پسرک عطر فروش: برای دست یابی به موفقیت هیچ گاه به سود فکر نمی کنم

به گزارش هفته نامه افق کویر:  طی نیم قرن گذشته با اکتشاف معدن چغارت روش زندگی ساکنین و اهالی شهرستان بافق نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است؛ به گونه ای که تحصیل در مدارج بالای دانشگاهی، کسب علم و دانش و ایجاد اشتغال و کار آفرینی از همان بدو تولد در فرزندان این شهر کشته شده و ایده‌آل بیشتر جوانان این خطه به کارگری در معادن تغییر رویه داده است؛ اما در این میان هستند نوجوانان و جوانانی که تمایلی به کارگری در معدن نداشته و ایجاد اشتغال و کارآفرینی را سرلوحه کار خود قرار داده اند.
محمد عارف محمودی، جوان ۲۱ ساله بافقی است که با فروش ادکلن و ارسال آن به سرتاسر کشور توانسته برای خود و چند نفر از اطرافیانش کارآفرینی نماید، به همین منظور از او دعوت به عمل آوردیم تا به دفتر هفته نامه افق کویر آمده و تجربیات خود را با علاقمندان به کار و کار آفرینی در میان بگذارد.
“محمد عارف محمودی” در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: فرزند” علی محمودی” هستم، پدرم فروشنده لوازم آرایشی در خیابان مسجد جامع است و به جز من، برادر دیگری به نام “محمد عادل” دارم که ۱۷ ساله می باشد.
دوست نداشتم زیردست باشم و دایم به من امر و نهی کنند
وی افزود: از سن ۱۴ سالگی به عنوان شاگرد در رستوران و ساندویچی کار می کردم، از آنجایی که دوست نداشتم زیردست باشم و دایم به من امر و نهی کنند، کار را رها کرده و از پدر تقاضا کردم مغازه لوازم آرایشی برایم تأسیس کند. در ابتدا پدر با ایده و طرح من مخالفت کرد؛ اما با وجود مخالفت پدرم در سن ۱۶ سالگی در پاساژ….به فروش لوازم آرایشی و در کنار آن ادکلن روی آوردم.
برای پیشرفت در کار به سراغ فضازی مجازی رفتم
محمودی تصریح کرد: با توجه به اینکه یک سال از دایر کردن مغازه می گذشت و همچنین مغازه در مکان مناسبی قرار نداشت، فروشم در مغازه ناچیز بود، بنابراین برای پیشرفت در کار به سراغ فضازی مجازی رفتم و با جستجو در فضای مجازی مثل اینستاگرام متوجه شدم که افراد با ۲۰ هزار فالور به راحتی محصولات را در اینستاگرام به فروش می رسانند و این برای من جوان ۱۶ ساله آرزو شده بود.
وی ادامه داد: بنابراین تصمیم گرفتم با ۱۰۰۰ فالور در اینستاگرام که تمامی فالورهایم نیز در ابتدا دوستان و آشنایان بودند به فروش اختصاصی ادکلن روی بیاورم و نام اینستاگرام خود را “پسرک عطر فروش” گذاشتم.
جوان کار آفرین بافقی ادامه داد: سپس با کمی جستجو در فضای مجازی با یکی از مدرسان اینستاگرام ارتباط برقرار کرده و از وی خواستم مرا یاری کند.
محمد عارف محمودی اظهار داشت: با تحقیق، مطالعه و مشاوره هایی که از اینستاگرام به دست آوردم متوجه شدم برای فروش ادکلن با توجه به اینکه از رایحه آن مشتری نمی تواند محصول خود را انتخاب کند، از وی سوالات متداولی مانند سن، رنگ، سلیقه و…را جویا می شدم.
کم کم داشتم ناامید می شدم
محمد عارف محمودی افزود: زمانی که پیج اینستاگرامی خود را اداره می کردم، با توجه به اینکه هر روز استوری گذاشته و سعی می‌کردم اینستاگرام خود را به روز نمایم، با این حال مشتری نداشته و کم کم داشتم ناامید می شدم، حتی برای فروش محصولات خود به فالورهایم پیام می دادم تا محصولات مرا خریداری کنند که باز هم با پاسخ های ناامید کننده مواجه می شدم.
برای هزینه در امر تبلیغات بسیار مورد تمسخر قرار گرفتم
وی ادامه داد: بنابراین برای فروش محصولات خود، حتی از بلاگرهای معروف نیز کمک خواسته و به آنها ۴ میلیون تومان در ازای تبلیغات پیج اینستاگرامی خود پرداخت کردم؛ البته به خاطر هزینه های این چنینی بسیار مورد تمسخر دیگران قرار می گرفتم.
محصولات قابلیت مرجوعی دارد
محمد عارف محمودی تصریح کرد: همچنین برای فروش محصولات خود سود پایین همراه با ارسال رایگان را نیز در گرفتم، حتی زمانی که محصولات ارسالی در حین ارسال آسیب دیده بود قابلیت مرجوعی داشته و بسته جدیدی برای وی ارسال می گردید.
موفقیت در اینستاگرام یک شبه حاصل نمی شود
جوان کار آفرین بافقی با بیان اینکه موفقیت در اینستاگرام با ۱۷۸۰۰ فالور یک شبه حاصل نمی شود، گفت: کار و درآمد زایی در فضای مجازی راحت نیست، روزانه فقط ۵ الی ۶ ساعت زمان برای استراحت دارم.
وی افزود: زمانی که فروشم از طریق فضای مجازی بالا رفت، برخی از شهروندان بافقی به صورت مجازی اقدام به خرید محصولات ما می‌کردند؛ البته باورشان نمی شد که من بافقی بوده و در بافق مغازه داشته باشم.
محمودی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه برخی از روزها بالای ۱۰۰ بسته، ارسالی به شهرهای مختلف دارم، به حز خودم چهار نفر دیگر نیز در تهیه این بسته ها به من کمک می‌کنند که به صورت ساعتی حقوق دریافت می کنند.
وی با بیان اینکه هنوزم باور نمی شود در عرض سه سال توانسته باشم پیشرفت خوبی دست پیدا کنم؛ افزود: سود حاصل از کارم را برای دایر کردن مغازه دیگری گذاشتم و برای دست یابی به موفقیت سعی کردم هیچ گاه به سود فکر نکنم.
تأسیس وب سایت
برای گسترش فعالیتم
وی ادامه داد: همچنین برای پیشرفت در کار علاوه بر اینستاگرام به تازگی در واتساپ و وب سایت نیز فعالیت دارم.
وی تصریح کرد: با توجه به مشغله کاری در فضای مجازی از مادرم تقاضا کردم از کار خود استعفا داده و مسئولیت فروش ادکلن در مغازه به دست بگیرد.
محمد عارف محمودی اظهار کرد: آرزو دارم روزی برسد که آن قدر در کسب و کارم پیشرفت کرده باشم که به جز خود و خانواده نان آور افراد بسیاری باشم .
این جوان کار آفرین بافقی در پایان گفت: از والدین، برادرم و همچنین بخشدار شهرستان بافق آقای خدابخشی و بخشدار مرکزی بساب به خاطر حمایت ها و کمک هایی که در مسیر پیشرفت به بنده داشتند، کمال تشکر و سپاس گزاری را دارم.اینستاگرام : _hedi_Land
نشانی مغازه : بلوار وحشی بافقی-پاساژ قائم-جنب بانک ملی-رو به روی قهوه تلخ-عطر و ادکلن هدیلند

معصومه غلامرضا پور

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

مشکل امروزجامعه،کاهش میزان باروری است

به گزارش هفته نامه افق کویر:  “مقام معظم