ‌فصل سوم، ذیل حقوق مطبوعات آمده است: «مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و‌به اطلاع عموم برسانند. » شرط آن در همین ماده ۳ : « انتقاد سازنده مشروط به دارا بودن منطق و استدلال و پرهیز از توهین، تحقیر و تخریب می‌باشد.»
این که گاه برخی مسئولین ورزشی می خواهند تا خبرنگار مطلب یا خبر تنظیمی خود را برای آنان فرستاده و به نوعی آن را تایید یا تعدیل یا کم و کاست کنند و دیکته نمایند که این مطلب چاپ و آن سطر منتشر نگردد بر خلاف ماده چهار همین قانون مطبوعات است. در این ماده آمده است: «هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات بر آید و یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند. » تخطی از این ماده را برایش مجازات تعیین کرده است بدین شرح: « متخلف از مواد (۴) و (۵) به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از‌خدمات دولتی محکوم خواهد شد. » این جایگاه مطبوعات است که لازم می باشد مسئولین به آن واقف باشند و خود را در برابر پذیرش نقدها آماده کنند نه آن که دنبال مقابله و از بین بردن منتقد باشند. چه اگر چنین شود راه به بیراهه رفته و به یک استبداد ورزشی منجر خواهد شد که منتقدین جرات و شهامت بروز نظرات خود را نداشته باشند.
تنها راه برون رفت ازاین مسئله پاسخگویی مسئولین است که در برابر نظرات مخالف با سعه صدر پاسخ لازم را ارائه کنند.

محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی
صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر