هفت هشدار برای کسانی که مدام احساس خستگی می کنند

به گزارش بهداشت نیوز اگر به طور مرتب احساس کمبود انرژی دارید و خستگی شما حتی با استراحت طولانی مدت از بین نمی رود، حتما باید برای بررسی علل احتمالی آن، با پزشک تان قرار ملاقات بگذارید:

افسردگی: فقدان انرژی و خستگی مداوم می تواند علامت افسردگی باشد. بسیاری از عوامل می توانند بر شروع افسردگی تاثیر بگذارند؛ از حوادث استرس زای زندگی گرفته تا ژنتیک و سایر شرایط پزشکی. با کمک آزمون غربالگری افسردگی می توان این بیماری را تشخیص داد. این آزمون اساسا یک پرسشنامه است که احساسات فعلی شما، الگوهای خواب، اشتها، سطوح انرژی و سایر زمینه های کلیدی را بررسی می کند.

ابتلا به عفونت: بیماری های مختلف عفونی از قبیل ویروس اپشتین بار، ویروس هرپس سیمپلکس، و … می تواند باعث خستگی شما شود. بیماری های عفونی را می تواند با آزمایش های مختلف تشخیص داد.

مشکلات تیروئید: غده تیروئید شما در گردن قرار دارد و هورمون های مختلفی تولید می کند که بر متابولیسم، رشد و دمای بدن تاثیر می گذارند. هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما هورمون های کافی تولید نمی کند. خستگی مداوم یکی از نشانه های کم کاری تیروئید است.

آلرژی غذایی و عدم تحمل مواد غذایی: واکنش های آلرژیک به مواد غذایی می تواند شدید و تهدید کننده حیات باشد. اما یک علامت رایج آن احساس خستگی مداوم است. عدم تحمل غذایی یا حساسیت غذایی تا حدودی متفاوت از آلرژی است و اغلب نشانه های کمتری دارد. عدم تحمل غذا می تواند ناشی از شرایط مختلفی باشد که باعث کاهش هضم می شود؛ مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری های خود ایمنی و یا دیابت. صرف نظر از علت، عدم تحمل غذایی باعث کاهش انرژی می شود. زیرا بدن شما در تلاش برای پردازش غذاهای مشکل است.

کاهش کیفیت خواب: شما به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز دارید و اگر بعد از این مدت و در هنگام صبح باز هم احساس خستگی می کنید، ممکن است مشکلات دیگری حین خواب باعث این احساس شود. آپنه خواب یک اختلال است که در آن تنفس به طور مکرر در طول شب متوقف می شود. این اختلال می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون و خستگی در طول روز شود. آپنه خواب بیش از ۱۸ میلیون بزرگسال و ۲ تا ۳ درصد از کودکان آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

کم خونی ناشی از فقر آهن: کم خونی یک بیماری است که در آن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن به بافت های بدن ندارید. این اختلال باعث احساس خستگی و ضعف در شما می شود. کم خونی فقر آهن از شایع ترین انواع کم خونی است. بدن شما به آهن برای تولید گلبول های قرمز نیاز دارد. بدن در عین حال نمی تواند به سادگی آهن تولید کند و شما نیاز به مصرف غذاهای سرشار از این ماده معدنی و یا درمان دارویی دارید. یک آزمایش خون ساده سطح آهن شما را بررسی می کند.

دیابت: خستگی در واقع شایع ترین علامت دیابت است. پانکراس یا همان لوزالمعده انسولین تولید می کند و آنهم برای کمک به سلول ها جهت جذب گلوکز مواد غذایی. دیابت زمانی اتفاق می افتد که چیزی به تولید یا جذب انسولین بدن شما آسیب برساند. پزشک شما می تواند انواع مختلفی از آزمایش های خون را برای تشخیص دیابت تجویز کند.

منبع: آوای سلامت

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

باید خاطرات جبهه و جنگ را برای نسل جدید بازگو کرد

به گزارش هفته نامه افق کویر؛ در تقویم