مهر گزارش می دهد؛ قطب کشاورزی استان یزد در انتظار سرمایه‌گذار/زیرساخت‌ها فراهم است

 

یزد ـ شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی و دامداری استان یزد مطرح است اما این شهرستان اکنون از نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی رنج می‌برد و مردم آن چشم انتظار ورود سرمایه گذاران هستند.

خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: برندسازی تولیدات کشاورزی در کنار مزایای فراوان آن از حضور کالاهای بی هویت و بی کیفیت در بازار جلوگیری کرده و برای مصرف کنندگان نیز اطمینان خاطر ایجاد می کند.

توسعه صادرات تولیدات کشاورزی یکی دیگر از نتایج برندسازی محصولات است که در ارز آوری و افزایش تراز تجارت خارجی کشور موثر خواهد بود.

شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی و دامداری استان یزد مطرح است و از مزایای بسیار خوبی برای توسعه در این دو بخش برخوردار است اما به نظر می رسد بیش از هر چیز، در شرایط کنونی نیاز به حضور فعال و ارزشمند سرمایه گذاران در این شهرستان نیاز است تا بتوان از ظرفیت های این بخش به نحو بهتری استفاده کرد و از هدر رفت تولیدات و کاهش دور ریز محصولات کشاورزی جلوگیری کرد.

 

فرماندار شهرستان خاتم در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی استان یزد است، رویکرد دولت به سمت و سوی سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی است.

پرداخت تسهیلات در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی در مناطق کمتر برخوردار

فرجام فاضلی عنوان کرد: خوشبختانه تمهیدات خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات برای مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان در نظر گرفته شده بر این اساس تسهیلات با بازپرداخت چند ساله و بهره بسیار کم در اختیار سرمایه گذاران در بخش صنایع تبدیلی تکمیلی در این شهرستان قرار می دهد.

وی بیان کرد: با توجه به برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان از نعمت آب، برق و گاز، زیرساخت های سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی پاک و صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی فراهم شده و متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی پاک و صنایع تبدیلی تکمیلی محصولات کشاورزی را دارند، آمادگی لازم برای همکاری با آنها وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم نیز در این زمینه اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان خاتم و وجود انواع محصولات زراعی و باغی، سرمایه گذاری در واحدهای تبدیلی و تکمیلی سود فراوانی برای کشاورزان درپی خواهد داشت.

شهرت خاتم در زمینه تولید پسته و پاپایا

مجتبی آغاز خاطرنشان کرد: شهرستان خاتم در تولید محصول پسته و پاپایا (خربزه درختی) در سطح استان و کشور شهرت دارد و سرمایه گذاری در فرآوری محصولات صادراتی و خشکبار از جمله پسته، کنجد، کشمش، انار و … در کوتاه ترین زمان به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

وی، وجود نیروی کار فراوان را یکی دیگر از مزیت های این منطقه دانست و گفت: بسیاری از کشاورزان و باغداران این منطقه پس از برداشت محصول حدود نیمی از سال را بیکار هستند و وجود جوانان تحصیلکرده در رشته های کشاورزی از دیگر مزیت های شهرستان خاتم است.

 

مدیر جهاد کشاورزی خاتم تصریح کرد: سرمایه گذاری و ساخت صنایع تبدیلی تکمیلی در کاهش جمعیت بیکار شهرستان هم موثر خواهد بود.

وجود ظرفیت برندسازی در محصولات کشاورزی خاتم

آغاز تصریح کرد: محصولات کنجد، پاپایا، انواع فلفل، محصولات گلخانه ای، گیاهان دارویی، حبوبات و محصولات باغی مانند پسته، انار، به و زردآلوی شهرستان نیز ظرفیت برندسازی را دارند.

وی بیان کرد: ۱۱ هزار بهره بردار در خاتم به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و در حال حاضر ۵۵ کارگاه فراوری اولیه پسته، یک واحد فراوری سنتی کنجد و یک واحد فراوری سنتی چیپس میوه در شهرستان خاتم فعال است.

با توجه به پتانسیل و ظرفیت های موجود در شهرستان و حمایت های ویژه دولت امید به سرمایه گذاری بیشتر برای رونق صنعت کشاورزی در خاتم افزایش یافته و مردم این دیار امیدوار به حضور سرمایه گذاران در این شهرستان هستند.

شهرستان خاتم با دو بخش هرات و مروست و یک بخش مرکزی با جمعیت ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر در جنوبی ترین نقطه استان یزد واقع شده است.

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر