تصاویر جدید از یوزپلنگ ایرانی در پناهگاه دره انجیر اردکان ثبت شد

یزد – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد گفت: یکی از محیط بانان با نصب ۲ دستگاه دوربین در نقاط مختلف پناهگاه حیات وحش دره انجیر موفق به تصویر برداری از ۲ قلاده یوزپلنگ ایرانی در این پناهگاه شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی این اداره کل، نیره پورملائی افزود: یکی از دوربین های نصب شده در یک نقطه با ثبت هفت گونه جانوری شامل گربه وحشی، گرگ، روباه، خرگوش، جبیر، یوزپلنگ و عقاب، نشان از تنوع بالای گونه جانوری این پناهگاه است.
وی با قدردانی از تلاش محیط بانان برای ثبت وقایع مناطق حفاظت شده ادامه داد: سازگاری گونه های رقیب (گرگ و یوزپلنگ) در قلمرو هم در استان بسیار حائز اهمیت است.
پناهگاه حیات ­وحش دره ­انجیر بین چهار منطقه استان یزد مهمترین پل ارتباطی است که تقریبا تمام یوزپلنگ های استان یزد از این دره عبور کرده اند یا در آن ساکن هستند؛ اما این پناهگاه به دلیل برخی عوامل مانند فعالیت معادن و شترداری به زیستگاهی شکننده تبدیل شده است.
به گزارش ایرنا از انجمن یوزپلنگ ایرانی، از اواسط دهه ۱۳۸۰ تا امروز با افزایش حساسیت نسبت به وضعیت یوزپلنگ در ایران، پروژه­های تحقیقاتی بسیاری توسط گروه­های مختلف دولتی و غیر دولتی برای ثبت حضور و تخمین جمعیت یوزپلنگ در زیستگاه های مهم کشور انجام شده است.
استان یزد یکی از مهمترین بخش­ها برای پایداری وضعیت یوزپلنگ در زیستگاه های جنوبی است.
انجمن یوزپلنگ ایرانی با همکاری اداره کل محیط ­زیست استان یزد و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از سال ۱۳۸۹ به طور مستمر مناطق این استان را پایش می ­کنند.
تمامی مناطق در این استان قابلیت بالایی برای زیستن یوزپلنگ آسیایی دارند اما ۴ منطقه بیش از سایر مناطق مطالعه انجام شده دارای نتایج قابل ذکر هستند. این چهار منطقه شامل پارک ملی و منطقه حفاظت شده سیاهکوه، پناهگاه حیات ­وحش دره انجیر، منطقه حفاظت شده کوه بافق و منطقه شکار ممنوع آریز است.
منطقه حفاظت شده دره انجیر خرانق اردکان یزد، زیستگاه گونه های نادر و از جمله یوزپلنگ آسیایی است.
استان یزد یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

هزار وصدوسی و پنجمین(۱۱۳۵) شماره از هفته نامه افق کویر منتشر شد:

اما و اگرهای بخشداری بافق/ تفاوت های دو