دسترسی به پهن باند شبکه ملی اطلاعات در کشور ۶۷ درصد است

سنندج – ایرنا – مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: میزان دسترسی به پهن باند شبکه ملی اطلاعات در ابتدای دولت دوازدهم در کشور ۳۲ درصد بود که اکنون به ۶۷ درصد افزایش یافته است.

مهرداد ترابیان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رقم اکنون در کردستان اندکی از میانگین کشوری پایین‌تر و حدود ۶۰ درصد است که بعد از توسعه آن در ماه‌های آینده به متوسط کشوری نزدیک می‌شود.

وی اضافه کرد: در راستای توسعه پهن باند دسترسی به شبکه ملی اطلاعات ۱۶ سایت آماده برای بهره برداری در استان داریم که در سفر وزیر ارتباطات به کردستان افتتاح می‌شود.

ترابیان، وضعیت شهرهای کردستان را از لحاظ دسترسی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه مانند سایر استان‌ها دانست و افزود: مشکل اصلی در استان مربوط به روستاهاست که تلاش می‌کنیم در آینده‌ای نزدیک این مشکلات نیز برطرف شود.

مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تعریف چندین طرح ارتباطی در این استان اشاره کرد و گفت: تاکنون در ۱۱۹ روستای کردستان به عنوان تنها پروژه کشور، توسعه تلفن ثابت انجام شده است.

ترابیان یادآور شد: بیش از ۴۵۰ کیلومتر شبکه فیبر نوری در این استان اجرا شده و توسعه بیش از ۱۰۰ کیلومتر نیز در روستاها برنامه ریزی شده که تا سال‌های آینده نیاز به توسعه این بخش وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه دسترسی به ارتباطات ۱۲۰ روستای کردستان در حال نهایی شدن است، افزود: آزمایش تحویل این این طرح ظرف هفته‌های آینده انجام و در سفر وزیر ارتباطات به استان به بهره برداری می‌رسد.

مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: کار اجرای دسترسی به ارتباطات ۲ اپراتور همراه اول و ایرانسل بیش از ۹۰ روستای کردستان به اپراتور شرکت ایرانسل واگذار شده که بخش عمده‌ای از آن اواخر خرداد و مابقی در پایان شهریور برقرار می‌شود.

ترابیان علت اصلی تأخیر در اجرای طرح‌های ارتباطی و مخابراتی در استان را شرایط کوهستانی منطقه دانست و اضافه کرد: با توجه به توپوگرافی منطقه، ۲ مشکل عمده نصب و راه اندازی سایت، برق رسانی و رساندن تجهیزات سایت به زمین‌های به تملک در آمده است اما طبق وعده وزیر ارتباطات، تا ۶ ماه آینده شاهد توسعه این بخش در استان خواهیم بود.

مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دستور آذری جهرمی و به همراهی مدیرعامل شرکت ایرانسل، عضو هیأت مدیره شرکت‌های وب و معاون مدیرعامل مخابرات ایران، برای بررسی وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی کردستان و نیازسنجی‌های لازم به سنندج سفر کرده است.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۹۷ روستای دارای سکنه دارد.
در حال حاضر یک میلیون و ۲۶۸ هزار و ۵۴۷ مشترک در کردستان از اینترنت پرسرعت بهره مند هستند و ضریب نفوذ تلفن همراه حدود ۱۱۰ درصد است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

باید خاطرات جبهه و جنگ را برای نسل جدید بازگو کرد

به گزارش هفته نامه افق کویر؛ در تقویم