اضطراب نوعی حالت هیجانی ناخوشایند و مبهم

به گزارش هفته نامه افق کویر، اضطراب امتحان از شایع‏ترین مشکلات روانی در بین دانشجویان محسوب می‏شود که می‏تواند در عملکرد تحصیلی فرد و موفقیت آن در امتحان اختلال ایجاد کند. خبرنگار ما؛ در خصوص اضطراب در زمان امتحان به سراغ “معصومه عبداللهی” دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی رفته وگفتگویی با وی انجام داده است.

اضطراب نوعي حالت هيجاني ناخوشايند و مبهم است

افق کویر منظور از اضطراب چیست و با چه عواملی پدیدار می شود؟
نوعي حالت هيجاني ناخوشايند و مبهم كه با پريشاني، هراس، تپش قلب، تعريق، سردرد، بي قراري و تكرر ادرار همراه است. هنگامي كه فرد نسبت به كارآمدي، توانایي و استعداد خود در شرایط امتحان دچار نگراني و تردید مي شود مي توان از اضطراب امتحان سخن گفت.
افق کویر به نظرشما؛ در چه امتحاناتی اضطراب بیشتر است؟
امتحانات مهم همچون کنکور و پايان ترم بيشتر دانشجويان اضطراب امتحان را تجربه مي كنند.

وجود اندكي اضطراب در انسان طبيعي و مطلوب است

افق کویر اگر استرس و اضطراب زیاد باشد. برای فرد چه اتفاقی رخ می دهد؟
وجود اندكي اضطراب در انسان طبيعي و مطلوب است و موجب افزايش تلاش و تكاپو مي شود، اما اگر از حد اعتدال تجاوز كند موجب كاهش پيشرفت تحصيلي خواهد شد .به عبارت ديگر يكي از دلايل اساسي افت تحصيلي، اضطراب امتحان است . دانشجويي كه اضطراب امتحان دارد احساس مي كند كه ذهنش خالي شده و هر چه را كه آموخته فراموش كرده است، چنين دانشجويي معمولا به پرسش ها پاسخ هاي بي ربط، نادرست يا ناقص مي دهد و با افكاري نامربوط و ناخواسته در مورد پيامدهاي امتحان درگير است.
افق کویر: علل اضطراب امتحان چیست؟
اضطراب امتحان عوامل فردي و شخصي، عوامل آموزشگاهي و اجتماعي، عوامل خانوادگیمی می باشد.
افق کویر چگونه از اضطراب امتحان پیشگیری کنیم؟
از جمله پیشگیری از اضطراب می توان ارزیابي واقع بینانه و بدون اغراق از امتحان، اجتناب از توجه بیش از حد به اضطراب امتحان، رفتارهاي سازنده مانند مشورت و تمرین، ایجاد شایستگي براي غلبه بر امتحان، برطرف كردن محرك هاي نامطلوب نام برد.

سارا شفیعی

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مشکل امروزجامعه،کاهش میزان باروری است

به گزارش هفته نامه افق کویر:  “مقام معظم