مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی: دسته های ملخ مهاجر به استان یزد نزدیک شدند

به گزارش ایرنا، مرتضی فتاحی دوشنبه شب در نشست کار گروه توسعه ابرکوه تاکید کرد: مسئولان شهرستان های ابرکوه و خاتم که احتمال ریزش ملخ ها در این مناطق بیشتر از سایر نقاط استان است باید تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.
به گفته وی در حال حاضر هشت استان با حمله ملخ ها درگیر هستند و هم‌اکنون به نزدیکی استان یزد رسیدند.
وی در ادامه اضافه کرد: با وجود وعده‌ها و مصوبه هیئت دولت در پرداخت ۱۰ میلیارد ریال جبران خسارت آفت مگس مدیترانه‌ای، تاکنون این مصوبه عملی ‌نشده است.
سازمان جهانی فائو نظارت مستقیم بر روی آفت ملخ صحرایی در سطح جهان را دارد و مناطق پراکنش این آفت غرب و شمال آفریقا، کشورهای حاشیه دریای سرخ و خلیج فارس، شبه جزیره عربستان، پاکستان، هند و جنوب شرق ایران است.
براساس گزارش های سازمان حفظ نباتات ایران و دفتر فائو در غرب آسیا، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان سعودی، دسته های زیادی از این حشره به سمت جنوب ایران در حرکت هستند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت کند و قدرت تخریبی بالایی دارد.
همچنین در ادامه نشست یادشده معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد اظهار داشت: هم اکنون ۹۰ در صد از ۶۲۲ حلقه چاه های کشاورزی ابرکوه به سامانه هوشمند مجهز است .
سید محمد طباطبایی اظهار امیداواری کرد که با تجهیز باقی مانده این منابع آبی به سامانه یادشده در سال ۱۳۹۸، شاهد خاموشی چاه های کشاورزی در این شهرستان نباشیم و کشاورزان به صورت حجمی برداشت آب را مدیریت کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در بخش مروست شهرستان خاتم مدت ۲ سال است که با نصب کنتور هوشمند کشاورزان آب حجمی برداشت می کنند و طرح خاموشی چاه های کشاورزی در این منطقه اجرا نمی شود .
همچنین فرماندار ابرکوه اظهار داشت: ۱۵ هزار هکتار اراضی این شهرستان به کاشت محصول باغی و زراعی اختصاص دارد که چهار هزار هکتار آن به روش آبیاری نوین کشت می شود.
محمد کاظمی نسب بابیان اینکه کشاورزان به دنبال کاشت محصول کم آبخواه و با ارزش افزوده بالا باشند ، افزود: رویکرد جهاد کشاورزی این است که با همکاری بهره برداران آبیاری سنتی به آبیاری نوین تغییر کند .
وی اظهار داشت : کشاورزان تلاش بیشتر داشته باشند و با تغییر الگوی کشت ، تجهیز چاه ها به کنتور هوشمند و اجرای آبیاری نوین برداشت آب را مدیریت کنند.
رئیس کارگروه اشتغال ابرکوه در ادامه یادآور شد: با ایجاد و افزایش صنایع تبدیلی و تکمیلی و افزایش دام با نژاد پر محصول، مدیریت جهاد کشاورزی تلاش دارد که تولید ۵۰ شیر روزانه را به ۲ برابر در سال جاری افزایش دهد.
کاظمی نسب بابیان اینکه یکی از سرمایه گذاران برای دریافت ۶۰ میلیارد ریال وام ۹ ماه بلاتکلیف است، تصریح کرد: مسئولان موظف به رسیدگی به درخواست های این سرمایه گذار و تولید کننده فرآوردهای لبنی هستند.
وی یادآور شد: با پرداخت تسهیلات مورد نیاز به این فعال اقتصادی و با راه اندازی یک واحد تولید فرآوری لبنی زمینه جذب ۲۰۰ تن شیر در روز فراهم و علاوه بر تولید ، زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر فراهم خواهد شد.
همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد یادآور شد: با توجه به شرایط و محدودیت منابع آبی استان از سرمایه گذاران در بخش ساخت مجتمع های گلخانه ای حمایت و همراهی می شود.
سید جمال سجادی پور افزود: برای تامین آب، پرداخت تسهیلات و دیگر موارد مورد نیاز برای تولید محصول گلخانه ای ، سرمایه گذاران نیاز به حمایت دارند در صورت غفلت ، آنها برای فعالیت و کسب و کار به استان های دیگر مهاچرت می کنند.
وی با اشاره به اینکه نگاه همه مسئولان استان یزد به سمت آب متمرکز شده است تصریح کرد: باید از منابع آبی با روش های نوین در بخش کشاورزی استفاده شود و در این راستا بیشتر از سرمایه گذاران بخش گلخانه ای حمایت کنیم.
این مسئول ارشد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: وقتی مردم از محل منابع شخصی در صدد ایجاد رونق کشت گلخانه ای هستند و با این کار زمینه اشتغال مستقیم ۵۰۰ نفر را فراهم می کنند ، مسئولان شرکت آب منطقه ای هم باید آب مورد نیازاین سرمایه گذار محترم را تخصیص دهند.
اراضی قابل کشاورزی استان یزد ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل کاهش بارندگی در ۲ دهه گذشته سطح زیر کشت به ۱۱۶ هزار هکتار کاهش یافت.
کاهش سطح زیرکشت با توجه به کشت گیاهان کم آبخواه و تغییر آبیاری سنتی و غرقابی به بارانی، قطره ای و تیپ( نواری ) در استان ادامه دارد.
سطح زیر کشت محصول زراعی و باغی شهرستان ابرکوه ۱۵ هزار هکتار است که سالانه ۱۹۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود .
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

هزار وصدوسی و پنجمین(۱۱۳۵) شماره از هفته نامه افق کویر منتشر شد:

اما و اگرهای بخشداری بافق/ تفاوت های دو