مدیر عامل سنگ آهن مرکزی بافق در نشست خبری باخبرنگاران و اصحاب رسانه: بافق بهترین مکان برای سرمایه گذاری است

به گزارش هفته نامه افق کویر، نشست خبری “مجتبی حمیدیان” مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق و مدیران و معاونین با اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان بافق روز دوشنبه، چهارم مهر در سالن اجتماعات هتل نیکان برگزار شد.
مهندس حمیدیان در ابتدا پیرامون رفع ابهامات درخصوص صورت جلسه ای که سال گذشته منعقد گردید، گفت: مواردی که صورت جلسه شد موارد منطقی و شدنی و در چارچوب قوانین شرکت و وکشور است، بخشی از این موارد اجرایی شده است؛ البته برخی از موارد ابهاماتی دارد و می تواند جایگزین های بهتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه هر صورت جلسه ای که نوشته شده و توسط مدیران مرتبط و غیره امضا شود الزام آور است و این به معنای بی حد و حصر بودن اختیارات نیست، افزود: اعتقاد شخصی بنده این است که صورت جلسه نوشتن، فرهنگ خوبی است و یک نوع استراتژی است که هم در شرکت سنگ آهن مرکزی و هم مجموعه شهرستان بافق مرتفع شده است و آن استراتژی تفاهم و تمرکز بر منافع طرفین برای توسعه بافق است. به عنوان مثال: استراتژی بنده در توسعه و آینده سنگ آهن مرکزی قبل از اینکه مبتنی بر صورت جلسه باشد مبتنی بر همدلی و متقاعد کردن است؛ چراکه هم در فضای شرکت های خصوصی و هم در فضای شرکت های دولتی شاهد بودم بیشتر از اینکه الزام وجود داشته باشد اعتقاد به انجام کار است.
باید همه را متقاعد کنیم که بافق بهترین مکان برای سرمایه گذاری است
حمیدیان تصریح کرد: امروز بافق و سنگ آهن مرکزی به معتقد کردن جریان های مختلف در سطح کشور، استان و شهرستان به موضوع پیشرفت این منطقه و نفعی که برای دیگران دارد نیازمند است؛ اگر بخواهم صحنه عملیاتی را نام ببرم می توان به اتفاقی که چند ماه اخیر در صنعت فولاد روی داد اشاره کرد که با سقوط آزاد در قیمت فرآورده های فولادی و سنگ آهن مواجه شدیم. در این شرایط می توانستیم و امکان هم داشت که پیگیری شود و با این الزامات مسائل سنگ آهن را حل نمود؛ اما چیزی که من به آن اعتقاد داشتم و امروز نیز از آن دفاع می کنم و یکی از استراتژی های کوتاه مدت که در حوزه سنگ آهن نتیجه داده است در حوزه فروش، سیاست همدلانه و همراه کردن بازیگران صنعت فولاد است.
وی در ادامه افزود: اولین باری که با صورت جلسه مواجهه شدم گفتم ترجمه همه این صورت جلسه یعنی سرمایه گذاری؛ اگر می گوییم اشتغال، ضمانت اشتغال و اگر می گوییم توسعه منطقه، آبادانی منطقه و کارخانه جوارمعدنی همه یعنی سرمایه گذاری و سرمایه گذاری یعنی فرمول یعنی باید به هر حال هرکسی را متقاعد کنید که اینجا بیاید و پولش را بگذارد و مطمئن باشد که برای سرمایه گذاری بهترین مکان را انتخاب است.

همیشه در نهادهای مالی کارها برای دفعات اول به کندی
پیش می رود
حمیدیان در ادامه بابیان اینکه مذاکرات مختلف را فعال نمودیم گفت: سرمایه گذاری برای یک سایت فولادی چند بخش دارد ۱- استفاده از سود شرکت یا تأمین منابع تأمین مالی از بانک ۲- ابزارهایی که بورس برای شما عرضه می کند و یا سهام را در بورس عرضه می کنید۳- استفاده از منابع خارجی
این چند مورد را فعال نموده ایم در این شرایط ویژه کشور، ظرفیت انتشار اوراق در بورس از همه ظرفیت ها عملیاتی تر و از لحاظ پیشرفت بین این مسیرها شدنی تر است؛ تصور ما این است که در چند ماه آینده اولین سری تأمین مالی برای سنگ آهن به بار بنشیند.
وی افزود: هیچ کدام از مسیرهای تأمین مالی به جز وام در شرکت سنگ آهن تجربه نشده است همیشه در نهادهای مالی کارها برای دفعات اول به کندی پیش می رود.
وی در ادامه بابیان اینکه برای طرح ها، مشاور بعد از کلنگ زنی انتخاب شده است و مشاور اسناد را آماده کرده و یکی از اولویت ما این بود که مشاوری انتخاب کنیم که تجربه این کار را داشته باشد،تصریح کرد: چون سرعت کار برای ما مهم بود و همچنین مناقصه اولین مرحله برگزار شد و پیمانکاران درخواست ها را ارایه دادند و ارزیابی فنی پیمانکاران انجام شده است، باید پاکت های مالی را تحویل بدهند، پیمانکار مشخص گردد و عملیات اجرایی شروع شود.
ما که مسیر توسعه را کاملاً طی نکردیم لطمه بیشتری خواهیم دید
مهندس حمیدیان درخصوص اقدامات انجام شده در مدت مسئولیتش گفت: شرکت سنگ آهن سال گذشته ۱۱ هزار میلیارد تومان فروش و پنج هزار میلیارد تومان سود داشته است؛ پیش بینی ما برای سال جدید طبیعتاً عدد بالاتر از این بود که با اتفاقات بین المللی کمتر شد و ما که مسیر توسعه را کاملاً طی نکردیم لطمه بیشتری خواهیم دید؛ مگر اینکه مناسبات بازار به گونه دیگری پیش برود؛ البته به نظر من این دوره بهترین فرصت برای تنفس است و برای طرح های توسعه ای و جدید؛ اگرچه شرایط مناسبی نیست؛ البته کسانی می توانند از بخش اتفاقات مثبت صنعت فولاد استفاده کنند که روی تکمیل طرح ها وکارهایشان تمرکز نمایند.
وی اظهارداشت: در مورد ظرفیت های که شرکت سنگ آهن داشته است سرفصل های مختلفی وجود دارد که در راستای پیشرفت قانونی شهرستان است. یکی از سرفصل ها پرداخت دو درصد برای توسعه و عمران شهر است و حقوق دولتی است که ما پرداخت می کنیم، باید ۱۵ درصد به منطقه برگردد؛ اما برای برگشت آن مشکلاتی وجود دارد. سر فصل دیگر مسئولیت اجتماعی است و مبلغی که تصویب شده است تا در حوزه بهداشت، عمران و غیره در قالب کمیته منسجم انجام می شود.

شرکت ۵هزار میلیارد تومان سود دارد و ۸ هزار میلیارد تومان بدهی
مهندس حمیدیان با بیان اینکه حوزه مالی شرکت سنگ آهن مرکزی یکی از حوزه هایی است که از اولویت هایی اصلی دوران مدیریت بنده بوده و جای بسط و توسعه دارد، ولی به دلیل ساختاری که در شرکت سنگ آهن بوده و سهامداری که داشته است نه از سوی صندوق فولاد و نه از سوی شرکت سنگ آهن اتفاقی نیفتاده است تا مدل مالی مشخص برای اداره و توسعه این شرکت تعیین شود گفت: منشأ همه این موارد نبود مشاور تخصصی در حوزه های مختلف است تا ظرفیت های شرکت سنگ آهن مرکزی تقویت گردد.
وی افزود: مسئله ای که از ماه ها قبل تبدیل به یک معما برای شرکت، سهامدار، کارگر و حتی وزارت خانه شده بود این بود که چطور ممکن است شرکتی که ۵ هزار میلیارد تومان سود دارد؛ اگر کاری بخواهد انجام دهد پولی ندارد؟
وی ادامه داد: بله شرکت ۵ هزار میلیارد تومان سود دارد؛ اما این سود را پیشاپیش خرج توسعه نموده است و ۸ هزار میلیارد تومان بدهی دارد این می تواند هم خوب باشد و هم بد باشد؛ اگر با برنامه درست این کار انجام شده باشد خوب است، برای کارخانه گندله که پیشاپیش ساخته شده است و سودی هنوز دریافت نشده و هزینه شده است از یک نگاه خوب است و از نگاه دیگر مسئله است؛ اگر بتوانیم موتور را تقویت کنیم و در مسیر توسعه قرار دهیم می تواند مسئله خوبی باشد.
مدیرعامل شرکت سنگ آهن با بیان اینکه قبلاً ۱۰۰ تن گندله ۴۰۰ میلیارد تومان نقد به فروش می رفت،

ولی الآن همین مقدار ۲۶۰ میلیاردتومان و آن هم غیر نقد به فروش می رود
اظهار داشت: مشکل یکی نیست وضعیت صنعت پتروشیمی فولاد در سطح ملی و بین لمللی به مشکل خورده است قطعی برق را تا حدی توانستیم مدیریت کنیم و محصول بالادستی فروش نمی رفت و ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد ضرر داشت؛ بنابراین اولویت اول را پرداخت حقوق کارگرها گذاشته؛ اگر این کار نمی شد ۴۰ درصد از حقوق کم می شد یا عقب می افتاد.
وی افزود: بانک های ما به شدت در حال انجام سیاست های انقباضی هستند ‌و هیچ ظرفیتی را نمی توانند در حوزه فروش های اعتباری که داریم وام با ضرایب بالا به ما برسانند درحال حاضر با شرایط سختی مواجه هستیم؛ امیدوارم اتفاقات خوبی بیافتد.
جالب است که اول و آخر هر طرحی را باید شرکت سنگ آهن انجام دهد
حمیدیان با بیان اینکه تجربه دهه های قبل نشان می دهد که داشتن برنامه در دوران رکود در دوره های بعد نتایج خیلی خوبی را نشان می دهد گفت: منابع محدود است و همه در یک کشتی نشسته ایم، باید برنامه ریزی کنیم که کجا این منابع محدود و کجا ارزش افزوده بیشتری به ما، شهر و منطقه می دهد تا هزینه شود در این داستان نه من و نه معاونین من متخصص همه موضوعات نیستند با اندک تجربه ای که دارم از همه دوستان خواسته ام؛ اگر بخواهیم کاری انجام دهیم حتماً مشاورین وجود داشته باشند و مطالعه شده باشد؛ اگر جاده می خواهیم احداث کنیم مشخص باشد.
وی تصریح کرد: در موضوع سلامت هم همان اول گفتم که هر چقدر کار کنیم نفع آن به خودمان می رسد، باید کار مشخص و قابل دفاعی انجام شود. جالب است که اول و آخر هر طرحی را باید شرکت سنگ آهن انجام دهد یکی از پیشنهادهای من این است که اگر قرار است این کار انجام شود ما می توانیم متولی آن شویم، باید کارهای مطالعاتی آن انجام شود و همه همدل باشند ؛اگر مدیر و مسئولین همدل نباشند ما اصراری نداریم.

امروز هیچ کس برنامه مشخصی نمی دهد که پول مردم این شهر چه شده است؟!
وی با بیان اینکه پرداخت اولیه هزینه بیمارستان از طرف سنگ آهن پرداخت شد و همچنان ادامه دارد، گفت: معتقد هستم، به جای هزینه در طرح های مختلف بر روی طرح هایی کار کنیم که سریع نفع آن به مردم منطقه برسد و بتوانیم به نتیجه برسیم.
حمیدیان افزود: در مورد یک بیمارستان ۵۰۰میلیاردتومانی صحبت می کنیم، از روز اول که وارد شرکت سنگ آهن شدم، گفتند سه ماه دیگر آماده می شود؛ فقط شرکت ۱۵ میلیارد تومان پرداخت کند تمام است همان موقع گفتم این امکان ندارد ما پول را می دهیم، اما باید مشاوری نظر بدهد؛ اگر چه برای پرداخت، باید مسیر قانونی آن مشخص شود؛ این بیمارستان ضریب بودجه ندارد، زمانی این کار شروع شده که شرایط بهتر و با نیت های خاصی بوده؛ اما امروز هیچ کس برنامه مشخصی نمی دهد که پول مردم این شهر چه شده است؟!
وی با بیان اینکه در مسایل بهره وری مشکل دارد بیان داشت: همین هتل یا از روز اول اشتباهی ساخته شده است و یا اینکه این بنگاه اقتصادی سود دهی ندارد؛ بالاخره مسئله است من از داخل سیستم خودم شروع می کنم؛ تخصصی در این حوزه ندارم، باید همه حوزه ها مشاور، پیمانکار واجد شرایط و بهره بردار داشته باشد.
خط قرمز ما D19 است
وی ادامه داد: اینقدر درگیر صنایع جوار معدنی و زنجیره فولاد شده ایم که یادمان رفته شرکت معدنی هستیم. در دنیا شرکت های قدری هستند که فقط معدنی هستند؛ اما در حوزه معدن خیلی قدرت دارند، باید یک ابر معدن دار در کشور باشیم.
وی با بیان اینکه خط قرمز ما D19 است گفت: اگر اندک هزینه ای دیرتر ببریم نظام سهامداری ما مسأله دار می شود؛ اهمیت این موضوع از اهمیت حقوق نیز شاید مهمتر باشد؛ اما طرح با قدرت جلو می رود و اخیراً مذاکراتی برای حضور در کنسرسیون معادن افغانستان داشته ایم؛ امیدوارم با مذاکراتی که انجام شد در کنسرسیون نیز برنده شویم؛ چراکه از پتانسیل های شرکت است. همچنین تعاملاتی با انرژی اتمی داریم تا سرمایه گذاری و بهره برداری از معادنی که در تملک انرژی اتمی است را آغاز کنیم.

مهمترین موضوعی که باید در مبارزه با فساد اتفاق بیفتد هوشمندسازی است
وی افزود: یکی از اولویت های جدی ما در سنگ آهن مرکزی به روز رسانی نظامات و ساختار این شرکت است. در نگاه کوتاه مدت ساختار بازرسی ایجاد کردیم تا بتوانند پرونده ها را رسیدگی کنند، سیاست بنده این است که شرکت را به سمت بنگاه اقتصادی پیش ببریم؛ مهمترین موضوعی که باید در مبارزه با فساد اتفاق بیفتد هوشمندسازی است.
وی تصریح کرد: تا به حال کمیته حسابرسی در شرکت فعال نبوده است؛ برای اینکه در بورس قرار بگیریم، باید گامهایی از قبیل تشکیل کمیته حسابرسی در شرکت برداشته شود؛ البته این موضوع عملیاتی شده و جلوی بسیاری از خطاها گرفته می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که چه مبلغی تا به حال به صندوق فولاد پرداخت شده است ؟ گفت : در پایان سال مالی سهامداران مشخص می کنند که چقدر سود به سهامداران تقسیم شود. سال گذشته قبل از اینکه مدیر باشم ماهی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به صندوق بازنشستگی فولاد پرداخت شده این عددی بود که سال قبل توافق کرده بودند؛ به دلیل ساختاری که در شرکت سنگ آهن بوده و سهامداری که داشته نه از سمت صندوق فولاد و نه از سمت شرکت اتفاقی نیفتاده است تا مدل مالی مشخص برای اداره و توسعه این شرکت تعیین شود و این نشأت گرفته از عدم حضور مشاور در این حوزه است. بیشتر شرکت ها ۸۰ درصد توزیع سود می کنند. با اعضای هیئت مدیره مذاکره کردیم تا عدد پایین تری پرداخت شود و اجازه بدهند عدد کسر شده صرف طرح های توسعه ای شود تا اینکه با مشکل قیمت فولاد برخوردیم و سه ماه با رایزنی ها و همدلی دوستان هیچ عددی پرداخت نکردیم.

کدام پول ها را بردند تهران؟!
وی درخصوص اینکه گفته می شود پول ها را بردند تهران گفت: کدام پول ها را بردند تهران؟! اگر کسی نیت صادقی دارد بگوید کدام پول ها را بردند تهران من خودم اینجا نشستم؛اگر قرار باشد کسی پول را ببرد من اولین کسی هستم که تعیین تکلیف می کنم که چه اتفاقی بیافتد! اصل تمرکز ما بر پیشرفت منطقه است؛ علاوه بر این ده هزار میلیارد تومان سهام به صندوق فولاد برای اولین بار به عنوان ضمانت برای تأمین مالی شرکت سنگ آهن مرکزی آمده است که کار خیلی بی نظیری از سمت سهامدار است برای حمایت از طرح های توسعه ای؛ واقعاً شایسته مردم و شهرستان نیست که حرف های غیر کارشناسی زده شود و نگاه مثبتی که سهامداران دارند را خدشه دار کنند.

اگر به داد سنگ آهن نرسید
هیچ چیز از آن باقی نمی ماند
وی افزود: از روز اول علاقمند و معتقد بودم تا شما اصحاب رسانه نیایید کمک اتفاق نمی افتاد؛ بعضی جاها که صحبت می شود؛ اصلاً سنگ آهن را نمی شناسند و این یک درد است سنگ آهن از مردم و شهر است؛ اگر به داد آن نرسید هیچ چیز از آن باقی نمی ماند.
من سال ها کار سرمایه گذاری انجام دادم پنجاه درصد تصمیم سرمایه گذار بستگی به این دارد که منطقه را بشناسد و خاطرات بهتری از آن جا داشته باشد؛ وقتی سرمایه ای در کشور و منطقه ای می آید پیشران پیشرفت و توسعه است به هر نسبتی که سرمایه گذاری شود حوزه های ورزشی و عمرانی و … نیز کار می شود؛ هرچه بیشتر سرمایه گذاری شود حوزه های بیشتری را فرا می گیرد و همچنین حق کارگر اتوماتیک پرداخت می شود.
وی در ادامه اظهارداشت: تکیه گاه همه سنگ آهن شده است همه می خواهند بیایند سنگ آهن، روحیه کارآفرینی و خودباوری را در شهر کشته است. سنگ آهن با شهر در هم آمیخته است معلوم نیست وظیفه اش را انجام می دهد یا خیر؟!
مثلاً بیمارستان پانصدمیلیاردی؛ اگر هزینه را سنگ آهن پرداخت کند اداره آن را چه خواهند کرد؛ اگر این درست است همه مدیران استعفا دهند من مدیر شهر می شوم و هر کدام از شما پستی را بگیرید و شهر را اداره نماییم. شهر این همه زمین دارد؛ اما در جاهای دور از شهر ساخت و ساز انجام می دهند بعد می گویند که برق، آب، و گاز ندارد؛ اگر کل سرمایه دبی بیاید نمی تواند این شهر را آباد کند دبی که دبی است اینطوری آن را اداره نمی‌کنند،حتی اگر کل سرمایه کشور هم بافق بیاوریم نمی توان بافق را اداره کرد.

اگر اتفاقی بیافتد از گردن ما ساقط است
میر طاهری در رابطه با جاده بافق سه چاهون بهاباد گفت: شرکت سنگ آهن متولی این جاده نیست و هرگز اجازه نداده است که جاده از این مسیر عبور کند؛ مگر می شود که وارد محدوده کسی شد این محدوده معدنی است و همچنین تردد در این جاده نیز خطرناک است و جاده سه چاهون اختصاصی و کد دار است و در زمان حمیدیان کددار شد و به جز ماشین های معدنی و افرادی که به معدن مسیرشان است تردد برای دیگران منع شده است؛ اگر اتفاقی بیافتد یا کوچکترین اشکالی صورت بگیرد از گردن ما ساقط است.
مرادیان در ادامه گفت: برای اینکه جاده از مسیر سه چاهون عبور نکند دلایل فنی داریم؛ اگر الآن این کار صورت بگیرد بعداً متوجه می شوند که اشتباه بوده است؛ برای اینکه این کار اشتباه صورت نگیرد دلایلی را آورده ایم هفته گذشته از طرف فرماندار نامه رسید که این کار شدنی است یا خیر و با قاطعیت گفته شد خیر! چرا که معادن فراوانی در این محدوده است و آتشباری خواهد شد معدن زیرزمینی ۱۲A است همچنین ریل ها باید جابجا گردد و معادن توسعه خواهد یافت و خواه ناخواه این جاده اختصاصی خواهد ماند و با دلایل فنی نامه ارسالی را پاسخ دادیم.
حمیدیان در ادامه افزود: اگر بخواهیم طبق روال قبل کارها را انجام دهیم و بگوییم دیگران این کار را کرده اند ما هم انجام دهیم که نمی شود، باید کار کارشناسی صورت بگیرد و تجربه نشان داده است که اقتصاد با هیچ کس شوخی ندارد نوکیا که زمانی زبان زد بود الآن هیچ کس نامی از آن نمی برد، یک جاهایی نیاز به جراحی است و باید بازنگری شود؛ اگر این اتفاق رخ ندهد اتفاقات به همان مدل دلخواه پیش نخواهد رفت، افرادی که می توانند تأثیر گذار باشند در منطقه سنگ آهن را نمی‌شناسند.

شرکت سنگ آهن فقط مثل یتیم خانه نباشد که فقط بگویند پول بدهید
وی بیان داشت: به همه مدیران استان و شهر گفته ام هر کس بیاید یک مشکل را حل نماید: شرکت سنگ آهن، باید هزار میلیارد تومان مالیات بپردازد و صندوق فولاد صدهزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد در این شرایط حداقل مالیات را با فاصله بگیرند، صد میلیارد حقوق دولتی دارد، پنجاه سال پول ما در بانک ها بوده است و الآن هیچ کدام حاضر نیستند کمترین حمایت را بکنند، افراد فقط برای منافع خود سنگ آهن را می شناسند و جاده اگر دو طرفه است می بایست دیگران نیز قدمی برای ما بردارند هر رفتی آمدی دارد همه مکلف هستیم که آورده نیز برای شرکت بیاوریم، فقط مثل یتیم خانه نباشد که فقط بگویند پول بدهید .
وی در ادامه افزود: سوخت شرکت سنگ آهن بازیچه دست یک عده ای شده بود؛ در صورتی که سوخت مشخص، کار مشخص بود و سوختی که در کشور، استان و شهر است از ما دریغ کردند. این کارها باید عادی انجام شود ما نباید دغدغه این چیزها را داشته باشیم. همه این موارد اتفاق افتاده و وقت ما را گرفته است.
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی با بیان اینکه؛ وقتی ما صحبت از گردش نخبگان در حوزه فولاد می کنیم به این سرعت نمی توان جابجایی انجام داد،حتی در حوزه ورزش نیز با این سرعت کار انجام نمی شود، تصریح کرد: برنامه ها در حال انجام است؛ امیدوارم در این فاصله چند ساله اتفاق بیافتد؛ قطعاً اگر شرایط اقتصادی اینگونه نبود با سرعت بیشتری به مقاصد می رسیدیم و اگر می گویند که مدیران قبلی بدرد بخور بودند؛ یعنی این ها بدرد نخور هستند یعنی ۷۰۰۰ نفر بدرد نخور هستند.
جوانان باید بمیرند
تا مدیر شوند!
جوانان باید بمیرند تا مدیر شوند؛ اگر این گونه باشد که اقتصاد نمی تواند رشد کند و کلا ًاداره باید دست سی نفر باشد و مابقی هیچ، بنابراین تبدیل وضعیت برای مدیران معنایی ندارد و همه مدیران و معاونین از کارخانه و شرکت آمده اند و هیچ جا ننوشته اند که کسی با این لباس سنگ آهن می آید با همین لباس هم از اینجا در تابوت گذاشته شود.
وی در خصوص گندله گفت: ده میلیون تن گندله در کشور اضافه است؛ اگر در سه سال پیش گندله ایجاد شده بود خوب بود، تا به حال مشاور مالی سرمایه گذاری و تیم های مشاور حرفه ای نداشته است. همچنین وقتی آمدم دیدم همه پروژه ها را نوشته اند از محل سود شرکت که این درست نبوده است.

حدیث عباسی|

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیمانکار کارخانه آهن اسفنجی به زودی مشخص می شود

پاکت های پیشنهاد مالی طرح احداث کارخانه آهن