زمین های کشاورزی اطراف رودخانه شور صرفه اقتصادی ندارد

نقش جنگل ها و مراتع در مبارزه با آلودگي هوا چه در مناطق شهري بوسيله وسايل دود زا و کارخانجات و ساير منابع آلوده کننده و چه در مناطق بیابانی در اثر حرکت و جابجائی ماسه ها و گرد و غبار بوسيله باد وجود دارد؛ درختان در جلوگيري و کاهش آلودگي هوا نقش اساسي دارند، بنابراین خبرنگار افق کویر پیرامون پوشش گیاهی شهرستان بافق گفتگویی با “کمال کریمی”رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق انجام داده است.
افق کویر: پوشش گیاهی شهرستان بافق شامل چه گونه هایی می شود؟
پوشش گیاهی کل شهرستان بافق حدود ۲۰۰ نوع، و وسعت مراتع بیش از ۴۵ هزار هکتار است. قسمت سبزدشت، لرد شیطور و دشت قطرم برای ما بسیار حائز اهمیت است. و ۸۰۰ نفر شتر و ۳۵ هزار گوسفند پروانه چرا صادر شده است و چرا انجام می شود.
پوشش گیاهی اشترک، بادام کوهی، درمنه دشتی و کوهی، کاکوتی، آویشن و غیره است که به دلیل خشکی منطقه اسانس و طعم مخصوصی دارد و هفته گذشته برنامه احیا مراتع تحت عنوان طرح جنگلانه که ۱۰۰ هکتار توسط جنگل دوستان کشت انجام شد برگزار گردید.
افق کویر: چرا ورودی شهرستان بافق (نواحی اطراف میدان غدیر) کشاورزی صورت نمی گیرد؟
تاغ کاری ها و گز کاری ها اطراف میدان غدیر اوایل انقلاب توسط مردم با نظارت منابع طبیعی انجام شده است و به علت افت سفره های آبی، قسمتی از آن خشک شده است و منطقه گودگوار حدود ۲۰۰ هکتار تاغ کاری انجام شده است و در سال جاری اولین قرارداد بحث مراقبت و نگهداری به مبلغ ۹۵۰ ملیون تومان منعقد شد و موضوع کشت که قرارداد بعدی خواهد بود، به زودی انجام خواهد شد.
زمین های کشاورزی اطراف رودخانه شور صرفه اقتصادی ندارد
اطراف شهرک صنعتی چون خاک شور و آب لب شور است، برداشت از سفره های زیرزمینی برای کشاورزی ممنوع است و زمین های کشاورزی که بازدهی مناسبی و صرفه اقتصادی ندارد، برداشت آب برای کشاورزی صلاح نیست و زمین های کشاورزی بهتری نیز هست که بتوان استفاده کرد. تنها استفاده ای که در مسیر رودخانه شور می شود پرورش ماهی است.
افق کویر: سخن پایانی؟
زمین های کشاورزی مناسبی وجود دارد که تغییر کاربری می شود و این بدترین کار است زمین های کشاورزی ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال احیا شده است و برای کشاورزی بسیار مناسب می باشد اما این زمین ها به آسانی، تغییر کاربری داده می شود، توصیه من این است که ساختمان سازی به مکان هایی به جز اراضی کشاورزی که قابل مسکونی است اطلاق شود، بافق زمین های مسکونی مناسبی دارد و البته باید از اراضی بافت قدیمی نیز بهره برد و نوسازی صورت گیرد.
با توجه به گفتگو انجام شده ، در اطراف شهرک صنعتی به علت خاک شور و آب لب شور کشاورزی صرفه اقتصادی ندارد و نمی توان به زمین های آن حوالی دلخوش بود، باید به طورجدی فکری اندیشیده شود و به بافت قدیمی شهرستان توجه گردد و تا حد ممکن ساخت و ساز از حاشیه شهر به داخل شهرستان روی آورد تا دیگر نیاز به تغییر کاربری اراضی کشاورزی نباشد و کشاورزان در زمین های مرغوب کشاورزی به کار خود ادامه دهند.

حدیث عباسی

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر