تنها احداث کارخانه در کنار معادن باعث پیشرفت شهر می شود

استخراج از معادن به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های رشد اقتصادی همچون هر شاخصه دیگری دارای مزایا، آسیب‌ها و مضراتی است که سنجش برتری هر یک از این مزایا و آسیب‌ها می‌تواند در میزان اثرگذاری معادن در اقتصاد منطقه خود، موثر باشد. خبرنگار افق کویر در این باره گزارشی را آماده نموده است:
افق کویر: چقدر سنگ آهن بافق بر بازار و فرهنگ بافق تأثیرگذار است؟
“محمد نصیزاده” از صنف پوشاک: سنگ آهن، به طور مسلم، می‌تواند نقش خوبی داشته باشد، در صورتی که مدیران لایقی در بخش فرهنگی و برنامه ریزی داشته باشند؛ همه مشکلات مالی نیست، باید نظارت و مدیریت به جای خود صورت گیرد همفکری و همگرایی مسئولین سطح شهر و سنگ آهن می تواند مؤثر باشد؛ بافق هرچه دارد از لطف خداوند و معادن است. اگر از فرهنگ بخواهیم گفت باید از اهل علم آن و کسانی که علم فرهنگ و مدیریت دارند و در این مسیر کهنه کار و باسابقه هستند استفاده کنند و در کنار خود جوانان را نیز به کار گیرند تا جوانان کارآزموده شوند. به جوانان بومی بها داده شود، حق جوانان بافقی است که به سر کار روند.
زن جوانی که تمایل به معرفی نداشت، گفت: با وجود معدن سنگ آهن در بافق به فضای سطح شهر آن طور که شایسته است، رسیدگی نمی شود، کوچه و خیابان ها و بازارها باید توسعه بیشتری داشته باشد، فضای شهر عوض نشده است مثل یک مرداب ساکن است . بیمارستان باید بهتر از این باشد فایده و افتخار این معدن برای شهرهای دیگر، از جمله اصفهان است، اما تبعات زیست محیطی و آلودگی آن برای شهروندان بافقی است.
“سید کاظم میزان عدل” از بازاریان بافق هم در این باره گفت: سنگ آهن بر رشد و رونق بازار مؤثر است باعث می شود که قدرت خرید مردم افزایش یابد و در حال حاضر وضعیت بازار بافق از شهرهای دیگر بهتر است.
مردی سی ساله گفت: معدن سنگ آهن بافق، جایگاهی ویژه در صنعت کشور دارد و توسعه آن به اشتغال منطقه و کشور کمک به‌سزایی می‌کند؛ اما آنچه تاکنون نصیب مردم این منطقه شده، مطابق انتظارات نبوده است. برداشت‌های بی‌رویه و غیرقانونی و تخلفات گسترده در مسائل زیست‌ محیطی باعث از بین بردن مراتع، مشکلاتی را در حوزه کشاورزی و دامپروری مردم آن منطقه به وجود می آورد و با ایجاد گرد و غبار، موجب بروز مشکلات تنفسی برای مردم می گردد. علاوه بر این، بسیاری از نیروهای به کار گرفته شده در معدن سنگ آهن، بومی نیستند، اما حضور پزشک مقیم در معدن به نفع اهالی منطقه است.
تنها احداث کارخانه در کنار معادن باعث پیشرفت شهر می شود

شهر بافق به طور عملی بهره زیادی از درآمد معادن نمی‌برد، و تنها در صورت احداث کارخانه در اطراف معادن و افزایش فرصت‌های شغلی، این امر محقق می‌گردد. و در صورتی که همشهریان مهارت لازم را داشته باشند، می‌توانند با فعالیت در این کارخانه‌ها بهره اقتصادی لازم را کسب کنند. به طور قطع معادن در پیشرفت منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، اثرگذارند؛ زیرا نخستین جایی که معدن‌کاران نیروهای خود را در آنجا استخدام می کنند، روستاهای اطراف است. علاوه بر این وجود معادن موجب ایجاد راه‌های ارتباطی برای حمل و نقل مواد استخراجی معادن و نیز جذب تدارکات و خدمات برای منطقه است و معادن موجب توسعه راه‌های ارتباطی روستاها می‌شود.

حدیث عباسی

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر