مهر گزارش می دهد؛ قطب کشاورزی استان یزد در انتظار سرمایه‌گذار/زیرساخت‌ها فراهم است

 

یزد ـ شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی و دامداری استان یزد مطرح است اما این شهرستان اکنون از نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی رنج می‌برد و مردم آن چشم انتظار ورود سرمایه گذاران هستند.

خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: برندسازی تولیدات کشاورزی در کنار مزایای فراوان آن از حضور کالاهای بی هویت و بی کیفیت در بازار جلوگیری کرده و برای مصرف کنندگان نیز اطمینان خاطر ایجاد می کند.

توسعه صادرات تولیدات کشاورزی یکی دیگر از نتایج برندسازی محصولات است که در ارز آوری و افزایش تراز تجارت خارجی کشور موثر خواهد بود.

شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی و دامداری استان یزد مطرح است و از مزایای بسیار خوبی برای توسعه در این دو بخش برخوردار است اما به نظر می رسد بیش از هر چیز، در شرایط کنونی نیاز به حضور فعال و ارزشمند سرمایه گذاران در این شهرستان نیاز است تا بتوان از ظرفیت های این بخش به نحو بهتری استفاده کرد و از هدر رفت تولیدات و کاهش دور ریز محصولات کشاورزی جلوگیری کرد.

 

فرماندار شهرستان خاتم در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی استان یزد است، رویکرد دولت به سمت و سوی سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی است.

پرداخت تسهیلات در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی در مناطق کمتر برخوردار

فرجام فاضلی عنوان کرد: خوشبختانه تمهیدات خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات برای مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان در نظر گرفته شده بر این اساس تسهیلات با بازپرداخت چند ساله و بهره بسیار کم در اختیار سرمایه گذاران در بخش صنایع تبدیلی تکمیلی در این شهرستان قرار می دهد.

وی بیان کرد: با توجه به برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان از نعمت آب، برق و گاز، زیرساخت های سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی پاک و صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی فراهم شده و متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی پاک و صنایع تبدیلی تکمیلی محصولات کشاورزی را دارند، آمادگی لازم برای همکاری با آنها وجود دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم نیز در این زمینه اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان خاتم و وجود انواع محصولات زراعی و باغی، سرمایه گذاری در واحدهای تبدیلی و تکمیلی سود فراوانی برای کشاورزان درپی خواهد داشت.

شهرت خاتم در زمینه تولید پسته و پاپایا

مجتبی آغاز خاطرنشان کرد: شهرستان خاتم در تولید محصول پسته و پاپایا (خربزه درختی) در سطح استان و کشور شهرت دارد و سرمایه گذاری در فرآوری محصولات صادراتی و خشکبار از جمله پسته، کنجد، کشمش، انار و … در کوتاه ترین زمان به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

وی، وجود نیروی کار فراوان را یکی دیگر از مزیت های این منطقه دانست و گفت: بسیاری از کشاورزان و باغداران این منطقه پس از برداشت محصول حدود نیمی از سال را بیکار هستند و وجود جوانان تحصیلکرده در رشته های کشاورزی از دیگر مزیت های شهرستان خاتم است.

 

مدیر جهاد کشاورزی خاتم تصریح کرد: سرمایه گذاری و ساخت صنایع تبدیلی تکمیلی در کاهش جمعیت بیکار شهرستان هم موثر خواهد بود.

وجود ظرفیت برندسازی در محصولات کشاورزی خاتم

آغاز تصریح کرد: محصولات کنجد، پاپایا، انواع فلفل، محصولات گلخانه ای، گیاهان دارویی، حبوبات و محصولات باغی مانند پسته، انار، به و زردآلوی شهرستان نیز ظرفیت برندسازی را دارند.

وی بیان کرد: ۱۱ هزار بهره بردار در خاتم به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و در حال حاضر ۵۵ کارگاه فراوری اولیه پسته، یک واحد فراوری سنتی کنجد و یک واحد فراوری سنتی چیپس میوه در شهرستان خاتم فعال است.

با توجه به پتانسیل و ظرفیت های موجود در شهرستان و حمایت های ویژه دولت امید به سرمایه گذاری بیشتر برای رونق صنعت کشاورزی در خاتم افزایش یافته و مردم این دیار امیدوار به حضور سرمایه گذاران در این شهرستان هستند.

شهرستان خاتم با دو بخش هرات و مروست و یک بخش مرکزی با جمعیت ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر در جنوبی ترین نقطه استان یزد واقع شده است.

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

آغاز عملیات دوبانده شدن جاده بافق – بهاباد

  عصر امروز مورخ  ۲۸ اسفندماه مصادف با