ندیم دستگاه

روزی «سلطان محمود غزنوی» گرسنه بود و غذایی می خواست. از آن‌جا که مهیّاکردن غذاهای دیگر، طول می‌کشید، فوراً بورانی بادمجان آماده کردند و آوردند. سلطان بادمجان را خورد و او را خوشآمد. پس گفت: «الحق که بادمجان غذایی نیکوست.»
ندیمی که آن‌ جا بود، ‌مدّتی دراز در وصف بادمجان و خواصش سخن گفت و سلطان، همچنان می‌خورد تا این‌که سیر شد و گفت:
« بادمجان غذایی تلخ و مضر است.» آن ندیم باز لب به سخن گشود و این بار دیر‌زمانی از مضرات بادمجان گفت. سلطان متعجّب شد و گفت:«ای مردک،تو نبودی که درخواص بادمجان‌ها سخن گفتی؟ »
ندیم گفت:« ای سلطان! من ندیم توام نه ندیم بادمجان، باید چیزی گویم که تو را خوش آید نه بادمجان را»(۱)
حکایت برخی از روابط عمومی دستگاههای اداری ما به مانند داستان بالاست که بر مدار میل و رغبت رئیس اداره کار می کنند؛ هرآنچه که در نظر رئیس آید پسند روابط عمومی آنچنان کند! و چون روسای برخی از ادارات تاب انتقاد از کارشان وجود ندارد بر همین اساس از روابط عمومی به عنوان دژ ضربه گیر اقدامات خود استفاده می کنند.
۲۷ اردیبهشت ماه روز روابط عمومی نامگذاری شده است! روابط عمومی ها در برخی ادارات و نهادها در اوج و در برخی از شرکتها و معادن درکف!سیاست واحدی نیست! برخی از ادارات از الفبای روابط عمومی بی خبر و در برخی از شرکتها به اندازه یک فرمانداری نیرو دارند!
در برخی از ادارات به روابط عمومی وقعی گذاشته نمی‌شود؛ همین قدر که پست آن خالی نباشد کافی است؛ کاری به آن ندارند که آیا فرد دارای ویژگی یک روابط عمومی هست یا خیر؟ به عنوان مثال برای مدیر روابط عمومی ویژگی های قایل شده اند؛ از جمله: ۱- دانش و مهارت تخصصی۲- سوابق تجربي موفق ۳- توانمندي هاي فردي نظير پژوهش افكار عمومي، سخنوري، قدرت بيان، قلم توانا،توانمند درتجزيه و تحليل مسائل، داراي سعه صدر كه در پرتو آنها بتواند تعامل مطلوب و مؤثري را در روابط سازماني برقرار كند۴- اخلاق و منش متناسب با حرفه روابط عمومی ۵- احساس تعهد نسبت به سازمان و جامعه (۲)
این خصایص لازمه کار یک مدیر موفق در روابط عمومی است. گرچه این صفات هم در برخی نهادها وجود ندارد و روابط عمومی را به منزله ندیم دستگاه می دانند که دایم از خوبی داشته و نداشته آن سیستم باید بگوید و اگر خلاف آن هم بیان شود یا ظن آن رود که این روابط عمومی بر خلاف نظر و میل رئیس اداره حرکت می کند و چاره ایی نیست جز کنار گذاشتنش؛ البته مسئولین بالا این حق را برای رئیس تحت امر خود قایل هستند که کسی را به عنوان روابط عمومی برگزین که در فکر و عقیده با تو همسو باشد؛ این است که می بینیم بسیاری از روسای دستگاههای اجرایی ما در پیله ابریشمی خود می تند و هرگز حاضر نیستند از اتاق بتنی خود خارج شده و دنیای اطراف خود را ملاحظه کنند و اگر هم تمایل به دیدن هم داشته باشند دنیا را از چشم آن روابط عمومی می بینند که ندیم خود رئیس باشد درست مثل حکایت بالا که عرض شد؛ «من ندیم توام نه ندیم بادمجان»
منبع:
(۱) رساله دلگشا،عبیدزاکانی
(۲) http://www.uast13.ir

محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی
صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

در شماره ۹۰۳ به تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸ می خوانیم…

مسیر “طلای سرخ”، در ناهمواری بودجه‌ای/۲۰ ساعت جدال