از فرماندار بافق به عنوان نماینده مردم در شهرستان چه انتظاری دارید؟

به گزارش هفته نامه افق کویر به مناسبت هفته دولت خبرنگار هفته نامه با حضور در بین مردم و طرح این پرسش که”از فرماندار بافق به عنوان نماینده مردم در شهرستان چه انتظاری دارید؟” نظربرخی از شهروندان را جویا شد.
“روح ا… حیدری” جوان ۳۱ ساله بافقی گفت: مشکل ما جوانان زمین خانه می باشد. در بافق زمین کمتر از۲۰۰ میلیون پیدا نمی شود،مگر یک جوان بافقی سالی چقدر درآمد دارد،حداقل دولت باید یک قطعه زمین برای جوان ها واگذار نماید وآن را به صورت قسطی در اختیار جوانها بگذارد تا با این کارقیمت زمین کاهش یابد.
وی ادامه داد: شغل من آزاد است با این که درآمدم خوب می باشد، چند سال است که نمی توانم یک قطعه زمین بخرم و به خاطر این که زمین قیمتش روز به روز گران تر می شود، یک جوان بافقی به چه امیدی داماد شود؟
وی در پایان گفت: چند سال پیش تر، فولاد بافق، آزمون برگزار کردند، موقعی که خواستم امتحان عملی بدهم به من گفتند: چون ۲۶ ساله می باشی ویک سال سن از شرایط ثبت نام بیشترمی باشد، نمی توانی در امتحان عملی شرکت نمایی، در حالی که دوستم که هم سن وسال خودم بود سرکار قبول شد، چون پارتی داشت.
عباس حیدری ۵۵ ساله بافقی گفت: این که مشکلاتم را بگویم دردی را دوا نمی کند،مشکل در بافق زیاد است، نمونه آن می توان اشاره نمود این است که غیر بومی ها در بافق کار می کنند و شرایط کار برای آنها وجود دارد، اما یک جوان بافقی کار برایش در معدن نیست.
خانم خوشنام ۴۰ ساله گفت: ۱۶ سال است که ساکن بافق هستم همسرم کارش آزاد می باشد، مشکل اصلی نبودن شغل ثابت است، ازمدارس نیز تقاضا دارم تاشهریه کمتر بگیرند،برای ثبت نام فرزندم که مراجعه نمودم، در ابتدا از من شهریه می خواستند. وی ادامه داد: دختردیگرم را عروس کردم سیسمونی وجهاز آن را نتوانستم تهیه نمایم، کاش فرمانداری وام کم در صد به ما می داد.
خانم فتوحی ۴۵ ساله گفت: ای کاش مسئولین فکری برای پیش دبستانی ها بر می‌داشتند، شهریه ای که از بچه ها دریافت می کنند، خیلی زیاداست، حتی لیستی که به ما دادند تا ما تهیه کنیم نیز گران است. خانواده ای که دو یا سه فرزند دارد در تهیه فرم مدرسه وتهیه لوازم تحریردچار مشکل هستیم، جرأت این که لوازم تحریر بخریم نداریم، حتی نزدیک مدارس قیمت ها را گران تر می کنند.وی در پایان گفت: با وجود قسط وام وگرانی اخیر کاش فکری برای مردم برمی داشتند.
خانم حیدری فروشنده لوازم خانگی گفت: اجاره مغازه ها زیاد است وما اصلاً فروشی نداریم…
فروشنده لوازم اسباب بازی گفت: بهای اجاره خانه در بافق خیلی زیاد است، مراجعه کننده زیاد به مغازه می آید تا برایشان خانه ارزان پیدا کنیم .اجاره مغازه ها زیر نظر اوقاف می باشد نیز گران است، مسئولین فکر ی برای گرانی اجاره منزل و مغازه ها بر دارند.
یکی از مغازه داران بافقی گلایه از نحوه برگزاری مزایده های اداره اوقاف داشت. وی گفت: مغازه ای که می خواستم از اداره اوقاف اجاره کنم برای این که در مزایده برنده شوم. به اداره اوقاف رفتم، اداره اوقاف به من گفت: مغازه مورد نظر شما بالغ بر۱۵ الی ۲۰ نفر شرکت کننده دارد .، اگر می خواهی در مزایده برنده شوی قیمت مغازه را زیاد انتخاب کن وگرنه باید بیکار باشی، من نیز از بس مضطرب شده بودم که مبادا مغازه را از دست بدهم ، نام چهار نفراز اطرافیانم را برای مزایده مغازه با قیمت های مختلف ثبت نام نمودم،بعد از این که در مزایده برنده شدم، وقتی به اداره اوقاف مراجعه نمودم، متوجه شدم که فقط همان ۴ نفر که خودم ثبت نام نمودند در این مزایده هستند و اشخاص دیگری در مزایده مغازه شرکت نکرده بودندو آنها می خواستند با این کار شان اجاره مغازه را زیاد نمایند.
وی ادامه داد: اگر در مزایده شرکت نکرده بودم بیکارمی شدم، امنیت شغلی از نظر اوقاف صفر می باشد، در حال حاضر حدود ۲ سال است که مغازه ها وارد مزایده شده، واقعا اجاره مغازه‌هاگران می باشد .وقتی اجاره گران باشد، ما مجبوریم که مدام در مغازه باشیم تا بتونیم اجاره مغازه مان را بپردازیم.
وی در پایان گفت:مشکلی دومی در مزایده وجود دارد این است که هنگامی که نزدیک مزایده می شودباید مغازه را خالی کنی. تا مزایده برگزار شود.
فتوحی مرد ۵۰ ساله بافقی گفت: در خصوص تشییع جنازه در شهرستان بافق باید فرهنگ سازی شود، مردم هنگام تشییع جنازه خیابان را مسدود نکنند، حتی در مراسم جشن نیز شیرینی وشربت می دهند وجوانها جلوی ماشین ها می ایستند و خیابان را مسدود می‌کنند که دراین زمینه نیز باید فرهنگ سازی شود.
فتوحی در ادامه افزود: مشکل دیگری که وجود دارد خرید زمین خانه برای جوان ها می باشد متاسفانه زمین های فخریه وبلوار کشاورز را تغییر کاربری نمی دهند تا مشکل جوانان حل شود.
وی در پایان گفت: از اداره راه وشهرسازی خواستاریم که خط کشی جاده بافق- یزد را انجام دهند.
مردی که تمایل نداشت نامش برده شود گفت: نه اعتقاد دارم کاری برایمان انجام می دهند، نه می دانم برای بچه هایمان کاری انجام می دهند نه انتظاری از مسئولین داریم ونه توقعی از مسئولین دارم، من در این زمینه صحبتی ندارم…
معلم باز نشسته آموزش و پرورش گفت : شرکت سنگ آهن برای آزمون گندله نفری ۸۰ هزار تومان از جوانها گرفته است تا ثبت نام نمایند مگر شرکت سنگ آهن محتاج این پول بوده است؟ این پول ها را چه کار کرده است؟
وی ادامه داد: مشکل دیگر ما این است که هنگامی که به دکتر متخصص مراجعه می کنیم برای این که دارو ما مورد تایید بیمه قرار گیرد باید دکتر دیگری که سطح علمش از دکتر متخصص کمتر است تایید کند. این بی احترامی به دکتر متخصص می باشد.
یکی دیگر از شهروندان بافقی که تمایل نداشت نام او گفته شود گفت: در بافق پارتی بازی زیاد است و هر کس پارتی نداشته باشد نمی تواند سرکار برود و برای فرزندش کار پیدا کند . مشکل دیگری که وجود دارد این است که برخی مردم دین را کنار گذاشتند، حتی مغازه داری که نبات وشکر می فروشد اول به فکر خانواده و اطرافیان خودش است. دوره وزمان الان هر کس به فکر خودش می باشد، حتی شخصی که سیر است به فکر گرسنه نیست.
درحاشیه: هنگامی که برای تهیه گزارش به سطح شهر رفتیم، برخی از شهروندان حاضر به مصاحبه نبودند، حتی کسانی که صحبت می کردند، نمی خواستند عکس یا نام آنها افشا شود، آنها با این که مشکلتشان زیاد هست اعتقاد داشتند؛ اگر حرفی بزنیم، فردا از کاری که داریم ما را برکنار می‌نمایند.

معصومه غلامرضاپور- فاطمه کارگران

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

برای زیارت به امام زاده رفتم درب حرم بسته بود و فرشی بر روی صحن نبود تا بتوانم دو رکعت نماز بخوانم….

یکی از بندهای صورتجلسه ۹/۶/۹۳ در خصوص مباحث