از مسجد جامع بافق چه ‌می‌دانید؟

به گزارش سلام نو، مسجد جامع بافق یکی از زیباترین و مهمترین بناهای ارزشمند تاریخی و مذهبی شهرستان بافق می باشد که از حیث معماری بسیار دارای اهمیت است. وجود گودال باغچه در حیاط مسجد جامع و قرار گیری فضاهای مختلف در آن باعث گردیده که از لحاظ معماری، بخصوص معماری کویری، دارای اهمیت فراوان باشد. از دیدنی های دیگر این بنا هشتی بزرگ است که در ضلع شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و سقف آن از تزئینات گچی زیبایی برخوردار است. قدمت این مسجد به قرن پنجم هجری بر می گردد.
مسجد جامع بافق و مدرسه علمیه در محله قدیمی بافق، خیابان مسجد جامع واقع شده است. این مکان در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از مسجد جامع بافق چه ‌می‌دانید؟

مسجد جامع بافق از قدیمی ترین مساجد این شهرستان است که در قرن پنج هجری قمری بنا شده است. این مسجد که به زبان مردم مسجد جمعه نامیده میشود، در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده که قسمت تابستانی آن شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد است و در دو ردیف با پایه های محکم بنا شده است. این مسجد دارای سقف دو لایه بوده که امروز تخریب گردیده و مسجد نوساز دیگری بنا گردیده است. در پیشانی ایوان و شبستان آن کاشیکاری قاجاری دیده میشود و مؤسس و بانی آن فردی به نام ملا محمد باقر بوده است.

مسجد جامع یا مسجد جمعه بافق که میان حسینیه میانگاه و میدان خان واقع شده متصل به مدرسه است. ورودی این مسجد با سر دری زیبا در ضلع شرقی قرار دارد و پس از آن به هشتی بزرگی وصل می شود که سقفی شگفت انگیز با تزئینات گچی دارد. حیاط پس از آن قرار گرفته و دارای باغچه ای در مرکز است. نخل های خرما کشیده و سرسبز میان آن سر بر آورده اند و حجره ها نیز در اطراف حیاط بر زیبایی آن افزوده اند. ایوان آن نیز با کاشی هایی مربوط به دوره قاجار به زیبایی تزئین شده است.

از مسجد جامع بافق چه ‌می‌دانید؟

همانطور که ذکر شد مسجد جامع بافق دو قسمت تابستانه و زمستانه دارد. قسمت تابستانه آن شبستانی است با پایه هایی محکم که بادگیرهایی بزرگ روی محراب دارد و هوا را تهویه می کند.

مسجد جامع بافق دارای کتیبه و وقف نامه میباشد. در پیشانی ایوان و شبستان آن، کاشی هایی از دوره قاجار باقی مانده و در محراب شبستانی آن، وقف نامه ای سنگی مورخ ۱۱۹۰ ه. ق نصب کرده اند. سنگ وقف دیگری مورخ ۱۲۱۰ ه.ق در محراب زیر بادگیر و متصل به شبستان بزرگ و اصلی، و سنگ وقف سومی مورخ ۱۲۹۴ ه.ق در بدنه هشتی مدرسه نصب شده است.

در حال حاضر اقدامات مرمتی این مسجد با یاری هیأت امنای مسجد انجام گرفته است.

از مسجد جامع بافق چه ‌می‌دانید؟

بافق از مناطق دیدنی استان یزد است و مهم ‌ترین بناهای تاریخی آن عبارتند از آرامگاه امامزاده عبدا..، مسجد جامع، پیرمراد، قاضی میر جعفر و قلعه باقرآباد. در ایام نوروز سفر خوبی را  میتوانید  به استان یزد و این منقطه از کشور برنامه ریزی کنید.

تریپ یار

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نقشه کرونایی یزد آبی‌تر شد

هفت شهرستان استان یزد در وضعیت آبی کرونایی