اگر خیانت دیدید دست نگه دارید

خیانت دارای پیامدهای مخربی در رابطه میان زوجین به همراه دارد. در اینجا برخی از واکنش های متداول به خصوص واکنش هایی را که در مدت کوتاهی پس از این اتفاق از فرد سر می زند، بررسی می کنیم و سپس راه حل هایی برای کنار آمدن بهتر با این موقعیت ارائه خواهیم کرد.
یکی از شایع ترین واکنش های که فرد خیانت دیده از خود نشان می دهد خشم و انزجار فراوان از فرد مقابل است که ممکن است آن را به صورت فکر خیانت و مقابله به مثل، کشتن و از بین بردن طرف مقابل یا رقیب یا هرگونه صدمه دیگر به فرد یا موقعیت اجتماعی و احترام و آبروی او نشان دهد.
از سوی دیگر، فرد به احتمال زیاد ممکن است دچار افکار مربوط به سرزنش خود شود و به دنبال نشانه های مبتی بر وجود عیب یا مشکلی در خودش باشد این اتفاق می تواند تا حدی شدت پیدا کند که فرد را به سوی خودکشی و یا از سوی دیگر تلاش های افراطی و نالازم برای تغییر خود، حتی تا سرحد جراحی های پرهزینه و خطرناک زیبایی بکشاند. اگر چه برخی از این واکنش ها تا حدی طبیعی هستند و اصولا نمی توان از فرد خیانت دیده انتظار داشت غمگین یا عصبانی نباشد، می توان با اتخاذ راه حل های درست تر و پخته تر واکنش های درست تری انتخاب کرد. برخی از راهکارهایی را که در این زمینه می تواند مفید باشد در اینجا بررسی می کنیم.
دست نگه دارید:
پس از پی بردن به خیانت خیلی ها دست به اقداماتی می زنند که بعدها خودشان را شرمنده و پشیمان می کند. این کارها ممکن است رفتارهایی چون تلفن زدن به دوستان، والدین یا همکاران فرد مقابل و بردن آبروی او در برابر دیگران، راه انداختن دعوا و سر و صدای زیاد در محل کار او ، موارد شدیدی مانند شروع یک رابطه جدید یا درگیر شدن در روابط نامشروع بدون چارچوب و حساب نشده صرفا برای انتقام گرفتن از فرد مقابل را شامل می شود. بنابراین به نظر می رسد که بیش از هر چیز صبر و تحمل زیاد و جلوگیری از هر اقدام غیرعاقلانه ای دارای اهمیت فراوانی است.
وقفه می تواند به شما در تحمل کردن این مسئله و کنار آمدن با آن کمک های فراوانی کند. پس از نوشتن و مرور آنچه نداشته اید، خودتان به بسیاری از افکار نادرست یا افراطی خود پی می برید.
یکی از مهمترین نکاتی که در اینجا باید ذکر کرد این است که حتما از برقراری ارتباط با فرد دیگری برای جبران خلا فرد مقابل یا تلافی کار او اجتناب کنید. در بسیاری از موارد پس از مشاوره با بررسی اوضاع و یا کاهش التهاب و ناراحتی ناشی از این امر و پشیمانی فرد مقابل، ممکن است دو طرف تصمیم بگیرند به ارتباط خود ادامه دهند. در اینجا حضور فرد سوم (یا به عبارتی چهارم) که صرفا برای پوشاندن خلا فرد خیانت دیده یا انتقام از او وارد ماجرا شده است بسیار مشکل ساز خواهد بود. مرد جوانی که از ارتباط خود با نامزدش بسیار راضی است، به رغم علاقه شدید به نامزدش، فریب دختری جوان را خورد اما نامزدش با صبر و حوصله پس از پی بردن به موضوع توانسته بود برخوردی منطقی نشان دهد و ارتباط خود را حفظ کند.
بنویسید:
یکی از بهترین و کارکشته ترین مشاورانی که می توانید در شرایط سختی به او تکیه کنید صبر و تحمل است. شاید یکی از بهترین راه ها برای بکار گرفتن این مشاور نوشتن هر چیزی است که در دل دارید. وقتی دفتری بر می دارید و هر چه در دل دارید در آن می نویسید، بیش از هر چیز بین احساسات و هیجانهایی که در آن لحظه دارید و رفتارهایی که ممکن است از شما سربزند وقفه ایجاد می کنید. این وقفه می تواند به شما در تحمل کردن این مسئله و کنار آمدن با آن کمکهای فراوانی کند. پس از نوشتن و مرور آنچه نوشته اید خودتان به بسیاری از افکار نادرست یا افراطی خود پی می برید و می توانید با آنها منطقی تر برخورد کنید.
برای مثال، یکی از افکاری که پس از متوجه شدن این امر ممکن است به ذهن خطور کند این است که “او مرا احمق فرض کرده و به من دروغ گفته، بهش نشان میدهم که احمق کیست” این فکر می تواند به طیف وسیعی از رفتارهای نابهنجار و غیرمنطقی منجر شود، ولی با نوشتن و مرور آن پس از مدتی احساس و هیجان همراه با آن ملایمتر و قابل تحمل تر می شود. وقتی التهاب و خشم ناشی از این فکر کاسته شود، می توان آن را با افکار دیگری مانند “احتمالا امیدوار بوده که من این موضوع را نفهمم” یا “حتی اگر چنین فکری داشته، من هوشمندتر از این حرفها هستم” و یا هر فکر منطقی دیگری جایگزین کرد.
هنگامی که پس از فهمیدن مسئله به این فکر می افتید که “حتما اشکالی در کار من بوده که او مرا کافی نمی داند”، می توان با مکث و صبر اندکی متوجه این مسئله شد که ” اگر چه احتمال دارد مشکلی در رابطه باشد، مسلما این مسئله صرفا تقصیر من نیست” یا “من می دانم چیزی برایش کم نگذاشته ام، پس مشکل صرفا از سوی من نیست” عبارتهای مناسب تر و تسکین بخش تری هستند. نوشتن و مرور هر آنچه ممکن است در آن لحظه ذهن شما را مشغول کند مزیت دیگری نیز دارد. درباره خودتان و کاستی ها و حتی مشکلاتتان نکات بسیاری می آموزید. مرور کردن و خواندن دوباره فکرها و یادداشت ها و تلاش برای سر و کله زدن با آنها و یافتن جایگزین منطقی تری برای آنها، هم با مشغول کردن ذهن شما، التهاب و ناراحتی مربوط به ماجرا را می کاهد و هم به شما در منطقی تر مسئله کمک می کند. دختر جوانی که برای بار دوم از نامزد جدید خود خیانت دیده بود در پی یافتن راه حل به مشاور مراجعه کرد و پس از درک این مسئله که مشکل اصلی در خود او نیست، توانست احساس بهتری پیدا کند و راحت تر با این مسئله کنار بیاید.
مشاور با فرد جوان دیگری از جنس مخالف ممکن است شما را در معرض خطر درگیرشدن در رابطه دیگری قرار دهد که به احتمال زیاد منطقی و سنجیده نیست و پایان خوشی نخواهد داشت.
درد دل و مشورت کنید:
در مواقعی که چنین مشکلی روی می دهد و از آنجا که این امر با ناراحتی و پریشانی بسیاری همراه است، مشورت و درددل کردن با فردی دیگر می تواند بسیار کمک کننده و تسکین بخش باشد. اما باید در انتخاب کسی که با وی مشورت می کنید دقت زیادی داشته باشید زیرا خیلی از افراد ممکن است برای اینکار مناسب نباشند. برای مثال دوستی را که خود تجربه مشابهی داشته اگر چه ممکن است شما را خوب درک کند ولی برای مشورت انتخاب نکنید این دوست شکست خورده ممکن است به خاطر همدلی و برانگیخته شدن احساسات مشابه در خودش و وارد کردن مسائل شخصی اش شما را به بیراهه بکشاند یا آتش غم و اندوه شما را شعله ورتر کند. همچنین کسی که ممکن است در آینده با هردو نفر شما سر و کار داشته باشد و دانستن این مساله باعث از بین رفتن آبروی فرد مقابل نزد او می شود برای مشاوره مناسب نیستند. این را به خاطر داشته باشید که از بین رفتن آبروی فرد مقابل به ضرر خود شما خواهد بود.
از سوی دیگر در این شرایط حساس و آسیب پذیر، مشاوره با فرد جوان دیگری از جنس مخالف ممکن است شما را در معرض خطر درگیر شدن در رابطه دیگری قرار دهد که به احتمال زیاد منطقی و سنجیده نیست و پایان خوشی نخواهد داشت. مریم پس از به هم زدن رابطه با همسرش، متوجه شد که یکی از دوستای وی برای حمایت و دلداری او تلاش زیادی می کند و از دریافت حمایت مردانه اش لذت می برد تا جایی که روزی متوجه شد وابستگی اش به همسر به این فرد منتقل شده است. به نظر می رسد مشورت با افراد میانسال یا همجنس که به تجربه و خود آنها اطمینان داریم و می توانیم به رازداری و کمک ایشان اعتماد کنیم بهترین گزینه برای مشورت و کمک گرفتن است.
بخوانید:
با گشتی در بازارهای کتاب می توانید کتابهای خودیاری مناسبی پیدا کنید که به شما در درک و فهم مسئله خیانت و کنار آمدن با ان کمک می کنند. خواندن کتابهای مرتبط با این قضیه مانند “چرا بعضی مردها خیانت می کنند؟” یا کتابهایی که به طور کلی در کنار آمدن با مشکلات و ناراحتی ها به ما کمک می کنند یکی از راه هایی است که می تواند علاوه بر حل مشکل کنونی، در آماده کردن فرد برای مقابله با مشکلات بعدی نیز راهگشا باشد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

برگزاری چهاردهمین دوره اردوی تیم ملی نوجوانان هندبال ایران به میزبانی بافق

به گزارش هفته نامه افق کویر به نقل