یک متخصص عفونی: کرونا تقریبا تمام ارگان های بدن را درگیر می کند

ایسنا/کرمان یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: جدیدترین علامتی که درباره کرونا ذکر می کنند، کاهش شنوایی است و حتی ممکن است اولین علامت ابتلا باشد.دکتر”میثم یوسفی” در گفت‌وگو با ایسنا درباره بروز علائم مختلف در بیماران مبتلا به کرونا اظهار کرد: کرونا تقریبا تمام ارگان های بدن را درگیر می کند. علائم آن کاملا سیستمیک است و ویروس صرف تنفسی نیست و غیر از ریه و قسمت های فوقانی دستگاه تنفسی، ممکن است هر ارگان دیگری را درگیر کند.

وی افزود: این موارد به معنی این نیست که همه اتفاقات در یک فرد می افتد اما جزو علائمی است که ویروس می تواند در افراد مختلف ایجاد بکند و همه چیز بستگی به شرایط ویروس، تعداد ویروس، واکنش سیتسم ایمنی بدن و نوع پیشرفت بیماری دارد.

یوسفی تصریح کرد: در روزهای اول که بیماری آغاز می شود تا اواخر هفته دوم همچنان ممکن است علائم جدید و شکل جدیدی از علامت ها را در افراد ببینیم و این تجربه ای است که منتقل می شود و افراد بیان می کنند بارها حالت بهبود پیدا کرده و بعد به شکل جدید علائم جدیدی بروز می دهد و ممکن است این بار علائم کاملا متفاوت با علائم روزهای قبل باشد.

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه یکسری از علائم مربوط به خود ویروس و واکنش سیستم ایمنی بدن است، بیان کرد: بخشی از علائم که معمولا بعد از هفته دوم رخ می دهد، فاز ایمونولوژیک بیماری است که همراه با دیگر بیماری ها برای فرد اتفاق می افتد (به خاطر آنتی بادی هایی که در بدن ایجاد شده و در ارگان های متفاوت به ویژه مفاصل رسوب می کند) ممکن است افراد دردهای بدنی، درد مفصل و استخوانی و حتی علائم گوارشی داشته باشند و در دوره نقاهت بیماری اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه دوره نقاهت بعد از کرونا طولانی تر از دیگر بیماری های ویروسی است که می شناسیم، افزود: تا زمانی که فرد بهبودی کامل پیدا کند، مدتی حدود دو تا سه هفته طول می کشد و در برخی که علائم شدیدتر بیماری را بروز می دهند حتی ممکن است این دوره طولانی تر باشد و فرد تا یکی دو ماه هنگامی که فعالیت دارد و راه می رود احساس کمبود نفس داشته باشد و احساس درد استخوانی و عضلانی دارد که به تدرج برطرف می شود.

یوسفی در ادامه گفت: یکی از اتفاقات شایع در بیماران کرونائی ایجاد ضعف است زیرا معمولا این بیماری کاهش اشتها ایجاد می کند و مریض میل به غذا و توانایی غذا خوردن ندارد و همه این موارد دست به دست هم می دهد ضمن اینکه ویروس نیز اینگونه است که ممکن است فرد احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته و به خاطر عملکرد ویروس و آسیبی که به دستگاه گوارش وارد می کند، ضعف و بی حالی تا مدتی و حتی در طول دوره نقاهت ادامه پیدا کند و بعد از بهبودی علائم اصلی، بیمار همچنان شکایت دارد و ممکن است کارهای روزانه اش را دچار اختلال بکند.

وی درباره از دست رفتن حس بویایی و چشائی در بیماران مبتلا به کرونا تصریح کرد: اولین علائمی که همراه با ابتلا به کرونا شناخته شد از دست دادن حس بویایی و چشائی بود که خوشخبتانه برمی گردد اما زمان مشخصی ندارد و در برخی افراد طولانی تر و برخی سریع تر این حس برمی گردد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اظهار کرد: جدیدترین علامتی که درباره کرونا ذکر می کنند، کاهش شنوائی است و حتی ممکن است اولین علامت ابتلا باشد و کسی که شنوایی اش کاهش یافته باید آن را به حساب کرونا بگذارد اما در مجموع همه علائم برگشت پذیر هستند و آسیب جدی و ماندگاری برای افراد ایجاد نمی کنند.

وی درباره شکایت برخی مبتلایان به کرونا از طولانی شدن دردهای قفسه سینه افزود: دردهای ناحیه قفسه سینه گاهی به خاطر درگیری بافت ریه و به ویژه پرده جنب است که در هنگام تنفس فرد احساس درد می کند و گاهی جزو درهای عضلانی و اسکلتی است و در مرحله ایمونولوژیک بیماری بعد از دو سه هفته ممکن است این درد ادامه داشته باشد و اگر در گروه بافت ریه باشد زمان بهبودی طولانی تر است و اگر درد استخوانی باشد، زودتر بهبود می یابد.

یوسفی تصریح کرد: برای مبتلا نشدن به کرونا همچنان بر رعایت توصیه های بهداشتی تاکید داریم و اینکه محدودیت هایی که اعمال شده همه با دقت و شدت رعایت کنند تا بار بیماری کمتر شود و اگر محدودیت های جدید رعایت شود و مردم دورهمی نداشته باشند، این محدودیت ها موثر خواهد بود.

وی درباره درمان کرونا گفت: درمان بیماران مبتلا به کرونا همان موارد قبلی است اما به نظر می رسد واکسن موثری طی ماه های آینده در دسترس قرار گیرد.

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

گفت و گو با برخی اهالی خیابان امام رضا(ع): ۲ هفته ای یک بار در این منطقه تصادف رخ می دهد

به گزارش هفته نامه افق کویر، تماس تلفنی