عروسیه یا مجلس ختم ؟ + عکس

مرگ مجلل یکی از پدیده های عجیب بازار خدمات ایران است. آن ها در مسجد شمال شهر با قابلیت پخش زنده و لایو مراسم ختم می گیرند و بچه ها در اتاق بازی مسجد سرگرم می شوند. مرده کفن ترمه دارد و برای خریدن قبرش درست به اندازه یک خانه مسکونی هزینه کرده اند.

سنگ قبر مرمر سبز وارداتی است که با آب طلا خطاطی شده است. متوفی باغچه اختصاصی با گل کاری و چمن کاری هم دارد و کارگری برای رسیدگی به قبر و شست وشوی آن و هرس و باغبانی باغچه ماهانه از بستگان مرده حقوق می گیرد.

قبر های لاکچری

قبر های یک طبقه و چندطبقه در بهشت زهرا (س) با قیمت های چند میلیونی خرید و فروش می شوند. البته چندی پیش اعلام شد که بهشت زهرا برای حدود سه سال دیگر جا برای دفن اموات دارد و باید برای مکان یابی جدید فکر اساسی کرد. در حال حاضر فاصله زیادی بین ارزان ترین و گران ترین قبر ها در بهشت زهرا وجود دارد. جالب است بدانید که در حال حاضر بهشت زهرا از سه بخش گران قیمت، متوسط و ارزان قیمت تشکیل شده است. فاز یک در قسمت شمالی و غربی با قطعات یک تا ۱۱۰و قدمتی بیش از ۴۰سال، گران ترین قبر ها را دارد. فاز ۲ در قسمت شرقی با قطعات بین ۲۰۰ تا ۲۵۵ و قدمتی بیش از ۱۰سال، از نظر قیمتی در سطح دوم قرار دارد.

ارزان ترین قبر ها هم در فاز سوم و قسمت جنوب بهشت زهرا واقع شده اند که قطعات ۳۰۰ به بالا با قدمت ۵ سال را شامل می شوند. در این قطعات کمتر اثری از خریدوفروش قبر ها به صورت غیررسمی دیده می شود؛ چون مردگان به طور خودکار و از طریق دفتر اداری بهشت زهرا، به صورت رایگان در طبقه اول این قبر ها و با پرداخت یک میلیون تومان برای طبقه دوم یا سوم، دفن می شوند؛ اما اگر بخواهید که در نقاط بکر بهشت زهرا عزیزان خود را دفن کنید نمی توانید مستقیما به واحد های اداری بروید و در این مناطق قبر بخرید بلکه باید سراغ دلالانی را بگیرید که کارشان این است که با گرفتن درصد، مردگان را در مناطق منحصربه فرد! دفن کنند.

آپشن های ویژه قبر های گران

شاید خنده دار باشد، ولی وقتی دلایل گرانی این قبر ها را جویا می شویم، عواملی مثل همجواری با غسالخانه و بخش اداری، قدیمی بودن، برخورداری از فضای سبز، سر نبش بودن، دسترسی به ورودی های اصلی، همجواری با مترو، نزدیکی به انشعابات آب و برق، دکه تنقلات، گلفروشی و… را می شنویم.

یکی از این دلالان می گوید که قیمت قبور در فاز یک بهشت زهرا بسیار بالا رفته و حتی در برخی از نقاط خوش آب وهوا که دسترسی خوبی هم دارد، قبر ها با مبالغی حدود ۲۰۰ میلیون تومان هم فروخته می شوند که البته اگر بخواهید این قبر دو طبقه یا سه طبقه شود، باید برای هر طبقه هم هزینه ای در حدود ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنید.

قیمت قبور در فاز ۲ هم نجومی است. در فاز دوی بهشت زهرا قیمت قبر ها از ۵۰ میلیون شروع می شود و به حدود ۱۰۰میلیون تومان می رسد. البته همان طور که گفتیم قیمت ها براساس ملاک های عجیب و غریبی تعیین شده اند که البته مورد تأیید مسئولان بهشت زهرا نیست. شاید برایتان باورکردنی نباشد، اما در بهشت زهرا افرادی هم هستند که در ازای دریافت حقوق ماهانه به قبور رسیدگی و اطراف آن ها گل کاری می کنند و نظافتشان را بر عهده دارند.

بر اساس مشاهدات خبرنگار «شهروند» این افراد به ازای کار هایی که برای قبور لاکچری و صاحبان آن ها انجام می دهند بین یک تا ۲ میلیون حقوق دریافت می کنند. البته چند ماه پیش بود که شایعه فروش قبر های میلیاردی در بهشت زهرای تهران سروصدای زیادی به پا کرد. ماجرا از این قرار بود که آگهی هایی در سایت های اینترنتی درباره فروش قبر های ویلایی منتشر شده بود. شایعه ای که البته دلال های بهشت زهرا آن را تأیید نمی کنند و می گویند که در قیمت ها اغراق شده است و قیمت میلیاردی را تأیید نمی کنند.

آن ها می گویند حداکثر قیمت این قبر ها ۸۰۰ میلیون تومان است و البته خرید و فروش این مقبره ها در دفاتر اسناد رسمی انجام می شود و بعد از پرداخت پول بابت خرید این مقبره ها به شما برگه ای مانند سند داده می شود.

زندگی پس از مرگ؛ بازار سوگواری و قبر های لاکچری

آگهی برای معاوضه قبور

البته پای خرید و فروش قبر به آگهی های اینترنتی هم رسیده است و اگر به سایت های خرید و فروش اینترنتی سری بزنید، آگهی هایی می بینید که به شما پیشنهاد معاوضه قبور می دهند یا این که در گذشته قبر هایی خریده اند و حالا که قیمت ها بالا رفته، اقدام به فروش آن ها می کنند؛ به عنوان مثال در یکی از این آگهی ها قید شده که قبری در قطعه ۷۶ بهشت زهرا به فروش می رسد یا با یک خودرو معاوضه می شود. وقتی خبرنگار «شهروند» با صاحب این آگهی تماس می گیرد، او می گوید که این قطعه را با قیمت ۶۵ میلیون تومان می فروشد یا این که با یک خودرو در همین حدود قیمت معاوضه می کند.

یکی دیگر از فروشندگان قبر هم قبر سه طبقه ای را با قیمت ۴۵۰ میلیون تومان به فروش گذاشته، اما اگر بخواهید یک طبقه را بخرید باید ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنید.

حمل متوفی چند؟

یکی از خدماتی که باید برای مراسم کفن و دفن مردگان خود انجام دهید، کرایه کردن آمبولانس های جسدبر است. جالب اینجاست که بستگان متوفی هم حق انتقال جسد را ندارند و متوفی صرفا باید توسط آمبولانس های بهشت زهرا جابه جا شود و برای این جابه جایی هم گاهی باید هزینه های نسبتا بالایی پرداخت کرد که این هزینه ها با توجه به مسافت تعیین می شوند. بر اساس آخرین مصوبه، هزینه حمل اجساد از سطح شهر به پزشکی قانونی ۲۰۰ هزار تومان است.

البته این نرخ آمبولانس های عمومی است و اگر بخواهید از آمبولانس خصوصی تک نفره استفاده کنید، باید ۲۸۰ هزار تومان هزینه کنید. کرایه آمبولانس عمومی چهارنفره ۱۸۰ هزار تومان، آمبولانس عمومی کودک ۹۰ هزار تومان، آمبولانس قطع عضو ۷۵ هزار تومان و تعرفه حمل از شهرستان ها به بهشت زهرا به ازای هر کیلومتر رفت و برگشت هزار و ۵۰۰ تومان است که البته این نرخ ها چندان رعایت نمی شود و حتی آمبولانس های برخی از بیمارستان ها تا ۵۰۰ هزار تومان هم بابت رساندن اجساد به بهشت زهرا کرایه دریافت می کنند و به بهانه های مختلف نرخ جابه جایی را افزایش می دهند. جالب است بدانید که سازمان خدمات بهشت زهرا برای غسل و بسته‎بندی مردگان هم تعرفه های مشخصی دارد.

براساس آن چه در سایت بهشت زهرا منتشر شده، غسل هر جسد بزرگسال ۷۵ هزار تومان، کودک ۳۵ هزار تومان، بسته بندی متوفی بزرگسال همراه با تابوت ۱۵۰ هزار تومان، بسته بندی کودک به همراه تابوت ۱۰۰ هزار تومان برای خانواده های متوفیان هزینه در بر دارد. جالب است بدانید که نرخ بسته بندی ها هم براساس کاور ها متفاوت است. هزینه کاور بسته بندی ۲۰ هزار تومان و ترمه ۴۰ هزار تومان است که این جا هم تفاوت قیمت ها توی ذوق می زند.

زندگی پس از مرگ؛ بازار سوگواری و قبر های لاکچری

سنگ قبر طلایی با چمن کاری و باغچه اختصاصی

این روز ها انگار همه چیز روند لاکچری شدن و گران شدن را با سرعت بالایی طی می کنند. بعد از بررسی قیمت قبر ها در بهشت زهرا، حالا نوبت سنگ قبر های نجومی است. وقتی برای خرید سنگ قبر به بهشت زهرا بروید، از تنوع و البته قیمت های بالا شوکه می شوید. یکی از سازندگان و فروشندگان سنگ قبر در بهشت زهرا درباره قیمت ها به «شهروند» می گوید: «قیمت ها از ۷۰۰هزار تومان شروع می شود و بالا می رود. ما این جا براساس سلیقه مشتری و پولی که می خواهد پرداخت کند سنگ قبر می سازیم. همین چند وقت پیش بود که برای یک مشتری سنگ قبری با قیمت ۴۰ میلیون تومان ساختم که از بهترین مرمر موجود در بازار بود و با آب طلا روی آن نوشته شده بود.» او ادامه می دهد: «در حال حاضر گران ترین سنگ موجود در بازار مرمر سبز است؛ البته به تازگی نوعی سنگ برزیلی به بازار آمده که بهتر از انواع داخلی است و کیفیت بالایی دارد.

این سنگ ها در مقابل سرما و گرمای هوا هم مقاوم تر هستند و قیمتشان از ۵ میلیون تومان آغاز می شود. برخی از مشتریان هم سفارش گل کاری یا ساخت باغچه را بر سر مزار عزیزان خود می دهند که قیمت این باغچه ها هم از دو میلیون تومان به بالا است.»

ختم با قابلیت پخش لایو

یکی از مهمترین آداب و رسوم ایرانی ها وقتی عزیزی را از دست می دهند، برگزاری مراسم در مساجد است. چندی پیش شایعه شده بود که مساجد معروف تهران قیمت های نجومی برای برگزاری مراسم ترحیم می گیرند. در بین این مساجد بالاترین نرخی که برای ارایه خدماتی، چون مداحی، سخنرانی و پذیرایی خدمه گرفته می شود، متعلق به مسجدالزهراء اسدآباد واقع در زعفرانیه است. این مسجد که از معدود مساجد تهران برای مراسم ترحیم است، سالن بازی برای سرگرم کردن کودکان دارد. هزینه برگزاری مراسم در این مسجد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که خدمات ویژه ای، چون فیلمبرداری هم ارایه می دهد. مراسمی که در این مسجد برگزار می شود به صورت لایو قابل پخش است.

زندگی پس از مرگ؛ بازار سوگواری و قبر های لاکچری

یکی از مساجد معروف تهران، مسجد نور واقع در میدان فاطمی است که اغلب چهره های سرشناس ورزشی، هنری و سیاسی این مسجد را برای برگزاری مراسم ترحیم عزیزان خود انتخاب می کنند. هزینه برگزاری مراسم در این مساجد با خدماتی مثل سخنرانی، مداحی و خدمه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. یکی دیگر از مساجد گران تهران، مسجد الغدیر در خیابان میرداماد است که نرخ این مسجد برای سخنرانی، مداحی و خدمه مبلغ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

مسجدالرضا در خیابان خرمشهر را هم تقریبا می توان بین مساجد گران طبقه بندی کرد. این مسجد هم برای خدماتی مثل بقیه مساجد تهران مبلغ یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می کند؛ البته وسایل پذیرایی بر عهده مساجد نیست و خود خانواده متوفی باید آن را تهیه کنند. با وجود این برخی مساجد تهران هم وجود دارند که علاوه بر خدمات فرهنگی، خدمات پذیرایی و غذا را هم ارایه می دهند.

زندگی پس از مرگ؛ بازار سوگواری و قبر های لاکچری

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مسئولین شهرستان به کمک اداره ورزش وجوانان شهرستان بیایند

 به گزارش هفته نامه افق کویر؛ خبرنگار ما