سرماخوردگی باعث تولید پادزهر و تقویت سیستم ایمنی می شود

با آغاز پاییز، بیماری‌های “سرماخوردگی” و “آنفلوانزا” در میان مردم شایع می‌شود و این در حالی است که پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها، مهم‌ترین اقدام برای حفظ سلامت در فصول سرد سال است. خبرنگار هفته نامه افق کویر پیرامون این بیماری شایعه در فصل زمستان با ” دکتر سید محمود میرترابی” گفتگویی به شرح زیر انجام داده است:
سید محمود میرترابی، متولد ۱۳۴۶ می‌باشد از سال ۱۳۷۱ پیش از تأسیس بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) به عنوان پزشک عمومی شروع به کار نمودو از سال ۱۳۷۹ تاکنون به عنوان متخصص داخلی در شهرستان بافق به کار مداوای بیماران مشغول است. درحال حاضر به عنوان مسئول فنی و مدیریت بیماریهای داخلی، عفونی و دیالیز، انتقال خون و “آندوسکوپی” در بیمارستان ولی عصر(عج) فعالیت دارد.
افق کویر:درمورد بیماری سرماخوردگی، یکی از شایعه ترین بیماریهای فصل پاییز و زمستان توضیحاتی را ارائه دهید؟
طبق آمار شایعترین علت مراجعه بیماران در فصل زمستان عفونت های تنفسی که اکثرا عفونت های تنفسی فوقانی (حلق، بینی، سینوس) و نود درصد علت آن هم عفونت های ویروسی حاد و گذرا ، آزاردهنده و بی خطر هستند. طبق آمار در کشور آمریکا سرماخوردگی فصل زمستان یک معضل اقتصادی برای آن کشور محسوب می‌شود.بطوریکه با شروع سرماخوردگی اکثر کارمندان مجبور به استراحت و ترک کار می‌شوند یا لذا منجر به کاهش عملکرد مراکز اقتصادی و فرهنگی می شود.
سرماخوردگی باعث تولید پادزهر و تقویت سیستم ایمنی می شود
از دیدگاه پزشکی سرماخوردگی به دفعات دو الی سه بار در سال به منزله مانور رزمی است که نیروهای نظامی برای آمادگی نیروهای خود هرچند بار انجام می دهند که باعث آمادگی و تولید پادزهر و تقویت سیستم ایمنی بدن برای مواجهه با بیماری های خطرناک می شود،بنابراین تا حدی سرماخوردگی مفید فایده بوده و تحمل استراحت و مدیریت مقابله با آن مهم می باشد.
افق کویر:چه افرادی بیشتردرمعرض سرماخوردگی هستند؟
همه افراد؛ با توجه به اینکه ورودی ویروس از طریق بینی ، هوا و تنفس است، ویروس وارد سیستم تنفس می شود و مانند تمام بیماری‌ها، اولین پزشک، بدن انسان است که بدون اینکه مشکلی و علامتی برای بدن باشد آن را ازبین می برد یا علائم خفیف ایجاد می‌کند؛ زمانیکه قدرت ویروس بالا باشد یا دفاع بدن کارساز نباشد علائم بالینی آزاردهنده مثل تب – سرفه- بدحالی – درد بدن – سوزش مجاری تنفسی شروع می‌شود که دخالت معالجه صحیح را می طلبد.
افق کویر: راههای انتقال سرماخوردگی چیست؟
راه ورود ویروس و جایگزینی و محل رفتار آن مجاری تنفسی فوقانی (حلق و بینی) می باشد ولی باند پرواز ویروس ها از دست، وسایل، هوای آلوده به ویروس، محل تنفس اطرافیان، از طریق سرفه، عطسه، دست دادن و بوسیدن می باشد. تغییر ناگهانی فضای حلق و بینی از نظر دما ( مثل ورود ناگهانی به هوای سرد، مصرف آب سرد) شرایط حلق و بینی را به نفع اسکان ویروس در آن قسمت بدن تغییر می دهد.
افق کویر: در چه مدت سرماخوردگی درمان میشود؟
سرماخوردگی معمولی مدت زمان متعارف چند روزه دارد و حتی بدون درمان و با استراحت و مصرف مایعات بهبود می یابد و تحمل چند روزه علائم به بهبودی می انجامد، لکن درصدی از عفونت های ویروسی بر اساس سن در جاهای دیگر بدن لانه گزینی کرده به مدت و شدت بیماری اضافه می کند که به آن عوارض سرماخوردگی می گوییم، مثلاً در اطفال اکثراً در گوش عارضه می دهد در جوانان و میانسالان در سینوس ها و در افراد سیگاری و معدنی و مسن در ریه جایگزین می شود. که احتیاج به درمان طولانی مدت دارد، بنابراین کسی که می گوید سرماخوردگی من خیلی طول کشیده یا خوب شده ام و دوباره بیمار شده ام دچار عارضه سرماخوردگی شده است.
افق کویر:درمان سرماخوردگی با داروهای شیمیایی بهتر است یا گیاهی؟ از هردو می توان همزمان استفاده کرد.
در کشورهای پیشرفته با شروع فصل سرماخوردگی از طریق رسانه‌ها مردم تشویق به پیشگیری، استراحت و مصرف مایعات می‌شوند و داروخانه ها بطور مستقیم ( بدون مراجعه افراد به پزشک) مجاز به تحویل داروهای معمولی به مردم هستند و نیازی به مراجعه به پزشک نیست و مصرف داروهای گیاهی و سنتی به علت داشتن خاصیت آرامبخشی و تسکین و جایگزینی مایعات و سهولت استفاده بر داروهای شیمیایی ارجح و منطقی است. حتی توصیه می شود که ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول لازم به قطع تب و سرفه به طور کامل نیست و برای افزایش سیستم ایمنی کمی تب و علائم بالینی لازم است. درمان اصلی سرماخوردگی درمان عوارض آن می باشد.
افق کویر:در دوران سرماخوردگی چه غذاهایی و میوه هایی را باید بیشترمصرف کرد؟
میوه جات فصل، عرقیجات ، عسل وآب لیمو، شست و شوی حلق و بینی با آب نمک ، بخور، به‌دانه،شلغم و حریره بادام توصیه می شود و سرخ کردنی ، مواد محرک و فست فودها منع می شوند.
افق کویر: چه افرادی بیشتردرمعرض خطرآنفلوانزا هستند؟
آنفلوانزا، نوعی از عفونت ویروسی است که قابلیت جهش و تبدیل به نوع خطرناک و تهدید کننده حیات دارد و نوع خطرناک آن در سالهای اخیر در پرندگان و خوک تغییر رفتار داده و در انسان عامل مرگ و میر شده است.در افراد دارای بیماری قلبی-کلیوی – ریوی و زنان حامله ایجاد عوارض می کند و تشخیص به تبع پزشک در تفکیک نوع خطرناک و نوع عادی آنفلوانزا مهم است.
افق کویر: برای ازبین بردن تب چه راهکاری را پیشنهادمی کنید؟
تب نباید کامل ازبین برده شود و کمی تب در ۴۸ ساعت اول برای تحریک سیستم ایمنی لازم است، ولی در کودکان بهتر است از پاشویه و شکم شویه مخصوصاً در ساعات اولیه شب استفاده کرد و در نیمه شب هم از شیاف تب بر بهره جست.
افق کویر: برای درمان آنفلوانزا چه داروهایی(گیاهی)می توان استفاده کرد؟برای درمان هرچه زودترچه کارهایی نباید انجام داد و پرهیزکرد؟
اقدامات اولیه در مورد سرماخوردگی و آنفلوانزا شامل استراحت و موارد تب بر مایعات مشترک است و داروهای گیاهی در هر دو مؤثر است، ولی در بیماران قلبی و ریوی که مشکوک به آنفلوانزا هستیم بهتر است درمان هرچه زودتر شروع شود.
افق کویر: در مورد واکسن آنفلوانزا توضیح بفرمایید؟
واکسن آنفلوانزا یک ویروس غیر فعال است که برای همه افراد در همه سنین و حتی افراد حامله توصیه می شود و عوارض چندانی ندارد و فایده آن این است که از شدت و مدت بیماری کم می کند؛ ولی مانع عفونت آنفلوانزا نمی شود. امروزه بخاطر شرایط اقتصادی و تهیه مشکل واکسن بهتر است فقط در افرادی که بیماری زمینه ای قلب،کلیه، ریه،و حاملگی یا افرادی که در معرض ویروس هستند مثل کارکنان آزمایشگاه و کادر پزشکی و غیره اولویت داده شوند.
زمان تزریق واکسن آنفلوانزا
زمان صحیح تزریق قبل از شروع زمستان و اوایل پاییز است ولی با توجه به گستردگی زمان درگیری حتی تا اواسط زمستان هم تزریق واکسن توصیه شده است.
افق کویر: مراقبت های بهداشتی برای پرهیز از سرماخوردگی چیست؟
نکته جالبی است، افراد ناتوان و دارای بیماری قلبی – ریوی و غیره ضمن تزریق واکسن باید از تغذیه و محیط سالم و استراحت کامل و مصرف داروهای خود برخوردار شوند. کسانی که مشکوک به بیماری حتی سرماخوردگی هستند از مواجهه با آنان پرهیز نمایند، استفاده از ماسک معمولی برای کسانی که دارای بیماری هستند و اطرافیانی که هنوز بیمار نشده اند به طور مداوم مخصوصاً در شب لازم است. شستن مرتب دست ها با آب و صابون و شست و شوی حلق و بینی با آب نمک در صبح و هنگام خواب لازم است؛ از بوسیدن و دست دادن و استفاده از وسایل شخصی یکدیگر پرهیز نموده و مورد مهمی که ما کمتر به آن توجه می کنیم استراحت است، استراحت مخصوصاً در شروع بیماری در حد زیاد توصیه می شودتعریق مکرر و استحمام هم در بهبودی مؤثر است.
افق کویر: به عنوان پزشک در این باره چه توصیه ای به شهروندان دارید؟
نکته ای که لازم است اشاره شود مصرف آنتی بیوتیک در سرماخوردگی است که متأسفانه اکثر بیماران متوسل به آنتی بیوتیک می شوند؛ حتی بعضی هم آنتی بیوتیک مصرف می کنند به عنوان پیشگیری از سرماخوردگی که بسیار غلط است. ویروس چون وارد سلول می شود دفاع سلول را دچار مشکل می کند و داخل خون و بدن چرک تولید نمی کند که چرک خشک کن درمان آن باشد، مخصوصاً ۴۸ ساعت اول علائم عمومی مثل تب و لرز و گلودرد علائم مشترک بیماری ها است و مصرف آنتی بیوتیک، حتی عملکرد برعکس دارد چون میکروبهای طبیعی بدن که با بدن انسان همزیست و همکار هستند با آنتی بیوتیک زودهنگام از بین می روند و میکروب های مضر جایگزین آن ها می شود.
افق کویر: زمان مصرف آنتی بیوتیک چه موقع است؟
پس از چندروز از سرماخوردگی اگر بیمار دچار خلط و سرفه و ارایه تب شد اینبار بعنوان عارضه سرماخوردگی آنهم توسط معاینه پزشک، آنتی بیوتیک تجویز می شود و بسیاری از مواقع با مدیریت صحیح سرماخوردگی فرد نه دچار عارضه می شود و نه احتیاج به آنتی بیوتیک دارد البته کسانی که بیماری زمینه ای دارند بهتر است پس از ۴۸ ساعت اول تب و علائم بالینی آنتی بیوتیک شروع شود.
افق کویر: در پایان در رابطه مقابله با بیماری های سرماخوردگی و آنفلوانزا مواردی را تأکید فرمایید؟
استراحت، شست و شو با آب نمک، ماسک، مصرف مایعات، واکسن، عدم مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز دکتر و از همه مهمتر صبر و حوصله برای گذر زمان متعارف سیر بیماری تا بهبودی علائم است.
افق کویر: با سپاس از شما که وقتی را در اختیار خواننده محترم هفته نامه افق کویر قرار دادید.
منم تشکر می کنم از این که این مسایل به اطلاع شهروندان عزیز می رسد.

حدیث عباسی

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مدیریت جهاد کشاورزی بافق: بافق پتانسیل توسعه دامپروری دارد

به گزارش هفته نامه افق کویر، علی اکبر