افزون بر ۱۱ میلیون مترمکعب سیلاب در آب‌بندهای یزد ذخیره شد

یزد – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد گفت: در بارندگی های فروردین ماه جاری ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب از سیلاب‌های جاری در این استان در بندهای احداثی آبخیزداری این اداره کل مهار، کنترل و ذخیره سازی شد.

محمدرضا آخوندی روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از بندهای خاکی روستاهای رحیم‌آباد و احمدآباد ابرکوه به خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون ۲ هزار و هشت بند خاکی و سیل بند در مناطق مختلف استان برای مهار و کنترل سیلاب های فصلی ساخته‌شده است .
وی اظهار داشت : از ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب بارندگی‌های اخیر، ۱۱ میلیون و ۳۰۰هزار مترمکعب سیلاب فقط توسط بندهای خاکی مربوط به منابع طبیعی استان کنترل‌شده است.
مجموع سیلاب های کنترل شده در استان یزد حدود ۳۰ میلیون مترمکعب اعلام شد
آخوندی با اشاره به سیلاب‌هایی که از مناطق شمال استان فارس به سمت ابرکوه جاری‌ شد ، ادامه داد: در این شهرستان ۱۹ بند خاکی و بتنی مربوط به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری وجود دارد که از حدود پنج میلیون مترمکعب سیلاب‌ قریب به چهار میلیون مترمکعب آن در بندهای خاکی و بتنی مهارشده است.
این مسئول بابیان اینکه امسال با توجه به بارندگی‌ها پوشش گیاهی مراتع تقویت و رویش‌ها بهتر از سال‌های قبل است ، خاطرنشان کرد: عشایر استان توجه داشته باشند بر اساس پروانه چرا اقدام و از چرای زودرس دام پرهیز کنند و در صورت بی‌توجهی‌ این امر باعث خسارت به پوشش گیاهی و کوبیدگی خاک می‌شود.
آخوندی یادآور شد: ۱۵۹ میلیارد ریال سال ۹۷ از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری، جنگل‌داری ، توانمندسازی جوامع محلی و مرتع‌داری هزینه شده است.
مدیرکل منابع طبیعی یزد اضافه کرد: از این میزان ۱۱۰ میلیارد ریال آن صرف طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری برای جلوگیری از فرسایش خاک هزینه شده است .
۹۸ درصد از مساحت استان یزد به وسعت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی به خود اختصاص داده است که ۳۸ درصد عرصه‌ها به میزان بیش از ۲ میلیون و ۶۵۰هزار هکتار اراضی بیابانی را شامل می‌شود.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

معدن کوشک بافق در طول سال شاهد بروز مشکلاتی است

ایرنا -فرماندار بافق با تائید بیکاری تعدادی از