تفاوت دو دیدگاه بر سر یک معدن

داستان حضرت آدم(ع) و حوا را همگان می دانیم که آدم به وسوسه شیطان برای رسیدن به عمری جاویدان از درخت ممنوعه خورد و هبوط کرد و در زمین فانی جای گرفت؛ نتیجه این که همواره بشر از ابتدای خلقتش تاکنون به فکر حیاتی جاوید بوده است و شکی نیست که اگر بگوییم دنبال آب جاویدان بود و آن را در همه جا؛ حتی در سرزمین تاریکی ها جستجو کرد بدان امید تا مرگ و فنا شدن در کالبد جسمانی او راهی نیابد! و این را به عنوان گمشده خود می دانسته است و اگر نتوانسته به گنج مقصود دست یابد لااقل در امتداد و به دنبال آن حرکت کرده است؛ به عنوان مثال هر آنجایی که آب و رودخانه بوده زندگی شهری را بنیان نهاده است؛ در جایی که جنگل بوده به آنجا قدم گذاشته تا از چوب آن استفاده کند و در عصر جدید نفت و منابع معدنی باعث شده تا زندگی ها در اطراف این منابع طبیعی به وجود آید. به گونه ایی که گاهی هم بر سر تصاحب این منابع بین دولت ها خصومت و دشمنی شکل گرفته است و یا حتی در شهر خودمان بافق بر سر تصاحب منابع معدنی اختلافاتی بین شهرهای همجوار روی داده است که تاکنون برای حل و فصل آن اقدام تعیین کننده و سرنوشت سازی صورت نگرفته است! پرداختن به خطوط مرزی بافق مجالی دیگر می خواهد و آنچه که اینجا به آن پرداخته می شود موضوعی است که امروزه ذهن شهروندان بافقی و کارکنان شرکت سنگ آهن را به آن مشغول کرده است. صحبت بر سر معدن شرکت سنگ اهن مرکزی و ذخایر آن است؛ از یک سو مدیرعامل کنونی شرکت صحبت از پایان معدن می کند و به این عبارت می پردازد که «باید همه بدانند و از پایان پذیرفتن معدن اطلاعات کامل داشته باشند.» (۱) و از سویی دیگر مقایسه کنید این سخنان را با گفته های مدیرعامل اسبق شرکت سنگ آهن مرکزی، محمد جواد عسکری که در بهمن ماه ۱۳۹۴ گفت:« با اقدامات صورت گرفته در زمینه باطله برداری و اصلاحات صورت گرفته(ایجاد شده)؛ علی رغم ریسک بالایی که با توجه به نسبت، گاهاً شش به یک، باطله به ماده معدنی بود، خوشبختانه ۱۰ میلیون تن به ذخیره این معدن اضافه شده و در حالی که اگر این اقدامات انجام می‎‎گرفت(نمی گرفت) عملاً شاهد تعطیلی معدن در شهریورماه امسال بودیم؛ ولی این معدن برای ۱۵ سال آینده ذخیره خواهد داشت.» (۲)
این دوگانگی گفتار بر سر یک معدن نتیجه چیست؟ هر دو مدیرعامل سالها در شرکت کار کرده و از مسایل آن آشنایی کامل داشته و دارند! حال چگونه می شود که یکی از پایان معدن و دیگری از افزودن عمر آن سخن به میان می آورد! به نظر می رسد مدیر اسبق با سیاه نمایی در تلاش بوده است تا عمر معدن را بالا جلوه بدهد و مدیر فعلی صادقانه با مردم سخن می گوید و این تفاوت دو دیدگاه بر سر یک معدن است!
منبع)
(۱) هفته نامه افق کویر، شماره ۸۹۸، یکشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۸
(۲) /www.khabaronline.ir

محمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسین تشکری بافقی
صاحب‌امتیاز و مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یرمسئول

1 نظر

  1. سلام
    در مورد بالاتر نشان دادن عمر معدن نمیشه اسم این رو سیاه نمایی گذاشت . در واقع اگه این صحبتها نادرست باشه یک نوع امید واهی دادن هست که دقیقا نقطه ی مقابل سیاه نمایی هست ولی هر دو ( سیاه نمایی و امید دادن واهی ) ویران کننده ی اعتماد عمومی هست .

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

برای زیارت به امام زاده رفتم درب حرم بسته بود و فرشی بر روی صحن نبود تا بتوانم دو رکعت نماز بخوانم….

یکی از بندهای صورتجلسه ۹/۶/۹۳ در خصوص مباحث