مفهوم توسعه، گمشده شهر من

به گزارش هفته نامه افق کویر، خرما از محصولات عمده کشاورزی ایران می باشد و حدود ۶۰ درصد وزن خشک آن را قند تشکیل می دهد. نامرغوب بودن حدود ۳۰ درصد خرمای تولید شده در کشور، سبب شده که مستقیماً در بازار مصرف نگردد و لازم است که در واحدهای صنایع تبدیلی و فرآوری به فرآورده های با ارزش تبدیل شوند. ضایعات خرما در کشور ایران به علت عدم توجه به فرآورده های جانبی و نحوه ی فرآوری آن در کشور فراوان می باشد. از آنجا که خرما حاوی درصد قند بالایی است، لذا می توان از ضایعات این محصول به عنوان منبع کربنی در فرآیند های تخمیری استفاده نمود. از موارد کاربرد خرما در صنایع غذایی می توان به استفاده از آن در تهیه نان و کیک، شیرین کننده ی طبیعی در فرمولاسیون مواد غذایی از جمله شربت میوه و بستنی اشاره نمود. دیگر موارد استفاده از خرما، مصارف دارویی و طبی از قبیل تولید سرکه، الکل و اسید می باشد. همچنین می توان تفاله خرما را به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار داد. با توجه به ضایعات خرما در کشور با استفاده بهینه از این محصول در صنایع مختلف؛ از جمله صنایع غذایی، دارویی و خوراک دام می توان ضایعات آن را در کشور کاهش داد.(منبع،مرجع دانش).

“بهنام حیدری دهوئی” تا سن ۱۵ سالگی در بافق درس می خوانده،سپس در مدرسه ملک ثابت یزد پذیرفته می شود مقطع دبیرستان تا کارشناسی را در یزد سپری و کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته مکانیک (طراحی کاربردی) اخذ می کند و اکنون دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه صنعتی اصفهان و مؤسسه “ENSTA “فرانسه بصورت مشترک بین فرانسه و ایران می باشدکه ۵/۱ سال دیگر مدرک دکتری مکانیک خود را کسب خواهدکرد.
فرآوری خرما توسط جوان بافقی

وی کارآفرینی موفق است که در ادامه گفتگوی هفته نامه افق کویر را با بهنام حیدری می خوانید:از مهرماه سال ۹۵ تصمیم گرفتم کاری را در شهر خود انجام دهم با مشورت گرفتن از پدر و عمو، پتانسیل های بافق را مورد ارزیابی قرار دادیم، پرورش و بسته بندی ماهی،خرما، پسته و صنایع جوارمعدنی مدنظرمان آمد، سپس با تصمیم گیری که کدامیک بهتر است بحث خرما را انتخاب نمودیم به این علت که در این شهرستان بالغ بر ۱۰ هزار تن خرما پرورش داده می شود ولی هیچ بازده ای ندارد و بسیاری از خرما ها خوراک دام و حتی بر درختان خشک می شود و هیچ نگاه صنعتی در آن نیست و بحث صنایع تبدیلی به این مفهوم می باشد که چیزی که ارزش ظاهری ندارد به یک ماده ارزشمند تبدیل شود.
ارزیابی محصولات

وی اظهار داشت: تحقیقات خود را در این زمینه که چه محصولاتی می توانیم فرآوری نماییم را آغاز نمودیم و به ۸۰ الی ۹۰ محصول دست یافتیم، پس از ارزیابی محصولات خمیرخرما،شیره خرما، عسل خرما،قندمایع خرما، لواشک، تافی، کرم صبحانه و خرما را برای شروع کار انتخاب نمودیم و چهار فاز برای فراوری خرما تعریف کردم،طرح های توجیهی را بر مبنی مساحت زمین و زیربنا، مواد اولیه،ماشین آلات،آب و برق و گاز،کارگر و زیرساخت های مورد نیاز استخراج نمودم سپس جهت کسب مجوزات از طریق اداره جهاد کشاورزی اقدام نمودیم.
“رامیار دشت کویر” و” فرآوری خرمای رامیار “

حیدری ادامه داد: در ماه بهمن سال ۹۵پیگیر زمین شدیم و در سال ۹۶ جواز تاسیس را از اداره جهادکشاورزی گرفتیم، محلی را در شهرک صنعتی مبارکه اجاره کردیم و نام شرکت را “رامیار دشت کویر” و نام کارخانه را ” فرآوری خرمای رامیار” نهادیم “رامیار” به مفهوم “چوپان ” است و اصالتا اجداد ما چوپان و کشاورز بوده اند به همین علت این نام را انتخاب نمودیم.
دستگاه های خودساز
وی در خصوص دستگاه هایی که طراحی کرده، گفت: خط تولید را طراحی نمودیم و از دی ماه سال ۹۶ دستگاههایی که توسط خودمان با الگو برداری از دستگاه های اروپایی طراحی شده بود نصب نمودیم و تست و عیب یابی صورت گرفت،خط تولید ما در چند شرکت بزرگ ایتالیایی در حال تولید است و در سال ۱۳۸۸ شرکتی در تبریز ۱۴ میلیارد تومان خط را وارد کرده است و چندین شرکت دیگر هستند که در ایران این خط ایتالیایی را وارد نمودند.این خط را مهندسی معکوس کردیم به گونه ای که هزینه ها یک دهم شد چون طراحی خط تولید تا مراحل پایانی ساخت و حتی نصب آنها توسط خودمان صورت گرفته است.
کارگاه ماشین سازی و ساخت دستگاههای موادغذایی و بهداشتی
کارآفرین بافقی بیان نمود : علاوه براین کارخانه، با دوستانم در تهران کارگاه ماشین سازی داریم و دستگاهها ی مواد غذایی و دارویی و بهداشتی را برای شرکت های مختلف می سازیم و تیمی هستیم که با مدیریت بنده در حال کار است و همچنین خط پوره میوه (سیب) در اقلید در حال راه اندازی می باشد.
خط تولید دستگاه عسل خرما و قندمایع خرما
وی تصریح کرد: خط تولید دستگاه عسل خرما،قندمایع خرما را اگر بخواهیم خریداری نماییم ۱۴ الی ۱۵میلیارد تومان هزینه دارد، بیشتر هم بحث روش تولید آن است که از روش ابداعی شرکت های ایتالیایی در ایران استفاده می شود،که هزینه های جانبی زیادی دارد و صرف تولید ندارد. لازم به ذکر است که دستگاه قندمایع خرما و عسل خرما در حال نهایی شدن برای نصب و راه اندازی است.
بازیابی مواد و استفاده مجدد
حیدری اعلام داشت: یکی از شرکت های گز در اصفهان، فرآوری خرما انجام می دهد، مدیرعامل این شرکت در تماسی از من خواسته روشی را که استفاده می کنیم را برای آنها پیاده نماییم، چون روش مورداستفاده ما هزینه های جانبی بسیار پایینی دارد، لازم به ذکر است شرکت اصفهان از یکسری مواد برای فراوری استفاده می کند که نمی تواند آنها را بازیابی نماید، ولی ما این مواد را بازیابی و مجددا استفاده می نماییم و نقطه قوت ما در تولید این محصولات است، چون هزینه ها بسیار پایین می آید،وبالطبع قیمت محصول پایین می آید و می توانیم وارد بازار نماییم که مردم عادی هم بتوانند، خریداری کنند.

استراتژی شرکت در تولید محصولات نوآورانه و خلاقانه
وی درخصوص تولید محصولاتشان گفت: بخشی از لواشک های تولیدی کارخانه ما با لواشک های عادی فرق دارد در این زمینه یک تیم مهندسی ژنتیک از دوستان بنده در حال تحقیق و آزمایش هستند و همچنین کرم صبحانه تولیدی ما کاملا متفاوت است،زیرا کرم داخل بازار با شکر است ولی ما اصلا از شکر استفاده نمی کنیم و روغن کمتری استفاده می کنیم و به طور کلی استراتژی شرکت در تولید محصولات نوآورانه و خلاقانه می باشد که سعی بنده این است که این نوآوری و خلاقیت در تمامی سطوح کاری به مانند ترکیبات، دستگاه ها، تبلیغات، بسته بندی،طراحی و …. به کار گرفته شود.

اولین چیزی که باید در اختیار سرمایه گذار بگذارند زمین است
سرمایه گذار بافقی در بیان مشکلات پیش رو افزود: کارگاهی را در شهرک صنعتی اجاره نمودیم به علت کمبود فضا ۳۰۰ متر به آن اضافه کردیم کلی هزینه در مکان استیجاری از سرامیک و حتی ۱۰۰ متر اضافه پارتیشن بندی نمودیم ما این هزینه ها را کردیم که نشان دهیم و بگوییم ما می خواهیم کار انجام دهیم اولین چیزی که باید در اختیار سرمایه گذار بگذارند زمین است در شهرستان بافق در شهرک صنعتی مبارکه تمامی زمین ها را واگذار کردند در صورتی که کاری هم در آن شهرک صورت نگرفته است و زمین ها را اگر بخواهیم از افراد خریداری کنیم قیمت هایی تعیین می کنند که در یزد هم این قیمت نمی باشد و در شهرک صنعتی جاده بافق- یزد هم بعلت آلودگی های محیطی و عدم تعریف بخش غذایی در این شهرک، امکان فعالیت در زمینه غذایی وجود ندارد.
اگرشخصی درصنایع غذایی بافق بخواهد کار کند چیزی به نام زمین وجود ندارد
بهنام حیدری گفت: اگر شخصی درصنایع غذایی بافق بخواهد کار کند چیزی به نام زمین وجود ندارد که بسیار عجیب است ودر هیچ جای ایران اینگونه نیست که بگویند زمین نداریم من ۲ سال است که پیگیر زمین هستم چرا افرادی که زمین گرفته اند ولی کار انجام نمی دهند خلع ید نمی‌شوند.

سرنوشت این پهنه غذایی به آینده نامعلوم موکول گشته است
وی از پیگیریهایش در خصوص زمین بیان کرد:حدود ۲ سال پیش قرار شد یک پهنه غذایی سمت جاده باقرآباد تعریف شود و به جهادکشاورزی واگذار شود، من شخصا به تمامی ادارات مربوطه در بافق و یزد رفته ام و امضا گرفتم سپس اعلام شد به جهاد کشاورزی نمی توان واگذار کرد و سپس مسئولیت به شرکت تعاونی دهیاری ها داده شد و دوباره از اول تمامی امضاها انجام شد میراث فرهنگی گفته است باقرآباد منطقه گردشگری می باشد و مجوز را قبول نکرد و سرنوشت این پهنه غذایی به آینده نامعلوم موکول گشته است.
از مهریز و تفت با من تماس گرفتند و خواستار شدند به آنجا بروم

وی ادامه داد: در سازمان غذا و دارو با “دکتر مورکیان” صحبت داشتیم که زمین در بافق وجود ندارد وی باور نمی کرد و در بازدیدی که کارشناسان غذا و داروی یزد داشتند تعجب کردند و بیان کردند که در هیچ یک از شهرستان های استان یزد چنین مشکلی وجود ندارد و گفتند هرچقدر زمین بخواهی به تو واگذار میکنند حتی از مهریز و تفت با من تماس گرفتند و خواستار شدند به آنجا بروم.
قیمت گذاری زمین بصورت دلخواه
حیدری افزود: قصد خریدن سوله ای که اجاره کرده ایم را داشتم که قیمتی بسیار بالا به من اعلام شد، حداکثر قیمت زمین در شهرک صنعتی یزد منطقه ویژه اقتصادی متری ۱۴۰ هزار تومان است، اینجا زمینی که متری ۱۰۰۰ تومان به افراد داده اند الان متری ۱۶۰ هزار تومان قیمت گذاری می شود.
۹۰% قیمت زمین در شهرک صنعتی به سرمایه گذار واقعی بخشیده می شود
وی بیان کرد: دولت طرحی بخاطر مشکلات اقتصادی ارائه کرده است که در آن ۹۰% قیمت زمین در بعضی از شهرک های صنعتی را می بخشدیعنی اگر شهرک صنعتی مثلا متری ۵۰ هزار تومان گذاشته باشد شما باید ۵%آن رابدهید و اگر طی مدت معلومی مثلا ۲ سال به بهره برداری رسید دولت ۹۰% قیمت آن را به شخص می بخشد و بنده بعنوان سرمایه گذار و کارآفرین تشویق به فعالیت در این مناطق می شوم.

دربافق نیروی انسانی راغب کار وجود ندارد
کارآفرین بافقی از دیگر مشکلاتش در خصوص نیروی انسانی گفت: در خصوص نیروی انسانی هم مشکل داریم و در بافق نیروی انسانی راغب کار وجود ندارد و نیروی غیر بومی آن هم با زحمت باید بیاوریم، باید تفکر کار در معدن در بافق از بین برود متاسفانه بد جا افتاده است و نیروی فنی در بافق کم است و در حال حاضر ۶ نیرو در حال کار هستیم که به غیر از خودم بقیه افراد غیر بومی هستند و مفهومی به نام توسعه در بافق نیست.
طراحی و ساخت هرگونه دستگاه در زمینه صنایع غذایی و بهداشتی
بهنام حیدری دهوئی به شهروندان اعلام کرد: هر شخصی در بافق در زمینه صنایع غذایی یا بهداشتی دستگاه بخواهد برای وی طراحی و می سازیم و کمکش خواهیم کرد حتی اگر در زمینه کاری خودمان بخواهد وارد شود وی را راهنمایی خواهیم نمود و معتقدیم اگر به جای یک کارخانه ۱۰ کارخانه باشد به نفع ما می باشد. دستگاههای ساخت ما ۱۰۰% از کیفیت خوبی برخوردار است و قیمت این دستگاهها نسبت به دستگاههای خارجی یک چهارم قیمت است مثلا دستگاهی در ترکیه ۶۰۰ میلیون تومان است اما ما با ۱۵۰ میلیون تومان می توانیم آن را بسازیم.

تا ۲ ماه دیگر محصولات وارد بازار می شود
وی در مورد محصولات و بازار فروش فراورده هایش گفت: محصولات تست زده شده است و از لحاظ استاندارد و بهداشت کارها در حال انجام است که خوشبختانه ما را در این زمینه راهنمایی های مفیدی کردند و در شرایط مختلف شبکه بهداشت به ما کمک کرده است محصولات خرده فروشی احتمالا تا ۲ ماه آینده وارد بازار خواهد شد و مجوز یکسری محصولات، طراحی وبسته بندی ها گرفته شده است و منتظر
“سیب سلامت” که باید روی محصول حک گردد هستیم تا واحد بسته بندی راه بیافتد.
سفارش از کشورهای مختلف
بهنام حیدری به میزان تولید اشاره نمود: ورودی خرما ساعتی ۱ تن است و روزی ۱۴ تن در ۲ شیفت مصرف خرما داریم بازار خوبی پیش رو داریم چند سفارش از کشور روسیه، عمان و فرانسه داده اند که اگر قرارداد با آنها نهایی گردد باید در ۲ شیفت کار صورت بگیرد.
وی به حمایت مسئولین اشاره داشت: در طی اجرای این پروژه ۸۵۰ میلیون تومان به ما تسهیلا ت پرداخت نمودند، مهندس زاده رحمانی فرماندارمحترم شهرستان بافق، آقای عسکری ریاست محترم اداره جهادکشاورزی، آقای صدری ریاست محترم بانک کشاورزی و آقای فتاحی ریاست محترم شبکه بهداشت و درمان بافق کمک شایانی به ما نمودند.
سرمایه گذار بافقی بعنوان صحبت پایانی گفت: با توجه به گم بودن مفهوم توسعه در این شهرستان و وجود نگاه غلط به سرمایه گذار، من در این شهرستان بیشتر نمی توانم کار کنم و باید یک حمایت و دلگرمی باشد تا سرمایه گذار به توسعه فعالیت هایش امیدوار باشد طرح های بسیاری برای توسعه فعالیت ها داریم برای مثال طرحی در زمینه فرآوری خرما و محصولات رژیمی است که در ایران کار نمی شود و وارداتی می باشد، باید حمایت باشد تا بتوان گام برداشت. امیدوارم روزی مفاهیم توسعه، پیشرفت،خلاقیت،نوآوری، علم و نخبه پروری در کشورم و شهرم نهادینه شود و بیش از این شاهد ذبح مفهوم توسعه و نخبه کشی نباشیم.

الهام نصیرزاده

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر