عامل ۷۰ درصد تصادفات جاده ای یزد در طرح نوروزی سواری ها هستند

یزد ـ ایرنا – رئیس پلیس راه یزد گفت: ۷۰ درصد تصادفات و بیشترین متوفیان حوادث جاده‌ای استان در طرح نوروزی مربوط به سواری‌ها است .

به گزارش ایرنا ، سرهنگ مسعود قانعی عصر روز چهارشنبه در نشست مشترک ادارات راهداری و حمل و نقل با رؤسای پلیس‌راه شهرستان‌های استان یزد اظهار داشت: تعامل بسیار خوب این دو بخش در سال جاری منجر به کاهش حوادث و تلفات رانندگی در استان شده است.
وی افزود: بر اساس اعلام پزشکی قانونی، از سال ۹۰ تا ۹۶ هر سال ، تلفات رانندگی در محورهای استان کاهش یافت اما در طرح نوروزی سال ۹۶ ، این آمار افزایش ۱۰۰ درصدی داشت و تعداد متوفیان از هفت نفر به ۱۵ نفر رسید.
رئیس پلیس راه یزد با اشاره به اینکه با تداوم این همکاری ها ، حوادث رانندگی در نوروز امسال هم کاهش خواهد یافت ، اضافه کرد: اغلب واژگونی‌ها از ساعت ۱۲ تا ۱۸ و در ۱۵ کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد به همین دلیل لازم است گشت‌های پلیس و راهداری در طول این ساعات افزایش پیدا کند و در نقاط پرحادثه، واحدهای گشتی مستقر شوند.
قانعی یادآور شد: بر اساس دستورالعمل پلیس راه کشور و با حضور نماینده پلیس‌راه و نماینده راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بر وضعیت ناوگان مسافربری به منظور جلوگیری از نقص فنی آنها در بدو حرکت ناوگان حمل و نقل عمومی در پایانه‌ها نظارت جدی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: امسال سعی خواهیم کرد فقط از خودروهای سمند سفید در کنترل محسوس استفاده کنیم به گونه ای که در شب ها از آنها به عنوان گشت زنی در کنترل نامحسوس و در روزها با نصب علائم و تجهیزات مخصوص در کنترل محسوس استفاده خواهیم کرد.
این مسئول ادامه داد: ۸۰ درصد حوادث رانندگی یزد مربوط به واژگونی خودرو در محورهای برون‌شهری است که عامل اصلی این نوع حوادث، خواب آلودگی رانندگان است. به همین دلیل ایجاد ایستگاههای استراحت در مسیر جاده ها و ایستگاههای صلواتی در ورودی های شهرها در دستور است.
رئیس پلیس راه استان یزد با بیان اینکه هشت ایستگاه ثابت پلیس راه در جاده ها ایجاد می شود ، تأکید کرد: به دلیل خواب آلودگی رانندگان، این ایستگاه‌ها می‌تواند تا حد زیادی از بروز حوادث رانندگی و واژگونی خودروها جلوگیری کند.
همه‌ساله طرح‌های تابستانی، زمستانی و نوروزی در استان یزد توسط پلیس‌راه و راهداری و سایر دستگاههای خدمات رسان اجرا می‌شود.
حدود ۳۰۰ هزار دستگاه خودروبه صورت روزانه در جاده‌های استان یزد تردد می‌کنند.
از مجموع راه‌های استان، ۷۲۶ کیلومتر بزرگراه، ۶۴۰ کیلومتر راه اصلی، ۹۶۱ کیلومتر راه فرعی و ۲ هزار و ۲۷۴ کیلومتر راه آسفالته روستایی است که زیرپوشش اداره کل راهداری ، حمل‌ونقل جاده‌ای قرار دارد.
یزد در بحث طول راه‌های شریانی رتبه ۱۰ کشوری، بزرگراه هشتم، راه اصلی رتبه ۱۴ ،‌ راه فرعی جایگاه ۱۵ و طول راه‌های روستایی رتبه ۲۲ کشوری را داراست.
پارسال بیش از ۲۰ میلیون تن کالا از مبدأ یزد به نقاط مختلف کشور حمل و یک‌میلیون و ۴۸۲ نفر مسافر هم از مبدأ استان به سایر مناطق جابجا شد.
طول راه‌های استان چهار هزار و ۶۰۲ کیلومتر است که نقش مؤثری در برقراری ارتباط استان‌های جنوبی – شمالی، شرقی – غربی دارد.
این استان یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

هزار وصدوسی و پنجمین(۱۱۳۵) شماره از هفته نامه افق کویر منتشر شد:

اما و اگرهای بخشداری بافق/ تفاوت های دو