امام جمعه یزد: رسانه‌ها و روحانیان برای پرداخت زکات فرهنگ‌سازی کنند

یزد – ایرنا – نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: برای پرداخت زکات از سوی مردم نیاز به فرهنگ‌سازی از سوی رسانه‌های گروهی و مبلغان‌دینی داریم و برای تحقق بیشتر آن باید اقدام جدی‌تری شود.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی روز چهارشنبه در نشست شورای زکات استان افزود: توجه به موضوع آموزش در این فریضه الهی از جمله موارد مهمی است که به رغم اهمیت مورد غفلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: باید در سازمان‌هایی همانند اداره کل غله، سازمان تعاون‌ روستایی و دیگر نهادها  که مرتبط با جامعه هستند افرادی حضور داشته باشند و هنگام مراجعه کشاورزان، توضیحاتی در این زمینه به آنها ارائه کنند.

امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه اکتفا کردن صرف به اعلام برخی مسائل در صدا و سیما کافی نیست تصریح کرد: زکات حدود و مسائلی دارد حتما باید این مسائل برای افراد واجد شرایط توضیح داده شود و آنها نسبت به این موارد آگاهی پیدا کنند.

ناصری یزدی همچنین به چاپ کتاب‌های کم حجم و مناسب در ارتباط با مسائل زکات در کشور اشاره کرد و گفت: این کتاب‌ها باید در اختیار کشاورزان قرار گیرد و از طریق روحانیون و مبلغان دینی برای آنها بیان شود تا همه نسبت به آن آگاهی داشته باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد در ادامه گفت: موضوع دیگر در ارتباط با محل مصرف زکات است که باید اولویت در همان نقاطی باشد که زکات در آن پرداخت شد؛ باید زکاتی که در منطقه‌ای پرداخت می‌شود در همان محل مصرف و اطلاع‌رسانی گسترده هم نسبت به این رویکرد در نقاط مختلف انجام شود تا مردم بدانند زکاتی که پرداخت می‌کنند صرف محرومیت‌زدایی و فقرزدایی از همان نقطه می‌شود.

به گزارش ایرنا، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی اداره‌کل کمیته امداد امام خمینی(ره) یزد در ۱۲ آبان ماه جاری گفته بود: از مجموع ۷۶۸ روستای استان، ساکنان ۳۴ مورد از این تعداد روستاها مشمول پرداخت زکات هستند.

غلامرضا مشعل چی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در ابرکوه ، بابیان اینکه  این روستاها مربوط به  شهرستان های یزد، اشکذر، میبد، اردکان، تفت، ابرکوه، بافق، بهاباد ، خاتم و مهریز هستند ، افزود: زکات واجب در این استان شامل خرما ، گندم، کشمش و گوسفند است.

وی بابیان اینکه مردم نیکوکار استان یزد از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۸ میلیارد ریال زکات پرداخت کرده‌اند اظهارکرد: ۹۱ درصد زکات پرداخت شده مستحب و ۹ درصد واجب بود.

زکات یکی از واجب های مالی و عبادی است که در نظام اسلامی از اهمّیت بالایی برخوردار است و در منابع دینی مانند کتاب و سنّت در ردیف نماز و جهاد قرار گرفته و یکی ‏از پنج ستون دین اسلام به شمار می‌‏رود.

اگر زکات اموال مطابق آنچه که در فقه اسلامی آمده مورد عمل قرار گیرد و به مرحله اجرا درآید، بیشتر کمبودهای اقتصای، فاصله طبقاتی و نیازهای مستمندان رفع و در جامعه

اسلامی، عدالت اجتماعی برقرار می‌شود.

آنچه زکات به آن تعلق می‎گیرد‏ شامل  گندم، جو، خرما، کشمش،  طلا، نقره،  شتر،  گاو و گوسفند است .

هم‌اکنون حدود ۲۳ هزار خانوار نیازمند شامل ۴۵ هزار و ۴۷۷ نفر تحت حمایت کمیته امداد استان یزد هستند.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

باید خاطرات جبهه و جنگ را برای نسل جدید بازگو کرد

به گزارش هفته نامه افق کویر؛ در تقویم